Richard Branson
yatırımcı, işadamı


Sir Richard Charles Nicholas Branson18 Temmuz 1950 tarihinde İngiltere’de doğdu. Ailenin tek oğlu olarak dünyaya geldi. Babası avukat, annesi ise dansçıydı. Annesi aynı zamanda hosteslik ve tiyatro oyunculuğu yaptı.

350’den fazla şirketi bulunan Virgin Grubu’nun CEO’su. Branson 1970 yılında kurduğu şirketin adını bir bayan arkadaşının “ticarette hepimiz bakiriz” sözleri üzerine Virgin (bakire) olarak belirledi. Bu isim çevresi tarafından kaba bulundu. Branson verdiği kararı değiştirmedi.
HAKKINDA YAZILANLAR

30 ülkede 200 şirketin sahibi Sir Richard Branson
İsmail Şen
İstanbul Ticaret 25 Kasım 2011

Tam adı, Sir Richard Charles Nicholas Branson… 1950 yılında İngiltere Surrey, Shamley Green’de doğar. Okuma zorluğu nedeniyle okuldan soğuyup, ilk girişimi olan Student adlı dergiyi 1968 yılında yayınlar. Okulu bırakıp, “öğrenci” adlı bir dergi çıkarması mizah duygusunun bir yansımasıdır.

Annesinin eğitim sistemi sayesinde olağanüstü bir “güven” duygusuna sahip olan Branson, kısa süre sonra farklı işlere girmeye başlar. 1970 yılında başladığı posta ile satış Virgin Megastore’u doğurur. 1971 yılında bir ayakkabı dükkânının içine açtığı Virgin Record mağazası dev bir müzik şirketinin tohumu ve kimsenin albüm yapmaya yanaşmadığı dâhilerin çıkış noktası olur… Tangerine Dream, Sandy Denny, John Cale, Mike Oldfield ve nice önemli sanatçı ile müthiş bir çıkış yakalar…

Elini attığı her işte başarılı olur. Eli de çok çabuktur. Eşiyle Puerto Rico’ya gitmek için geldiği havaalanında uçuşun iptal edildiğini öğrenir ve 2000 dolara bir charter kiralar. Bu parayı uçağın koltuk sayısına böler ve bir siyah tahta üzerine tebeşirle
“Virgin Airways, Puerto Rico, 39$, Tek uçuş…” yazarak koltukları doldurur.

Bu deneyim sonrası da ikinci el bir Boing 747 satın alır ve havayolunu kurar. Korkunç bir rekabetle karşılaşır ve sektörde oldukça aşağılanır. New York Times’ta “Virjin ile kim uçar?” başlıklı yazılar çıkar. Ama bu yazılar, bugün Virgin Airways’in, ABD ile Avrupa arasında en çok yolcu taşıyan şirket olmasını engellemez…

Richard Branson’un servetinin 4 milyar sterlinden fazla olduğu sanılıyor. Yıllık ciroları 20 milyar dolardan fazla olan, 30 ülkede 200 şirketi var. Bu şirketlerin hemen tamamı birbiriyle ilgisiz sektörlerde; müzik, tren, gelinlik, kola, balon, spa, uçak, kitap, limuzin, bisiklet kiralama ve son olarak uzaya seyahat… Uzaya yolculuk için rezervasyon almaya başlamış durumda.

Richard Branson 16 yaşında okulu bırakırken okul müdürü bir öngörüde bulunur:
“Sen ya hapsi boylarsın, ya da multi milyoner olursun.”

Bu basiretli müdürün öngörüsü gerçekleşir. Branson, kimseden destek almadan, miras kalmadan, kazandıklarını kendi işine yatırarak milyoner değil milyarder olur.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)