Yılmaz Büyükerşen
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı


akademisyen1936 yılında Eskişehir'de doğdu. 1962 yılında Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ni bitirdi. 1966'da doktor, 1968'de doçent oldu. Aynı yıl Akademi Başkan Yardımcılığı'na getirildi. 1973 yılında profesörlüğe yükseltildi. 1980 yılında seçimle Akademi Başkanlığı'na getirildi.

Akademi'de TV verici istasyonu ile siyah-beyaz eğitim stüdyolarını, daha sonra da Türkiye'de ilk renkli TV sistemini Eskişehir'de kurdu.

1973 yılında eğitimin yaygınlaştırılması amacıyla yaptığı Açıköğretim Modeli projesi, Açıköğretim Fakültesi olarak ülke çapında ve Batı Avrupa’nın altı ülkesi ile Kuzey Kıbrıs’taki Türkler için uygulamaya konuldu.

1982 yılında Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü’ne getirildi. 1987 yılında ikinci kez rektörlüğü atandı. Bu görevin yanı sıra Radyo ve Televizyon Yüksek Kurulu üyeliği ve kurulun iki dönem başkanlığını yaptı.

Türkiye'nin ilk Sinema ve TV okulunun kuruluşunu Eskişehir'de gerçekleştirdi. Aynı zamanda heykel sanatıyla uğraşıyor. Halen Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı.

HABER

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykelleri Müzesi açıldı
18 Mayıs 2013

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in, başkanı olduğu Büyükşehir Belediyesine bağışladığı yerli ve yabancı 160 ünlü ismin balmumu heykelinin yer aldığı kendi adını taşıyan, Balmumu Heykelleri Müzesi törenle açıldı.

Büyükerşen, gazetecilere yaptığı açıklamada, müzenin 20 yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu belirterek, son dönemlerde müze kurmaya karar verdikten sonra yaptığı 160 heykelden 30'unu Belediye başkanlığı görevdeyken yaptığını kaydetti.

Eskişehir'in son dönemde çok fazla turist çektiğini ifade eden Büyükerşen, şöyle konuştu:

"Turizm, Eskişehir'in yeni bir gelir kaynağı. Bu tür müzeler, bütün ülkelerde çok fazla turist toplar. Türkiye için yeni bir müzecilik anlayışıdır. Bir çok yabancı ülkede Madame Tussauds Müzesi'nin şubeleri var. Balmumu heykel müzesi Türkiye'de ilk kez açılıyor. Gelecek kuşaklara ülkenin tarihini, sanatçılarını ve siyasetçilerini anlatacağız. Eskişehir'in tarihini de bu müzede aktardık. Bu müzenin gelirleri engelli çocukların ve kız çocuklarının eğitimine tahsis edilecek."
Öte yandan sanatçı Orhan Gencebay ve eşi Sevim Emre gazetecilerden yoğun ilgi gördü. Gencebay ve Emre, sanatçının, Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykelleri Müzesi'nde bulunan heykelinin yanında fotoğraf çektirdi.

Açılışa, CHP Ankara Milletvekili Ayşe Gülsün Bilgehan, CHP Eskişehir milletvekilleri Süheyl Batum ve Kazım Kurt, Garnizon Komutanı Korgeneral Abidin Ünal, Atletizm Federasyon Başkanı Mehmet Terzi, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel, bir çok sinema ve tiyatro sanatçıları ile davetliler katıldı.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)