Yakup  Üstün
Diyanet İşleri Eski Başkan Yardımcısı


Adalet Partisi Isparta Eski Milletvekili


din adamı, hafız1936 yılında Isparta'nın Sütçüler ilçesinde doğdu. İlkokulu Sütçüler'de bitirdi.(1948) Hafızlığını 1950 yılında tamamladı. Orta öğrenimini İstanbul İmam Hatip Okulu'nda tamamladı.

1958 yılında imam hatip olarak göreve başladı. 1963 yılına kadar bu görevde kaldı. Bu süre içinde İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü'nü bitirdi. Askerliğini yedek subay olarak yaptı. Askerlik dönüşü 1966 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı merkez teşkilatında göreve başladı. Sırasıyla Başkanlık müfettişliği baş müfettişlik ve teftiş kurulu başkanlığı yaptı. Diyanet İşleri Başkanlığı merkez teşkilatındaki çalışma yıllarında bilgi-görgü artırma amacıyla Bağdat'a gitti. (1967-1968)

1973 yılında Diyanet İşleri Başkan yardımcısı oldu. Ekim 1977 tarihinde Isparta milletvekili olarak parlamentoya girdi. 1977-1980 yılları arasında milletvekilliği yaptı. Türkiye Diyanet Vakfı'nın kurucularındandır.

Çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanmış makale ve incelemeleri bulunmaktadır.

20 Temmuz 2023 tarihinde vefat etti.

Isparta Merkez Doğancı Mezarlığına defnedildi.

ESERLERİ:

“100 Plan “adlı tercümesi ve “Peygamberimiz Hz Muhammed “ adlı telif bir eseri bulunmaktadır. Bu eser Fransızca Almanca ve Hollandaca dillerine çevrilmiştir.
HAKKINDA YAZILANLAR

BİR NESLİN ÖNCÜLERİ
İlk İmam Hatip Kuşağından Portreler

Yazar: Mahmut Çetin
Ön İnceleme: Şükrü Öztürk, Süreyya Balkış, Ömer Kara
Kapak Kompozisyonu: Ömer Kara
Sayfa Düzeni: Vadi Grafik
ISBN: 978-605-9004-04-6
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
1.Baskı Kasım 2017 Ankara
Sayfa: 702
Ebat: 16x23


BİR NESLİN ÖNCÜLERİ’nde anlatılan isimler:

Tayyar Altıkulaç, Hüseyin Albayrak, Hüseyin Aydın, Halis Ayhan, Niyazi Baloğlu, Ahmet Baltacı, Ali Şakir Ergin, Halit Güler, Kemal Güran, Ahmet Gürtaş, Yasin Hatiboğlu, Halil Hayıt, Avni İlhan, Hayreddin Karaman, Mehmet Kervancı, Hamdi Mert, Şevki Özkan, Şükrü Öztürk, Selahattin Parladır, Mehmet Ali Sarı, Rıza Selimbaşoğlu, Mehmet Solmaz, Bekir Topaloğlu, Sami Uslu, Ahmet Uzunoğlu, Mustafa Uzunpostalcı, Yakup Üstün, Mustafa Saim Yeprem, İrfan Yücel.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)