George Soros
işadamı1930 yılında bir Musevi ailenin çocuğu olarak Macaristan’da doğdu. Ülke, 1939 yılında Nazi istilasına uğradığı zaman, ailesiyle birlikte çok tehlikeli ve güç günler yaşadı. Babası, tüm aile bireyleri için sahte kimlikler düzenleyerek ve oturdukları yeri sürekli değiştirerek hayatta kalmalarını sağladı. Böylece, ilk derslerini babasından öğrenmiş oldu… Hayatta kalmak ve başkalarına yardımcı olmak.

1947 yılında İngiltere’ye göç etti ve Oxford Üniversitesi’nde School of Economist fakültesinde ekonomi tahsili gördü. İngiltere’de hayatını kazanmak için hamallık yaparken ayağı kırılınca devlet hastanesinde tedavi gördü. Devletin fakirlere yardım etmesinin yani sosyal adaletin ne kadar önemli olduğunu yaşayarak öğrendi. Okuduğu fakültede makro ekonomiyi öğrendi. Ayrıca, kendisini çok etkileyen Karl Popper’in öğrencisi oldu ve ileride uygulayacağı “Açık Toplum” (Open Society) projesi konusunda ondan ilham aldı.

1956 yılında ABD’ye göç etti. İlk yaptığı iş, arbitraj işlemleri oldu. Yani, bir hisse senedi veya dövizi ucuz olduğu yerden alıyor ve eş anlı olarak pahalı yerde satıyordu. Kısa sürede finans dünyasında temayüz etti.

Kendi kurduğu uluslararası yatırım fonu sayesinde büyük bir servetin sahibi oldu. George Soros, Quantum Fonu Grubu'nun baş yatırım danışmanı olan Soros, Fund Management LCC'nin başkanıdır. BU fon, 28 yıllık tarihinde dünyanın en yüksek performansa sahip yatırım fonu olarak kabul edilmiştir.

New School of Social Research, Budapest University of Echonomics, Oxford Üniversitesi ve Yale Üniversitesi'nden fahri doktora ünvanı alan George Soros 1995'te Bologna Üniversitesi tarafından da, dünya çapında açık toplumlar yaratmak yolundaki çalışmaları sebebiyle, üniversitenin en büyük onur ünvanı olan "Laurea Honoris Casua" ile ödüllendirilmiştir. Soros ayrıca Budapeşte'deki Central European University'nin (Orta Avrupa Üniversitesi) ve Moskova'daki International Science Foundation'ın (Uluslararası Bilim Vakfı) kurucusudur.


ESERLERİ:
Soros pek çok kitabın yazarıdır. The Alchemy of Finans (1987); Opening the Soviet System (1990); Underwriting Democracy (1991); Soros on Soros: Staying Ahead of the Curve (1995); The Crisis of Global Capitalism: Open Society Endangered (1998); Open Society Reforming Glabal Capitalism (2000). Politika, toplum ve ekonomi konularındaki makale ve deneme yazıları dünyanın belli başlı gazete ve dergilerinde düzenli olarak yayınlanmaktadır.

HAKKINDA YAZILANLAR

George Soros
İsmail Şen
İstanbul Ticaret 29 Temmuz 2011

“Sermaye piyasalarında dalgalanmalara sebep olan ben değilim, olsa olsa benim ismimdir.”
George Soros

40 yıldır yönettiği Hedge Fonunu kapatma kararı alan, yaptığı yardımlarla ülkelerin içişlerine karışmakla suçlanan, Sterlinin devalüe olmasını sağlayan, 1930 doğumlu Macaristan Musevisi kökenli, spekülatör, liberal işadamı…
HABER

Soros: Almanya Euro Bölgesi’nden çıksın
ntv 10 Nisan 2013

Yatırım uzmanı George Soros, mevcut politikaların krizin önüne geçemeyeceği için Almanya’nın Euro Bölgesi’nden çıkması gerektiğini söyledi.

Euro Bölgesi'nin en güçlü ekonomisi Almanya'ya bölgeden çıkmayı gündemine alması gerektiği uyarısı geldi.

