Nurettin Pakyürek
şair, yazar


siyaset adamı1930 yılında doğdu. Nihal Atsız'ın yayınladığı Ötüken, Ahmet Karabacak'ın yayınladığı Milli Hareket dergilerinde ve Millet gazetesinde yazıları yayınlandı. Çukurova'da toprak sahibi bir ailenin mensubuydu. Çiftçilikle uğraştı.

Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi (CKMP) Üst Kurul Delegesi oldu. CKMP'nin 8-9 Şubat 1969 tarihinde Adana’da yapılan genel kurulunda Alparslan Türkeş’in genel başkan ve parti adının MHP olması kararını alan isimler arasında yer aldı. Milli Meseleler ve Türkeş kitabını yazdı. 4 Ağustos 2016 tarihinde Adana'da vefat etti. Adana Asri Mezarlık'ta gömüldü.
VEFAT-HABER

Nurettin Pakyürek hayatını kaybetti
Yeni Çağ 5 Ağustos 2016

Ülkücü hareketin ulu çınarı Nurettin Pakyürek tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Milliyetçi Hareket Partisi'nin kurucularından Türkçü yazar ve şair Nurettin Pakyürek hayatını kaybetti.Merhum Pakyürek'in cenazesi bugün ikindi namazından sonra aile kabristanında defnedilecek.
HABER

MHP kurucularından Nurettin Pakyürek vefat etti
5 Ağustos 2016

Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) kurucularından Yazar Nurettin Pakyürek 86 yaşında vefat etti.

MHP kurucularından Nurettin Pakyürek vefat etti
Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Pakyürek’in naaşı Asri Mezarlığa getirildi. Cenaze namazında MHP Adana İl Başkanı Yusuf Baş, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de hazır bulundu. Pakyürek'in cenazesi dualarla defnedildi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de cenazeye çiçek gönderdi.

MHP İl Başkanı Yusuf Baş, Pakyürek’in vefatıyla ilgili mesajında “Nurettin Pakyürek ağabeyimiz, Başbuğumuz merhum Alparslan Türkeş’in yol arkadaşıydı. Partimizi birlikte kurmuşlardı. Camiamızda hep sevilen, fikirlerinden istifade edilen, her zaman el üstünde tutulan bir değerdi. Bedenen aramızdan ayrılmış olsa da manevi olarak her zaman bizlerle olmaya devam edecektir” dedi.

Cenazede duygu ve düşüncelerini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de, Pakyürek’in ömrü boyunca değişen şartlardan etkilenmeden inandığı değerlerden taviz vermeden, çizgisinden sapmadan yaşadığını anlattı. “Onların inandığı değerler bütünü bizim değerler bütünümüzdür” diyen Sözlü, “Ülkemiz, milletimiz hep sorunlarla boğuşuyor. Türkiye darbelerle hep zaman kaybetti, şehitler verdi, bedel ödedi. İşte bugün bu sıkıntıları yaşamamızın sebebi, o inanılan değerler bütününden uzaklaşmanın, takip edilen o yoldan sapmanın dayattığı ağır şartlardır ve ödettiği bedellerdir” ifadesini kullandı.

Hüseyin Nihal Atsız’ın talebesi

86 yaşında hayatını kaybeden Nurettin Pakyürek, Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi (CKMP) Üst Kurul Delegesi iken 8-9 Şubat 1969’da Adana’da yapılan genel kurulda Alparslan Türkeş’in genel başkan olduğu MHP’nin kuruluş kararını alan isimler arasında yer aldı. Türkçü-Turancı fikir adamı Hüseyin Nihal Atsız’ın talebelerinden olan Pakyürek, ömrü boyunca Türk milliyetçiliği fikir ekseninde devam eden bir hayat tarzını benimsedi.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)