Kudret Özerbay
KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı


KKTC Halkın Partisi Genel Başkanı


akademisyen, milletvekili1973 yılında Kıbrıs Larnaka’ya bağlı Alaminyo köyünde doğdu. Alaminyolu’lu Hüseyin Usta ile terzi Sadiye Hanım’ın oğlu. Babasının 1974 yılında şehit olması ertesinde ailecek kuzeye göç ettiler ve Lefkoşa’da Yenişehir bölgesine yerleşirler.

Çocukluğu hem Lefkoşa’da hem de ailesinin yaşadığı Değirmenlik ve Geçitkale köylerinde geçti. İlkokulu Yenişehir İlkokulu ile Şehit Ertuğrul İlkokulu’nda, ortaokulu Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu’nda okudu. İlkokuldan itibaren önce dülger, sonra da fotoğrafçı yanında çıraklık yaptı. Eğitimime devam ederken Kooperatif Süt Fabrikası’nda işçi olarak çalıştı.

1991 yılında Lefkoşa Türk Lisesi’ni bitirdi. 1995 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun oldu. 1997 yılında Bosna Hersek’te savaş sonrası seçimlerin demokratik olabilmesi için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü’nde çalıştı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde 1998 yılında Türk Boğazlarından geçiş hakkı konusunda yüksek lisansını; 2002 yılında da 1959-1960 Kıbrıs Antlaşmaları konusunda doktorasını tamamladı. Yüksek lisans ve doktora çalışmaları sırasında aldığı burslarla İngiltere’de Londra Üniversitesi Hukuki Çalışmalar Enstitüsü’nde araştırmalar yaptı. 2008 yılında kazandığı bir bursla İngiltere’de Oxford Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde misafir öğretim üyesi olarak bir dönem görev yaptı. 1996-2002 yılları arasında Ankara Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı.

2003 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi-akademisyen olarak çalışmaya başladı ve bir dönem bu bölümün başkanlığını da yürüttü.

2002 yılında Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın müzakere heyetinde müzakerelere katıldı. Daha sonra ikinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın müzakere heyetinde yer aldım ve son olarak da üçüncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun müzakere heyetinde önce Özel Temsilci ardından da Kıbrıs Türk tarafının Müzakerecisi olarak görev yaptı.

12 yıllık müzakere görevim sırasında üç farklı KKTC Cumhurbaşkanı, dört farklı Kıbrıs Rum lideri (Klerides; Papadopulos, Hristofyas ve Anastasiades) ve iki farklı Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri (Kofi Annan ve Ban Ki Moon) ile aynı müzakere masasında bulundu.

Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı ve Toparlanıyoruz Hareketi’nin (Temiz Toplum Derneği) kurucu üyesi.

Bir tiyatro sanatçısı ve şair olan Aliye Ummanel ile evli ve Lefkoşa’da yaşıyor.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)