İlhan Doğan
psikolog, akademisyenTürkiye doğumlu. Ankara’da Dil Tarih Coğrafya okurken, dil eğitimi almak amacıyla Almanya’ya gitti.

Hayali olan Tiyatro eğitimini almak için İtalya’ya geçerek Roma’da “Comedia dell Arte” da üç yıl öğrenim gördü. Sonra İsviçre’de AKAD Enstitüsü’nde Ruh Bilimleri ve Eğitim Psikolojisi üzerine eğitimini tamamladı.

Tiyatro ile psikoloji, beden dili ve mizahı birleştirerek Riccon Tekniği’ni geliştirdi. Sağlıklı iletişim için geliştirdiği konseptin tescilini yaptırdı. 1996 yılında Riccon Akademi’yi kurdu.

İsviçre Cumhurbaşkanı Pascal Couchepin başta olmak üzere Avrupa Birliği Parlamenterleri, Hollywood Universal Studios artistlerine beden dilinin doğru kullanımı ve düşünce okuma teknikleri üzerine eğitimler verdi.

Selanik Üniversitesi, Urbino Üniversitesi, İsviçre Üniversitesi, Helsinki, Riga, Rusya ve Çin’deki üniversitelerde iletişim eğitimleri verdi.

Ayrıca birçok eğitim kurumu, belediyeler, huzur evleri, İsviçre Askeri Birliği’ne “İletişim ve Kişisel Gelişim” üzerine eğitimler verdi. RTL Televizyonu, Toyota, Audi, Mercedes Benz, Siemens, İkea, Migros, Metro Group, Carrefour, Toblerone, Novartis, Pfizer, Rolex gibi dünyanın önde gelen marka yöneticilerine ve çalışanlarına spesifik eğitimler düzenledi.

Sosyal sorumluluk çalışmalarını “help yourself” adı altında kurumsallaştırdı. Bu çalışmalarından dolayı Lüksemburg, İsviçre ve Güney Afrika’da yılın adamı ödüllerine layık görüldü. Afrika Swaziland’da 7 yıl boyunca ülke genelinde yapılanma ve “Eğitim Seferberliği” hizmetlerinden dolayı Swaziland Kralı tarafından “Lord” ünvanı verildi.

ESERLERİ:

Riccon İlhan Doğan’ın uluslararası toplam 9 kitabı yayımlanmış, bunlardan “Düşünce Okuma Tekniği”, “Bedenin Dili”, “Şiddet out Şefkat in”, “Şempanze Çocuklar” isimli kitapları Türkçe’ye çevrildi.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)