Aslan Usoyan
mafya lideri


Dede Hasan27 Şubat 1937 tarihinde Gürcistan Sovyet Cumhuriyeti'nde doğdu. Ermenistan’dan bu bölgeye göç eden Yezidi bir Kürt ailesinin oğluydu. İlk mahkumiyetini 19 yaşında bir soygun girişimi yüzünden aldı. PKK ile bağlantısı bulunduğu, terör örgütüne kaçak Rus silahı sağladığı 2010 yılında WikiLeaks belgelerinde ortaya çıktı. ABD’nin İspanya’daki ABD Büyükelçiliği’nden Washington’a yollanan kriptoda İspanya Başsavcısı Hose Pepe Grinda ile yapılan bir görüşmenin sonucu “Rusya mafyayı aracı olarak kullanarak Türkiye’ye karşı PKK’yı silahlandırıyor” başlığı taşıyordu. Rusya’dan PKK’ya kaçak silahları Rusya’daki mafya babası Kürt asıllı Dede Hasan’ın sağ kolu Zahar Kalaşov adındaki “Genç Şakro” lakaplı yardımcısının yönettiği söyleniyordu. Şakro, 2006’da İspanya’da bir operasyonda ele geçirilmişti.
HABER

PKK’ya Rus silahları veriyordu
Hürriyet 16 Ocak 2013

Rusya’da uyuşturucu ve benzeri suçlar mafyasının en önde gelen isimlerinden Aslan Usoyan suikastle öldürüldü.“Dede Hasan” diye bilinen Usoyan, dün TSİ 12.30 sularında Moskova’nın merkezindeki Azeri “Karetni Dvor” adlı restoranının önünde vurularak öldürüldü.

Kremlin’e 1.5 km mesafede bulunan restorana yakın bir yerdeki bir evin penceresinde pusu kuran keskin nişancı “Dede Hasan”ın restorandan çıkmasını bekledi. Bazı görgü tanıklarına göre nişancı üç el ateş etti; bunlardan ikisi Aslan Usoyan’a, üçüncüsü de o anda sokaktan geçen bir kadına denk geldi. Usoyan öldü, kadın yaralandı.

PKK’ya Rus silahları veriyordu

Kimi kaynaklarda “Rusya’nın Mafya Kralı” olan Kürt asıllı Dede Hasan, daha önce de suikastle öldürülmek istenmiş; ancak olaydan yaralı olarak kurtulmuştu. Girişimin arka planını araştıran Rus güvenlik güçleri, Usoyan’ın PKK’ya silah sağladığı kanısına varmış, buna ilişkin haberler Rus basınında çıkmıştı.“Dede Hasan”ın bir numaralı düşmanıysa, kendisi gibi önde gelen bir mafya olan Gürcü Tariel Oniani idi. Oniani, “Dede Hasan”ın elinde bulunan Moskova’daki uyuşturucu trafik kontrolünü ele geçirmek istiyordu.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)