Lütfi Doğan ( 1930)
Diyanet İşleri Eski Başkanı


Gümüşhane Eski Milletvekili1930 yılında Gümüşhane'nin Kelkit ilçesinin Salyazı beldesinde doğdu. Babası Mehmet Fehmi Bey, annesi Pullu Hanım. Kuran-ı Kerim okumayı babası Hacı Mehmet Fehmi Efendi'den öğrendi. Hafızlığını dayısı Hafız Fevzi Efendi'den tamamladı.

Arapça ve dini ilimleri Abdurrahman Efendi ve Gümüşhane eski müftüsü Ragıp Efendi'den okudu.

Askerlik görevinden sonra, özel olarak dini ilimler tahsiline devam etti.

Hariçten ilkokulu bitirdi ve imam-hatip olarak göreve başladı. 1954 yılında Kemah İlçe Müftülüğüne ve 1960 yılında da Erzincan il Müftülüğüne tayin edildi. Aynı yıllarda hariçten Ortaokul ve Erzincan Lisesi'ni bitirdi. 1964-1965 öğretim yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden birincilikle mezun oldu.

Ankara müftü yardımcılığı ve Ankara vaizliği görevlerinden sonra Diyanet İşleri Başkanlığı müfettişliği görevine atandı. Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi iken Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığına tayin edildi.

15 Ocak 1968 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı görevine vekâleten atandı, bu görevi 25 Ağustos 1972 tarihine kadar yürüttü. Dini ve ilmi konularda muhtelif dergi ve gazetelerde 100'den fazla makalesi yayımlandı.

1973-1980 yılları arasında Erzurum Senatörlüğü yaptı. 1991 yılında seçildiği Gümüşhane Milletvekilliği görevini 2002 yılına kadar sürdürdü.

Arapça, Farsça ve Fransızca bilmektedir. Evli ve sekiz çocuk babasıdır.

Saadet Partisi üyesi oldu.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)