Keynes .
iktisatçı


John Maynard Keynes1883 yılında İngiltere'nin Cambridge kentinde doğdu. Babası John Neville Keynes de bir iktisatçıydı. Eton Koleji ve King’s College Cambridge’te okudu. Matematikte okulun başarılı öğrencilerindendi.

Üniversiteyi bitirdikten sonra bir yıl Alfred Marshall ve A.C. Pigou’nun yanında çalıştı. Sonra ihtimaller teorisine yöneldi. Bu konuda bir tez yazdı ve bunun sonucu burs kazandı.

Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Maliye Bakanlığı'nda çalıştı.

1936 yılında Para, Faiz ve İstihdamın Genel Teorisi adlı kitabıyla iktisat ilminde, klasik düşünce sisteminin eksikliklerini giderecek politikalar teklif etti. Batılı sanayileşmiş ülkelerin iktisadi krizden ancak devletin mali müdahalesi ile kurtulabileceğini açıkladı ve bunun vasıtalarını ortaya koydu. Bu fikirleri uzun yıllar iktisat politikalarına yön verdi.

1946 yılında Sussex’te öldü.
HAKKINDA YAZILANLAR

Çizgilerle Keynes Yeni Başlayanlar İçin
Peter Pugh / Chris Garratt
Milliyet Yayınları

...İşsizlik sorunundan bunalmış kapitalist dünya Keynes'in politikalarına sarıldı. Bu sarılma, 1970'lerde yeni bir ekonomik görüş olararak benimsenen Monetarizmin ortaya çıkışına kadar sürdü. Monetarizmin dünyayı yeni bunalımlardan kurtaramayınca, Keynes'in politikaları yeniden gündeme geldi...www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)