Nice .
yazar, akademisyen, düşünür


Friedrich Wilhelm Nıetzsche1844 yılında Saksonya'da bir Prusya köyü olan Röcken'de doğdu. Babası protestan kilisesinde papazdı. 5 yaşındayken babasının ölmesi üzerine zor günler yaşadı.

Almanya'nın önde gelen okullarından biri olan Schulpforta'ya (potestan yatılı okulu) kayıt yaptırdı. Teoloji ve filoloji öğrencisi olarak, Bonn Üniversitesi'ne devam etti. Daha sonra Leipzig'e giderek öğrenimine burada devam etti. Mezun oldu.

Doktorasını tamamlamadan, Basel Üniversitesi Klasik Filoloji Bölümü’ne öğretim görevlisi olarak atandı.

Fransa-Almanya Savaşı başlayınca, gönüllü sıhhiye eri olarak cepheye gitti. Sağlığı bozulunca geri dönmek zorunda kaldı.

Basel Üniversitesi Felsefe Kürsüsü’ne yaptığı başvuru geri çevrilince, felsefeye yöneldi.

Öğrencilik yıllarında yakalandığı frengi hastalığının, ağırlaşması üzerine 10 yıl yatalak olarak yaşadı. 1889 yılı başlarında, zihinsel fonksiyonlarını kaybetti. Çıldırmasına neden olan bu hastalık sonucu 1900 yılında öldü.

ESERLERİ:

Böyle Buyurdu Zerdüşt
Putların Alaca Karanlığı
Deccal
Ahlakın Soykütüğü Üzerine
Ecco Homo
Tarih Üzerine
İyinin ve Kötünün Ötesinde. Bir Gelecek Felsefesini Açış
Aforizmalar
Gezgin ve Gölgesi
HAKKINDA YAZILANLAR

Nietzsche Yaşamı ve Felsefesi
Jules Chaix Ruy
Çivi Yazıları

"Beni ancak geleceğin, yüzyıl sonrasının insanı anlayacaktır" Hayat, bu ünlü sözleri doğruladı. Ölümünün üzerinden geçen yüzyıl, Nietzsche'nin popülaritesini daha da güçlendirdi. Yeni bir yüzyıla hazırlanırken, geçen yüzyılın başında ölen bir filozofun, onca düşüncenin, eylemin artık geçerliliğini yitirdiği bir zamanda, hala önemli ve merak edilir olmasının ardında yatan başlıca neden, elbette Nietzsche'nin felsefesinin insanı tüm boyutlarıyla ele almasından ve bunu çok güçlü bir üslupla ifade edebilmesiden kaynaklanıyordu. Ruy'un Nietzsche portresi, yayımlandığında, büyük filozofun hayatı ve düşünce biçimi üzerine yapımış en önemli çalışma olarak karşılanmış, onun adını ırkçılıkla özdeşleştien, faşizme düşünsel temel oluşturmakla suçlayan değerlendirmelerin son bulmasına, Nietzsche kişiliğinin yerli yerine oturmasına bir katkı olarak görülmüştü. Ruy'un çizdiği portre, Nietzsche felsefesini anlamakta bir anahtar olamayı sürdürüyor.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)