Bahattin Karakoç ( 1930)
şair, yazar,yayıncı1930 yılında Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde doğdu. İlköğrenimini memleketinde yaptı. Adana Düziçi Köy Enstitüsü'nde okudu. Hasanoğlan Köy Enstitüsü'nden mezun oldu. Kahramanmaraş'taki sağlık kuruluşlarında sağlık memuru olarak çalıştı. 1982'de emekli oldu. Çeşitli gazete ve dergilerde yazdı. Kahramanmaraş'ta Dolunay dergisini çıkardı. Her yıl düzenlenen 'Dolunay Şiir Şöleni'ni başlattı. Beyaz Dilekçe adlı şiiriyle Türkiye Diyanet Vakfı Münacaat Yarışmasında birincilik kazandı. Şairin bundan başka ödülleri de var.

ESERLERİ:
Mevsimler ve Ötesi, Seyran, Sevgi Turnaları, Ay Şafağı Çok Çiçek, Kar Sesi, Zaman Bir Beyaz Türküdür, ilk Yazda, Bir Çift Beyaz Kartal, Menzil, Uzaklara Türkü, Beyaz Dilekçe, Leyl ü Nehar Aşk, Şiir Burcunda Çocuk ve Dolunay Şiir Güldestesi.
LEYL Ü NEHAR AŞK

Hiç bulut yoktu ortalıkta birden peydah oldular
Serinlikle birlikte içime bir korku düştü
Dedim, menzile ulaşacaksan geç kalma acele tut
Sonra sellerle kapaklanırsın yere yüzüstü

Hani hasat sonrası tarlalardan topladıkları başakları
Yuvalarına nasıl kımıl kımıl taşırlarsa karıncalar
Ben de senin sevgini taşıdım yüreğimin doruklarında
Damıtılmış bir ömür boyu leyl ü nehar

Vakit gurûp vaktidir rüzgârsa hoyrat esiyor
Bir vâha görünmüyor ıhtı ıhacak deven
Yıldızlara bakıp bakıp ahkâm kesiyor
Kendi dikenleriyle taçlanan yorgun keven

Sor şu yol kenarındaki meyvesiz karaağaçlara
Kaç yolcu geçmiştir bu yollardan senden önce
Şu çeşme, şu ören, şu döşek tanıklık etsin
Aşk nedir, edeb'i erkânı nice

Alazsız, dumansız bir yangının ortasındayım
Sesim daha içimdeyken kavrulup dökülüyor
Yakınından geçseler bütün kuşlar kül olur
Yanan binam kerpiç kerpiç sökülüyor

Seni sevdiğimi yine gururla haykırıyorum işte
Gemi azıya alarak kişneyip kaçan ufuklara
Alnınızdaki beyazlık, ayaklarınızdaki seki benim sevgimdir
Benim sevgilimdir yeni besteler yapan sonsuzluklara

GÜNDEM GÜNDEM GÜNDEM

Şiir Kurultayı

15. Geleneksel Dolunay Şiir Şöleni
Türk şiirinin ak sakal’ı Bahaeddin Karakoç’un 15 yıldır büyük fedakarlıklarla düzenlediği Geleneksel Dolunay Şiir Şöleni’nin 15 cisi Kahramanmaraş’ta gerçekleştirildi.Kahramanmaraş Sabancı Vakfı Kültür Sitesi’nde yapılan törende Bayram Bilge Tokel Bahattin Karakoç’tan bestelerinin de yer aldığı bir resital verdi. Türkiye’nin dört bir yanından 40’a yakın şair katıldı.Taşrada yapılan kültür ve sanat faaliyetleri içinde seçkin bir yer edinen Dolunay Şenliği giderek bir şiir kurultayı haline geliyor.
HABER

Bahattin Karakoç anlatılacak
4.4.2012

Kahramanmaraş'ın artık gelenekselleşen 'Kıraathane Söyleşileri'nde Bahattin Karakoç konuşulacak. Ramazan Avcı'nın gerçekleştireceği "Türk Şiirinin Beyaz Kartalı Bahattin Karakoç" başlıklı sohbet, Öğretmenevi yanındaki Kıraathane'de bugün saat 18.30'da başlayacak.

HABER

Ünlü şair Bahaettin Karakoç, hastaneye kaldırıldı
Zaman 22 Nisan 2014

Türk edebiyatının önemli isimlerinden merhum şair ve yazar Abdurrahim Karakoç'un kardeşi, şair Bahaettin Karakoç, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Bu sabah geçirdiği bir rahatsızlık nedeniyle oğlu tarafından Binevler Mahallesi'ndeki evinden hastaneye getirilen 84 yaşındaki Karakoç, KSÜ Tıp Fakültesi acil servisinde tedavi altına alındı. Karakoç'un sağlık durumu hakkında bilgi veren Doç. Dr. Mehmet Okumuş, ünlü şairin üst solunum yolu enfeksiyonu sonucu hastaneye getirildiğini belirtti. Karakoç'un hayati tehlikesinin bulunmadığını, sağlık durumunun iyi olduğunu bildiren Okumuş, "Biraz üşütmüş, kendisini gün içerisinde taburcu edeceğiz." dedi.

Bahaettin Karakoç'un oğlu Ümmet Karakoç ise babasının şeker hastalığı dışında önemli bir sağlık probleminin bulunmadığını ifade ederek, "Dün aniden rahatsızlandı. Çok şiddetli başının ağrıdığını söyledi, geçici görme kaybı olmuştu. 112'yi eve çağırdık. Gelen doktor hanım, beyin kanaması olabileceğini, kusma ve baş ağrısının gece devam etmesi durumunda yeniden çağırılmasını istedi. Allah şükür olmadı öyle bir şey, biz sabahleyin hastaneye getirdik." diye konuştu.

Ünlü şaire, geçtiğimiz günlerde KSÜ tarafından düzenlenen Yılın Kahramanları Edebiyat Ödülleri töreninde fahri doktora unvanı verilmişti.
VEFAAT-HABER

Bahattin Karakoç hayatını kaybetti
17 Ekim 2018

Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden Bahattin Karakoç vefat etti.

88 yaşında hayatını kaybeden şair-yazar Bahattin Karakoç Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tedavi görüyordu.

Türk edebiyatında "Dede Korkut" ve "Beyaz Kartal" olarak anılan 88 yaşındaki şair Bahaettin Karakoç hayatını kaybetti.

Birçok edebi esere imza atan Şair-yazar Bahattin Karakoç, Kahramanmaraş'ta tedavi gördüğü hastanede 88 yaşında hayata gözlerini yumdu.

KAZAKİSTAN'DA 'BÜYÜK ABAY' ÖDÜLÜ ALMIŞTI

Kahramanmaraş'ta 1930'da doğan şair Bahaettin Karakoç, 1983'te Kayseri Sanatçılar Derneği'nce "Yılın Şairi" seçildi. Karakoç, 1986'da "Bir Çift Beyaz Kartal" kitabıyla şiir dalında Türkiye Yazarlar Birliği ödülü, 1991'de ise Diyanet Vakfınca düzenlenen münacat yarışmasında "Beyaz Dilekçe" şiiriyle birincilik ödülü kazandı.

"Türkçe'nin Uluslararası 2. Şiir Şöleni" için gittiği Almatı'da 1993'te "Büyük Abay"ödülüne layık görülen Karakoç'a, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi tarafından 2014'te "fahri doktora unvanı" verildi.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)