Nail Olpak
MÜSİAD Eski Genel Başkanı


işadamı1961 yılında Burdur'da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Bölümü’nden mezun oldu. İş hayatına 1983 yılında Umar A.Ş.’de mühendis olarak atıldı. Ardından Beko Dikiş Makinaları üretiminde Fabrika Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. 1989 yılında Cankurtaran Holding şirketlerinden Esem Elektrik Sayaçları A.Ş.’de Proje Müdürü olarak işe başladı. Aynı grupta 17 yıl görev yaptı.

Kendi şirketini kurdu

Cankurtaran Holding Başkan Yardımcısı olarak görev yaparken 2005 yılında kendi arzusu ile gruptan ayrıldı. İki arkadaşıyla birlikte NORA Elektrik Malzemeleri şirketini kurdu. Halen bu şirketin yönetim kurulu başkanlığı görevini yürütüyor. Mimarlar Mühendisler Grubu, Huzur Hastanesi Vakfı ve Kandilli Kulübü Yönetim Kurulu üyeliği görevini yürütüyor. Aynı zamanda İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Üyesi.
HABER

“YÜKSEK AHLAK-İLERİ TEKNOLOJİ”
5 Eylül 2012

MÜSİAD’ın 1993 yılından bu yana her iki yılda bir Uluslararası İş Forumu (IBF) Kongresi ile paralel olarak, T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleştirdiği MÜSİAD Uluslararası Fuarı bu yıl 14. kez açılacaktır. 11-14 Ekim 2012 tarihinde CNR Expo Center’da düzenlenecek fuar bu yıl 5 salonda ve 4 temel sektörde işadamlarını buluşturacak, toplamda ise 45 bin metrekarelik alanda gerçekleştirilecektir.

Üyelerinin birbirlerini tanıması ve ticari işbirliğini geliştirmesi amacıyla, 1993 yılında İzmir’de başlayan MÜSİAD Uluslararası Fuarları, açıldığı günden bugüne kadar toplam 1.314.000 ziyaretçi sayısıyla bir marka haline gelmiştir.
HABER

MÜSİAD'dan yerli elektrikli otomobil müjdesi
Hürriyet 25 Aralık 2012

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, "Üyelerimiz içinde yerli otomobil üretimi konusunda ciddi çalışma yapan var. Şahsen test dahi ettim. Başbakanımız da gördü hatta kısa bir tur da attılar" dedi. AA Finans Masası'na konuk olan Olpak, yerli otomobilden kastın iğneden ipliğe üretilmesi olmadığını, Türk ürünü otomobil kastedildiğini belirtti. Olpak, bunun olmasını arzu ettiklerini belirterek, şöyle devam etti:

"İşin babayiğit kısmında bu ne ölçüde yapılabilir bilmiyorum. Yerli otomobilin mutlaka konvansiyonel olması şart değil. Elektrikli otomobil gündemi var, hibrit söz konusu... Bunun fırsat olduğunu düşünüyoruz. Mevcut pazarda diğer firmaların marka bilinirlikleri ve üstünlükleri var. Elektrikli ya da hibrit daha yeni yola çıkıyor. Burada Türkiye'nin daha hızlı yol alacağını düşünüyoruz. Peki MÜSİAD'tan çıkacak mı? Üyelerimizin içinde bu konuda ciddi çalışma yapan var. Ürünlerini (elektrikli otomobil) şahsen test ettim. Ne zaman ticarileştirirler hep beraber göreceğiz."www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)