Faik Kırımlı
çini ustası1935 yılında İstanbul'da doğdu. Sanata gravürle başlayan Kırımlı, 1960'larda çini sanatına yönelerek, uzun yıllar Topkapı Sarayı ve Osmanlı arşivlerinden çininin 16. yüzyıldaki orijinal tekniğini araştırdı. Bu araştırmaların ardından yaklaşık 10 yıl atölyesinde bu çalışmaları yürüten Kırımlı, 350-400 yıl sonra çini sanatını yeniden canlandıran ve orijinal tekniği uygulayabilen tek kişidir. 1980'li yıllarda İznik'te bir atölye kuran Kırımlı, çini ustaları Eşref Eroğlu ve Güvenç Güven'in de hocasıdır.HABER

Çini ustası Faik Kırımlı vefat etti
10 Mayıs 2012

İznik çini ve seramiklerinin 20. yüzyıldaki en önemli isimlerinden olan ve sanatında ''Ustaların Ustası'' olarak anılan Faik Kırımlı (76) vefat etti.

Kırımlı, bugün İkindi namazının ardından Bayrampaşa Merkez Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

AA muhabirinin, Faik Kırımlı'ya ilişkin sorularını cevaplayan, Kırımlı'nın öğrencisi çini ustası Güvenç Güven, ustasının çinicilikten önce gravür sanatçısı olduğunu söyledi.

Kırımlı'nın 1960'lardan sonra yaptığı uzun çalışmalar sonucu İznik tekniğini sanat ve kültür dünyasına yeniden kazandırdığını ifade eden Güven, ''Hocam, kurduğu atölyede yaklaşık 8-10 yıl kendi gayretiyle çalışıp, çininin bire bir orijinal tekniğini buluyor. Yani Kırımlı hocam, yaklaşık 350-400 yıl sonra bu orijinal tekniği bulan kişidir'' dedi.

Güven, Kırımlı'nın bu konuda dünya çapında da bir isme sahip olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:
''Hatta yaptığı bazı eserler yabancı müzelerde sergilenmektedir. Hocam, İznik'te 1980'li yıllarda, çiniciliğin yüzyıllar sonra temelini yeniden atmıştır ve bazı kişilere bunu öğretmiştir. Onlardan bazıları rahmetli oldu. Hocamın çini, seramik, porselen sektörlerine çok büyük faydası olmuştur. Günümüzde yapılan İznik çinisiyle uğraşanlara büyük bir ilham kaynağı olmuştur. 1995 yılından itibaren ben de kendisiyle çalışmaya başladım. İznik çinileri tekniğini bize öğretti. Allah razı olsun, onun sayesinde biz de İznik çinileri yapmaya devam ediyoruz.''

-''Sanatın devamı için devlet desteği gerekiyor''-

Güven, şu anda Faik Kırımlı'nın birebir tekniğini uygulayan tek kişi olduğunu belirterek, ''Bir kaç kişiye öğretmeye çalıştı. zaten onlardan ikisi de şu anda hayatta değil. Şu anda sadece maalesef ben varım. İnşallah ben de, ilerleyen zamanlarda bu sanatın devam etmesi için elimden gelen gayreti sergileyeceğim'' dedi.

Çiniciliğin, mutlaka devlet desteğine ve motivasyona ihtiyacı olduğunu ifade eden Güven, şöyle devam etti:

''Çünkü bu sanat, çok zor bir teknikle yapıldığı için yüzyıllardır devam ettirilemiyor. Çiniciliğin devamı için mutlaka bir devlet desteği gerekmekte. Çünkü insanların, kişisel gayretleriyle devam ettirmek zor. Biz de umudumuzu yitirmedik. Ben 1995 yılından beri anlatıyorum bu durumu. İnşallah bir gün birileri duyar ve bu sanat devam eder.''

HABER

Faik Kırımlı için bir sergi, bir de panel
22 Aralık 2013

Çini sanatçısı Faik Kırımlı (1935-2011), bütün ömrünü İznik çinisinin sırrını çözmeye adadı.

Çini sanatında bir dönüm noktası olarak kabul edilen Faik Kırımlı’nın eserlerinden oluşan bir retrospektif sergi, dün Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde açıldı. Erkan Doğanay’ın küratörlüğünü üstlendiği sergi, 20 Ocak 2014 tarihine kadar açık kalacak. Sergi kapsamında bir panel düzenlenecek. 24 Aralık günü saat 19.30’da başlayacak panelde Kırımlı’nın hayatı ve sanatı konuşulacak. Etkinliğe Güvenç Güven, Latife Aktan Özel, Kazım Küçükköroğlu, Semih İrteş ve İbrahim Hakkı Yiğit katılacak.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)