Mehmet Abbasoğlu
DEHAP Kurucu Genel Başkanı


emekli assubay1955 yılında Diyarbakır merkeze bağlı Büyükkadı köyünde'da doğdu.

Astsubay Lisesi'nden mezun oldu. Astsubay olarak Bursa, Erzurum, Niğde, Edirne Uzunköprü ve Diyarbakır'da görev aldı. 1994 yılında görev yaptığı Diyarbakır'da emekli oldu.

1994 yılında HADEP'te siyasete başladı. Bursa il yönetiminde görev aldı. HADEP hakkında kapatılma davası açılması üzerine DEHAP'ın kuruluş çalışmaları başladı. 24 Ekim 1997'de DEHAP Kurucu Genel Sekreterliği'ni yaptı. Örgütlenme çalışmaları yürüttü. 9 Mayıs 1998'de yapılan kongrede genel başkanlığa getirildi.

1999 yılında seçimlere katılamayan DEHAP, 2002 yılında Barış, Demokrasi ve Özgürlük Bloku olarak seçimlere girdi. Abbasoğlu, Mardin milletvekili adayı oldu.

2003 yılında hakkında tutuklama kararı çıktı. 2 yıl ceza aldı. 11 ay tutuklu kaldı. Serbest kaldıktan sonra siyasi çalışmalarına devam etti. DEHAP'ta çeşitli kademelerde çalışmalarını sürdürdü.

2004 yılında başlatılan Demokratik Toplum Hareketi'nin 14 kişilik Kurucu Komisyonu arasında yer aldı.

14 Nisan 2009 tarihinde KCK ana davasında tutuklandı. 12 Nisan 2014 tarihinde tahliye edildi.

Demokratik Bölgeler Partisi'nde (DBP) yerel yönetimler komisyon üyesi olarak görev yaptı.

5 Haziran 2015 tarihinde Diyarbakır'da öldü. Cenazesi Diyarbakır'ın Bağlar İlçesi’ndeki cemevine götürüldü ve Tunceli'de defnedildi.
VEFAT-HABER

DEHAP’in kurucu başkanı Abbasoğlu vefat etti
Felat Bozarslan
Hürriyet 5 Haziran 2015

DEMOKRATİK Halk Partisi (DEHAP) kurucu başkanı Mehmet Abbasoğlu, Diyarbakır’da tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Daha sonra kendisini fesheden DEHAP’ın kurucu başkanı Mehmet Abbasoğlu, bir süreder kanser tedavisi gördüğü Diyarbakır’da özel bir hastanede bugün yaşamını yitirdi. Hastaneden alınan Abbasoğlu’nun cenazesi merkez Bağlar İlçesi’ndeki cemevine götürüldü. Abbasoğlu’nun cenazesinin yarın Tunceli’ye götürülerek toprağa verileceği belirtildi.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)