İsmail Hakkı Avcı
emekli öğretmen, yazar


sinema oyuncusu14 Aralık 1956 tarihinde Isparta'nın Sütçüler ilçesinde doğdu. Burada başladığı ilk tahsilini İstanbul da ikmal etti. Ortaokuldan sonra Mersin'de başladığı lise tahsilini ise Isparta'da tamamladı. 1977 senesinde üniversite imtihanını kazanarak İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde yüksek tahsiline başladı.

1982'de Tarih bölümünden mezun oldu. Ayrıca İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde memur ve şef olarak çalıştı. Aynı zamanda okullarda derslere de girdi. Bu arada askerliğini yedek subay olarak ikmal etti. 1985 sonunda yine İstanbul'a (Çatalca-Büyükçekmece Lisesi’ne) Tarih Öğretmeni olarak tayin olunarak öğretmenliğe resmen başladı. Çatalca-Büyükçekmece'den Ümraniye (Y.Dudullu ) Mevlânâ Lisesi’ne kadar İstanbul'un çeşitli okullarında öğretmenlik yaptıktan sonra kendi isteğiyle 21 Mart 2005 tarihinde Üsküdar'dan emekliye ayrıldı.

Zaman zaman da gazete ve kitap müsahhihliğinde bulundu. Okumayı çok seven İ. H. Avcı’nın, 70'li yıllardan beri de gazete ve dergilerde çeşitli yazıları (makale, araştırma, kitap tahlilleri, hikaye, deneme, şiir, haber, fotoğraf vs.) neşredildi.

2004-2005 yıllarında bir öğretmen arkadaşıyla (M. Ali Kırıcı) Faydalı Bilgiler Antolojisi 1-2 isimli hacimli bir eser hazırladı. 'Sanatalemi.net' isimli kültür, edebiyat, sanat, tarih ağırlıklı web sitesinde röportajlar, kitap tanıtım-tahlilleri, araştırma, makale, deneme yazıları ve şiirleri yayınlandı. Ve hâlen ‘sanatalemi.net’ ile ‘ medeniyetimiz.com ‘ sitelerinde yazmaya devam etmektedir.

2006'da Üsküdar Belediyesi'nce dördüncusü gerçekleştirilen Üsküdar Sempozyomu'na bir tebliğle ('Üsküdar'da Nasuhi Haziresi') katıldı.

Bu arada bir Kuzey İtalya seyahati gerçekleştirdi. İstanbul’da edindiği İtalyan arkadaşlarının yanına gitti ve Venedik, Udine, Trieste başta olmak üzere o bölgeyi (Venedik Friulisi’ni) dolaşarak intibalarını fotoğraflarla dile getirdi.

Halen Üsküdar'da ikamet etmekte ve Fatma Hanım'la evli olup 2 çocuk babasıdır. Büyük olanı M. Fatih yüksek kimyager, küçüğü Gülendam ise, yüksek okula ( laboruar teknikerliğine ) devam etmektedir. ( 2011 )

Yaklaşık 15 sene boyunca film, dizi ve reklâmlarda rol aldı. Yardımcı oyuncu olarak oynadığı film, dizi ve reklâmları aşağıya alıyoruz:

Sinema filmleri: Cumhuriyet, Maskeli Beşler İntikam Peşinde, Takva, Dinle Neyden, Newyork’ta Beş Minare

Dizi ve Tv filmleri: Bizim Mahalle, Samyeli, Kördüğüm, Şapkadan Babam Çıktı
Orkide Cepli Kadınlar (Çatısız Kadınlar) ( TRT ).
Kara Melek, Sen Allah’ın Bir Lutfusun, Çarli,
Tatli Belâ Fadime (Star).
Merdoğlu, İlişkiler, Baba (Tv filmi), Güz Yangını, Baba Evi, Kelebek Çıkmazı, Hatırla Sevgili (Atv).

Kaçıklık Diploması (TV filmi), Ateş Dansı, Düşler ve Gerçekler, Ruhsar, Menekşe ile Halil, Yabancı Damat, Akasya Durağı, Arka Sokaklar (Kanal D).
Deli Yürek, Kadın İsterse, (Show), Marziye (TGRT)
Mahallenin Muhtarları (Atv, K D),
Delikanlı, Son Çare (H. Koçyiğit tv haber prog.), Cennet Mahallesi ( Show, K D ), Şafak Vakti , Zeynep ( K. 7 ),Şubat Soğuğu, Sırlar Dünyası, Beşinci Boyut, Hakkını Helâl Et, Boşanmak İstemiyorum Gereği Düşünüldü, (Samanyolu Tv.)

Garanti Bank reklamı ve İETT’nin eğitici reklamları.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)