Turki bin Nasser Al Saud
Suudi Arabistan'da Meteoroloji ve Çevre Başkanlığının Eski Başkanı


asker, bürokrat14 Nisan 1948 tarihinde doğdu. Nasser bin Abdülaziz'in yedinci oğludur. Annesi Muhdi bint Ahmed bin Muhammed Al Sudairi'dir. Turki'nin annesi Sudairi kardeşlerin teyzesidir.

Turki bin Nasser siyaset biliminde yüksek lisans derecesine sahiptir. ABD ve İngiltere’de çeşitli askeri kurslar aldı. Ayrıca Suudi Arabistan'da altı oturum havacılık kursuna katıldı.

Kariyer

1966 yılında Kral Abdulaziz Hava Üssünde teğmen rütbesiyle Uçan Binbaşı Nasser'e tayin edildi. 1975'te Geçici Eğitim Birimi'nde oyunculuk komutanı oldu. Daha sonra 1976'dan 1984'e kadar üç ayrı birimde komutan olarak görev yaptı. Doğu Bölgesinde Onüç Filo (1976), 3. Uçan Kanat (1978) ve Kral Abdülaziz Hava Üssü (1984). 1989'dan 1994'e kadar Al Yamamah proje memuru olarak görev yaptı. Daha sonra, 1994 yılında hava personeli operasyonları, barış koruma projesi ve barış şahin projesi şefi oldu.

Turki, 1996 yılında Kraliyet Suudi Hava Kuvvetleri'nde komutan yardımcısı olarak hizmet vermeye başladı. 2000 yılında Prens Sultan'a özel danışman olarak atandı. Türk diplomatik belgeleri tarafından Türk Bin Nasır'ın saklanmaya çalışmadığı iddia edildi. Askeri bir memur olarak hizmet verirken iş faaliyetleri ve Prens Mansur bin Bandar Al Saud iş ortaklarından biriydi.

Hava Kuvvetleri'nden ayrıldıktan sonra Suudi Arabistan'da çevre koruma ve doğal kaynakların geliştirilmesinden sorumlu olan meteoroloji ve çevre başkanlığının başkanı dldu. Prens Turki, aynı zamanda Suudi çevre toplumunun da başkanı oldu. Merkezi Cidde'de olan otizm için Suudi yardım derneği yönetim kurulunun başkanı seçildi. Otizm için Suudi yardım derneği derneğine bağlı yeni bir merkez olan Prens Nasser bin Abdülaziz Merkezi, Nisan 2012'de Riyad'da açıldı. 18 Ağustos 2013'te Kral Abdullah tarafından Abdulaziz Al Jaser'i atama emri verildi. Meteoroloji ve çevre başkanlığı başkanı seçildi. Daha sonra bu görevden uzaklaştırıldı.

Sivil Toplum Kuruluşları

Turki bin Nasser, El Qadsieh Suudi kulübünün kurucularındandır. Aynı zamanda Al Nasr Suudi kulübünün bir onur üyesidir. Çevre sorumlusu olan Arap Bakanları İcra Kurulu Başkanıdır. Ayrıca Suudi Yaban Hayatı Komisyonu'nun yönetim kurulu üyesidir.

Aile hayatı

Turki bin Nasser, geç amca prens Sultan bin Abdülaziz'in kızı Noura bint Sultan (1948 doğumlu) ile evlidir. Eşiyle iki oğlu ve beş kızının ebeveynleridir.

1.Faysal bin Türk
2.Abeer bint Turki
3.Areej bint Turki
4.Lamia bint Turki
5.Rima bint Turki
6.Abdullah bin Turki
7.Haifa bint Turki

Areej binti Turki'nin kızı, Mayıs 2012'de Riyad'da bir Areej sanat kafesi açtı.

Ödüller
Turki bin Nasser, Abdulaziz Al Saud (Birinci sınıf), Kuveyt Kurtuluş Madalyası, Pakistan Askeri Mükemmellik Yıldızı Dekorasyonu, Amerikan Komutanı Sıralaması Sırasının Emri ( Madalya Madalyası ) dahil olmak üzere çeşitli ulusal ve uluslararası ödüller ve ödüller kazanmıştır. Ulusal Liyakat Emri (Komutan rütbesi) ve Fransız Onur Madalyası (Süvari rütbesi).
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)