Celil Civan
yazar, editör


Hayal Perdesi Sinema Dergisi Yayın Yönetmeni1978 yılında Almanya'da doğdu. Düşler, Kaşgar, Granada gibi dergilerde hikâyeleri, Virgül, Mostar gibi dergilerde edebiyat yazıları yayınlandı. 2011 yılından beri Hayal Perdesi sinema dergisinin editörlüğünü yapıyor.

ESERLERİ:

İSTANBUL'UN 100 TÜRBESİ
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ (KÜLTÜR A.Ş.) YAYINLARI

İslâmın abideleri olan türbeler, Türklerin Türkistan boylarından getirdikleri inanış ve geleneklerin İslâm'la harmanlanması sonucu kendine has bir şekil almış, Osmanlı Türkleri sayesinde de gelişme göstermiş ve mükemmel dereceye ulaşmıştır.
Osmanlı döneminde önemli mevkilerde bulunan, meşhur olan ve dini kimliğe sahip saygın kişilerin yaptıklarını ve hatırasını gelecek kuşaklara bırakma konusunda hassasiyet gösterilmiştir. Özellikle fetihten sonra Fatih Sultan Mehmed Han'ın öncülüğünde türbelere büyük önem verilmiştir.

Osmanlı dönemi boyunca devlet ricalinden kimileri türbelerin yanında mektep, cami, medrese, gibi çeşitli kurumları içeren külliyeler inşa ettirerek halkın hizmetine sunmuştur. Bu anlamda türbeler geçmişi yâd etmek, ibret almak ve gelecek kuşaklara örnek olmak kadar eğitim, ibadet ve sosyalleşme bağlamında da kamusal bir işlev göstermiştir.

Kitaptaki türbeler dört bölümde incelenmiştir. Bunlar türbelerin yoğun bulunduğu; Sur içi (Fatih), Eyüp, Üsküdar ve dördüncü olarak Beyoğlu, Beşiktaş ve Şişli bölgeleridir.

İstanbul'un 100 Türbesi, şehrimizdeki türbeler hakkında genel bir bilgi sahibi olmak isteyenler için hazırlanmıştır.

Yayın Tarihi 2013-07-26
ISBN 6054595419
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 189
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi 1. Hm. Kağıt
Boyut 16.5 x 24 cm
Hayal Perdesi Sinema Dergisi 2012 YıllığıCelil Civan, Aybala Hilal Yüksel
Küre Yayınları / Sinema Dizisi

Ocak-Şubat 2010 tarihli 14. sayısından itibaren elektronik dergi olarak yayın hayatına devam eden Hayal Perdesi, başta doksanların sonundan itibaren hız kazanan Türk sineması olmak üzere farklı coğrafyaların sinemalarına uzanan bir bakış açısı ortaya koymak, sinema literatürüne kalıcı katkılar sağlayacak verimlere ulaşmak ve teoriyle pratiğin birlikte yürüdüğü bir sinemaya dair fikir geliştirmek amacıyla yola çıktı.

Elektronik dergide ve web sitesinde 2012 yılı boyunca yayınlanan ve özellikle Türk sinemasına dair yazılar ve söyleşilerden derlenen bu seçkinin ülkemizde günden güne gelişen sinema literatürüne katkı sağlamasını umuyoruz.
(Tanıtım Bülteninden)

Türkçe
317 s. -- 3. Hamur-- Ciltsiz -- 14 x 22 cm
İstanbul, 2014
ISBN : 9786055383411
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)