Yusuf Bozkurt Özal ( 1940)- (9.1.2001)
eski milletvekili, bakan


Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın küçük kardeşi1940 yılında doğdu. İlk ve orta eğitimini Malatya'da tamamladı. Elektronik ve telekominikasyon dallarında mühendislik tahsilini ve doktorasını Ingiltere'de yaptı. Washington'daki İktisadi Kalkınma Enstitüsü'nden sertifika aldı. Askerlik görevinden sonra İstanbul'da özel sektörde 6 yıl süreyle yöneticilik yaptı.

1979 yılında ABD'ye gitti. 5 yıl süreyle Dünya Bankası'nda kıdemli ekonomist ve bölüm yöneticisi olarak çalıştı. 1984 yılında Türkiye'ye dönerek, DPT Müsteşarlığı'na atandı. 1987 yılı sonbaharına kadar bu görevi sürdürdü. Aynı zamanda Ekonomik Işler Yüksek Koordinasyon Kurulu, Yüksek Planlama Kurulu, Para Kredi Kurulu üyelikleri yaptı.

Yaklaşık üç yıl süreyle de İslam Kalkınma Bankası'nda Türkiye'yi temsilen Icra Direktörlüğü görevinde bulundu.

Siyasete girerek Kasım 1987'de ANAP'tan Malatya milletvekili olarak meclisi girdi. Bu dönem içinde Dışticaret ve Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı olarak 2. Özal Hükümeti'nde görev aldı.

1989-1991 yılları arasında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliği ve Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1991'de yeniden ANAP Malatya Milletvekili seçildi.

Mesut Yılmaz'ın Genel Başkan olmasından bir süre sonra ANAP'tan ayrıldı.

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümünden yaklaşık 6 ay sonra 7 Ekim 1993 tarihinde kurulan Yeni Parti'nin genel başkanlığına getirildi. Beyninde meydana gelen rahatsızlık sonucu ABD’de bir süre tedavi gördü. Daha sonra Yeni Parti ile ağabeyi Korkut Özal’ın partisi DP’nin birleşmesinin ardından siyaseti bıraktı.

9 Ocak 2001 tarihinde Ankara’da vefat etti.

Cenazesi Süleymaniye Camii’nde kılınan cenaze namazından sonra Süleymaniye Camii haziresinde gömülen annesi Hafize Özal’ın yanına defnedildi.

Evli ve 3 çocuk babasıydı.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)