Bir konferans için Almanya’da bulunan ünlü yatırım uzmanı George Soros, Almanya'nın Euro Bölgesi'ne yönelik yanlış politikalar izlediğini, bu yüzden ya bu politikalara karşı tavrını değiştirmesini ya da bölgeden çıkmayı düşünmesi gerektiğini belirtti.

Yatırım şirketi Soros Fund Management'ın sahibi olan Soros, “Almanya’daki mali sorun, Euro Bölgesi’nde yanlış politikalar izlemesi" dedi.
HABER

Soros: Avrupa’yı kabustan Almanya kurtarabilir!
2 Ekim 2013

Milyarder yatırımcı George Soros, Avrupa Birliği'nde (AB) sürmekte olan ekonomik sıkıntıları değerlendirdi.

Almanya'nın Kiel kentindeki bir sempozyumda konuşan Soros, Almanya'daki seçimlerle birlikte Euro krizinin sona erdiğini, ancak krizin Avrupa Birliği’ni değiştirdiğini ifade etti.

Soros, "AB, eşit seviyedeki ülkelerin, birliğin iyiliği için egemenliklerinin bir kısmından feragat ettiği, katılımın gönüllü olduğu bir organizasyon olarak yola çıktı. Şimdi ise AB, borçlular ve alacaklılar arasında, katılımın zorunlu ve eşitsiz olduğu bir örgüte dönüşmüş durumda" dedi.

‘AVRUPA HATALARINI KABUL ETMELİ’

Avrupa'nın hatalarını kabul edip bunları düzeltmesi gerektiğini savunan Soros, şimdiye kadar bunun yapılmamış olmasının Avrupa'da bir "kâbus" ortamı yarattığını dile getirdi.

Soros, bu kâbusu yaratan politikaların kurbanlarının ise bu ortamda yaşamaya mahkum bırakıldığını belirtti.

‘SÜRÜCÜ KOLTUĞUNDA ALMANYA VAR’

Avrupa'nın hatalarını düzeltmesi için süreci sadece Almanya'nın başlatabileceğini söyleyen Soros, "Bunun nedeni de en yüksek kredi notuna sahip ülke olarak Almanya'nın sürücü koltuğunda bulunmasıdır" diye konuştu.

Soros, borçlu bir ülkenin AB'yi krizden çıkarmaya çalışması halinde kendi durumunu daha da kötüleştirebileceğini ekledi.
HABER

Soros vakıflarından kimler para alıyor?
8 Kasım 2014

Soros vakıflarından Türkiye'deki adamlarına 8 milyon dolar.

Soros, vakıfları kanalıyla Türkiye'de de 2006 yılı itibariyle son 5 yılda 8 milyon ABD doları harcadıklarını açıkladı.

KİEV (QHA) - ABD'li finans spekülatörü ve liberal girişimci George Soros, Ukrayna'nın ilkbahar aylarında Rusya ordusuna karşı koyacak askeri güce sahip olmaması nedeniyle Kırım'ı koruma ve elde tutma şansının olmadığı fikrini dile getirdi.

Bir Ukrayna televizyon kanalına verdiği demeçte Soros, "Ukrayna Kırım'ı tutamaz ve koruyamazdı. Çünkü yeni Ukrayna, Putin'in Rusya'sı ile karşı karşıya kaldı. Askeri gücünden bahsedecek olursak, Ukrayna'nın savunma gücü neredeyse yoktu. Çünkü Ukrayna'yı koruması gereken güçler, sivil insanlara ateş ediyordu. Bunun için onlardan ümit kesildi" dedi.

"Ukrayna yönetimi Kırım'daki askerlere ateş etme emri verebilirdi ama bu emri yerine getirmesini sağlayamazdı" diyen Soros, bunun için karışıklığın meydana geldiğini ve Kırım ilhakı sırasında direnişin neredeyse olmadığını belirtti.

George Soros, Yugoslavya ve Ukrayna gibi doğu Avrupa ülkelerine yaptığı yardımın tutarı, bu ülkelere Birleşmiş Milletler tarafından yapılan yardım miktarından fazla.

Soros, vakıfları kanalıyla Türkiye'de de 2006 yılı itibariyle son 5 yılda 8 milyon ABD doları harcadıklarını açıkladı.

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)