Vasvi Abduraimov
Milli Fırka Partisi'nin Genel BaşkanıVASVİ ABDURAİMOV YENİDEN MİLLİ FIRKA BAŞKANI
25 Mart 2014

22 Mart 2014 Cumartesi günü Milli Fırka Olağanüstü Genel Kurul yaptı.

Simferopol ’de yapılan kurulda alınan karara göre; Vasvi Abduraimov tekrar Milli Fırka partisinin başkanlığına seçildi. Daha önce Milli Fırka başkanlığını yapan Enver Kantemir Umerov ise partiden atıldı.

Vasvi Abduraimov, Milli Fırkanın aktif faaliyetini önlemek ve 16 Martta Kırım’da yapılan ‘referandum’ ile ilgili Milli Fırkanın fikrini yanlış göstermek için parti ofisine ve kurumun tümüne saldırı girişimlerinin yapıldığını açıkladı. Enver Kantemir Umerov ATR kanalında Canlı yayında Vasvi Abduraimov ’un partiden atıldığını ve artık kararlarının kendisinin verdiğini açıklamıştı. Fakat ertesi gün bu olay Milli Fırka yönetimi tarafından yalanlanmıştı.

Milli Fırka referandumu destekleme kararı almış fakat Enver Kantemir bu kararı yayınladığı belgeleri imha ettiğini öne sürdüler.

Toplantı sırasında Enver Kantemir Umerov görevinden alındı ve Milli Fırka partisinden kovuldu.

Milli Fırkanın yeni başkanı, Haziran 2014’te yapılacak toplantıda seçilecek. Seçime kadar parti başkanlığını Vasvi Abduraimov yürüteceği açıklandı
HABER

Vasvi Abduraimov Putin’in Kırım'daki temsilci yardımcısı olacak
(QHA) 5 Nisan 2014

AKMESCİT / SİMFEROPOL (QHA) - Kırım Tatar Milli Meclisi’ne karşı tutumuyla bilinen Milli Fırka’nın Başkanı Vasvi Abduraimov, Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı Kırım Temsilci Yardımcılığına getiriliyor.

Kırım Cumhuriyeti Parlamento Başkanı Vladimir Konstantinov, Kırım Tatarlarının bulundukları örgütün ayrımı yapılmaksızın yönetim organlarına atanacağını söyledi.

Vladimir Konstantinov: “Biz bu işlere tüm Kırım Tatar toplumunu katmak istiyoruz. Bu bizim prensibimiz. Kırım Tatarlarının tek yetkili organı olarak Kırım Tatar Milli Meclisini tanımayıp sadece KTMM ile sınırlanmayacağız.”
Konstantinov, Kırım Tatarlarından aşağıdaki adayların atanmasının onaylandığını açıkladı:

Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı Kırım Federal bölgesinde yetkili temsilci yardımcılığına ‘Milli Fırka’ Başkanı Vasvi Abduraimov;
Akmescit Vali Yardımcılığına ‘Vatandaşlar’ Vakfı Başkanı Rüstem Halilov;
Kırım Ekonomik Geliştirme ve Ticaret Bakan Yardımcılığına – İslamterek tarım şirketi yöneticisi İbrahim Bay;
Kırım Kültür Bakan Yardımcılığına – Kültür Bakanlığın kütüphane ve enformasyon kaynakları organizasyon ve geliştirme bölüm başkanı Pavel İbadlayev.

Vladimir Konstantinov, söz konusu yöneticilerin onay prosedüründen geçtiklerini belirterek makam atamasını profesyonel niteliklere göre yapılacağını açıkladı.

Konstantinov: “Kişilerin çoğu, Kırım Tatar Milli Meclisi dikkate alınmadan makamlara atanıyor. Belli bir kuruma göre kişileri atamak, büyük bir hatadır” dedi.

Kırım Parlamentosu daha önce de Kırım Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Vekili görevine Lenur İslamov, Kırım Etnik İlişkiler ve Sürgünden Dönen Vatandaşlar Komitesi Başkanı görevine Zaur Smirnov, Kırım Cumhuriyeti Etnik İlişkiler ve Sürgünden Dönen Vatandaşlar Komisyonu Başkanlığına Edip Gafarov’u atanmıştı.

QHA

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)