Gilles Veinstein
akademisyen, yazar1945 yılında Paris’te doğdu. Tarih eğitimi yanında, Doğu Dilleri Okulu’nu bitirdi. 1988’de Toplum Bilimleri Yüksek Okulu’nda kendisi için kurulan “Osmanlı ve Türk Tarihi” kürsüsüne seçildi. Aynı yüksek okulda, Bilimsel Araştırmalar Ulusal Merkezi’yle ortak, Türk Alanı Üzerine Araştırmalar Merkezi’ni yönetiyor. 1999 yılında Collège de France’da, ilk defa açılan “Osmanlı ve Türk Tarihi” kürsüsüne seçildi. Turcica dergisinin yöneticiliğinin yanında, Osmanlı ve İslam Tarihi üzerine birçok kitap ve makalesi bulunuyor. 2009 yılında Türkofil Ödülü'nü aldı.

Ermeni Tehciri'nin 'soykırım' olarak tanımlanamayacağını, olayların Ermeni milisler tarafından kışkırtıldığını söyledi. Görüşleri, Ermeni Diasporası'nın tepkisini çekti. Bu yüzden ölüm tehditleri aldı. 5 Şubat 2013 tarihinde Fransa'da vefat etti.

ESERLERİ:

Yazarın Türkçe’de yayımlanmış eserleri: Selânik 1850-1918. Yahudilerin Kenti ve Balkanların Uyanışı (der. Gilles Veinstein, çev. Cüneyt Akalın, İletişim Yayınları, 1999) ve İlk Osmanlı Sefiri 28 Mehmet Çelebi’nin Fransa Anıları: Kafirlerin Cenneti (çev. Murat Aykaç Erginöz, Ark Yayınları, 2002)
HABER

Le Monde'dan Osmanlı tarihçisine sansür
Zaman 16 Şubat 2013

Geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden ünlü Osmanlı ve Türk Tarihçisi Gilles Veinstein'le ilgili Le Monde gazetesinin internet sitesinde yayınlanan makale sansüre uğradı. 5 Şubat'ta hayatını kaybeden ünlü tarihçiyle ilgili Le Monde gazetesinde yayınlanan makalenin aşırı milliyetçi Ermeni gruplardan gelen baskılar nedeniyle kaldırıldığı iddia edildi.

12 Şubat'ta 12:50'de "Gilles Veinstein, tarihçi ,Osmanlı İmparatorluğu uzmanı" başlığıyla yayınlanan makalenin 13:04'de güncellendiği 24 saat geçmeden de siteden kaldırıldığı belirtildi. Gelen tepkiler üzerine makale Cuma akşamı 19:31'de değiştirilmiş haliyle tekrar siteye kondu. Yeniden siteye konan makalede, Fransız medyasında Gilles Veinstein'in aleyhine yürütülen kampanya ile alakalı bölümlerin çıkarılması ise dikkat çekti.

Fransa'nın en ünlü tarihçilerinden Gilles Veinstein, 1995'te Fransa'nın en büyük tarih dergisi l'Histoire'da yayınlanan makalesinde; 1915'te yaşanan olayların soykırım olmadığını belirtmiş, bu dönemde Ermeni çetelerin de Türkleri katlettiğinin altını çizmişti.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)