Meral Akşener ( 1956)
İyi Parti Genel Başkanı


İçişleri Eski Bakanı1956 yılında İzmit'in Gündoğdu köyünde doğdu. Tahir Ömer Bey ile Sıddıka Hanım’ın kızı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü mezunu. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde doktora yaptı.

Yıldız ve Kocaeli Üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Zübeyde Hanım Şehit Anaları Vakfı’nın başkanlığını yaptı.

1995 yılında DYP Kadın Kolları Başkanı oldu. 24 Aralık 1995 seçimlerinde İstanbul Milletvekili seçildi. Önce DYP Genel Başkan Yardımcısı, sonra da İçişleri Bakanı oldu.

Daha sonra MHP’ye geçti. MHP’den Kocaeli Milletvekili seçildi. MHP Merkez Yönetim Kurulu Üyesi seçildi.

25 Ekim 2017 tarihinde İyi Parti'yi kurdu ve genel başkanı seçildi.

İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk annesi.
HABER

Akşener oğlunu evlendirdi
2 Eylül 2012

Nikahı Kadir Topbaş kıydı, Erdoğan, Çiçek ve Bahçeli şahitlik etti.

TBMM Başkanvekili ve MHP İstanbul Milletvekili Meral Akşener'in oğlu Fatih Akşener ile Işıl Abeş, Beylerbeyi Sarayı'nda düzenlenen törenle evlendi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın kıydığı nikahta TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, eski bakanlardan Necmettin Cevheri, işadamı İnan Kıraç, işadamı Zeynel Abidin Erdem şahitlik yaptı. Meral Akşener oğlunu evlendirdi Meral Akşener oğlunu evlendirdi.

Beylerbeyi Sarayı'nın bahçesindeki nikaha, siyaset, iş, sanat ve spor dünyasından bini aşkın davetlinin yanı sıra çok sayıda gazeteci katıldı. Törene, Ciner Medya Grup Başkanı Kenan Tekdağ da eşiyle birlikte katıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan da törene katılırken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu çelenk gönderdi.HABER

Akşener: Bir şey değişecek, her şey değişecek!
15 Mayıs 2016

MHP Genel başkan adayı Saray'ın tüm imkanları seferber ederek engellediği kurultay toplanma alanında tarihi bir konuşma yaptı.

Akşener, gelen on binlerce ülkücüye teşekkür etti ve "çıktığımız yoldan geri dönmeyeceğiz" dedi.Biliyorum bozkurtlar ve asenalar benimle…

Bugün buradasınız, bir hukuksuzluğu beraber yaşadık. Anadolu çocuklarını, ekmek parası için yollara düşmüş evlatlarımızı karşımıza dizdiler. Bizim kendi evlatlarımıza elimiz kalkmaz. Sanmasın Bekir Bozdağ korktuk. Sanmasın AKP, sanmasın Saray Milliyetçi hareket partililer, ülkücüler vazgeçti, sanmasınlar!

Biz bu ülkede Anadolu Çocuklarına hiç el kaldırmadık. Sabaha kadar bekliyecektik… Ama arkadaşlar dediler ki sabah 07.00’dan beri arkadaşlar burada, temel ihtiyaçlarımızı gidereceğiz imkanları yok, o yüzden buradan evlerimize dönüyoruz.Buradan iktidara açıkça sesleniyorum, Ülkücü hareketi engelleyemeyeceksiniz. Ne yaparsanız yapın, milli iradenin yürüyüşüne dönen, adalet istiyoruz diyenlerin en güçlü sesi olan bu milli irade hareketinin önüne geçemeyeceksiniz.Önce ülkücü irade kadar verdi, şimdi Türk milleti karar verdi. Hepimiz duyduk o sesi.Şimdilik eve gidiyoruz. Çıktığımız yoldan geri dönmeyeceğiz. Hırsızlıklara, yolsuzluklara, anayasal suç işleyenlere, ben yaptım oldu diyenlere, demokrasiyi sadece kendinin zannedenlere ve onlara arka bahçelik yapanlara ayna tuttuk.

Ülkücü irade 1 Kasım’dan sonra alınan oyu kabul etmedi. Gelin, konuşalım, meşveret edelim derken tam 5,5 ay geçti. Önümüz her türlü engel çıkarıldı. Hiç edebimizi, zerafetimizi, edebimizi bozmadık. Hiçbiriniz bozmadı, Allah razı olsun. Bugün bir başka tiyatroyu, kirli bir tiyatroyu Türkiye’nin gözü önünde yaşadık.Kendi başbakanlarını 1 saatte değiştirip, 2 saatte kongre kararı alanlar, MHP’nin kurultayını engellemek için her türlü hukuksuzluğu, demokrasi dışı davranışı sergilediler.

5,5 aydır koşuyoruz. Bugün gelinen noktada anladık ki, Türkiye’de haksızlıkların, hukuksuzlukların Bu irade bugün bir resim ortaya koydu, ülkücüler bir irade koydular.

Çatlasanız da patlasanız da o kilit taşını çekeceğizAnlaşıldı ki bizim kurultayımız olacak.Bir şey değişecek ve bu ülkede her şey değişecek.Bugün buradan Yargıtay’a seslenmek istiyorum. Bu kaosun, bu hukuksuzluğun sorumlusu sizsiniz. Derhal bu hukuksuzluğu, bu adaletsizliği düzeltmelisiniz.Son söz olarak buradan sizin adınıza kendinize güç atfedenlere sesleniyorum. Ne yaparsanız yapın, ne ederseniz edin MHP’yi AKP’nin ve Saray’ın arka bahçesi yaptırmayacağım. Bütün arkadaşlarımıza, özellikle üst kurul delegelerimize, belediye başkanlarımıza, il ve ilçe başkanlarımız ve ille ille kadınlarımıza AKP’liler bugüne kadar muhalefetiniz ver yesin, ört uyuşundu… Artık bitti, Asenalarımız dirsek atmayı öğrendi bugün…Her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum, her birinizi Allah’a emanet ediyorum….Türküm diyemeyenlere inat, Ne Mutlu Türküm diyene, Ne Mutlu Türküm diyene…
HABER

Yargıtay MHP kurultay kararını açıkladı
24 Mayıs 2016

Yargıtay MHP'de olağanüstü kurultay kararını onayladı.

Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, MHP’de olağanüstü kurultaya gidilmesi karar veren Ankara 12. Sulh Mahkemesi’nin kararını onadı. Karar, oy birliği ile alındı.
HABER

Çankaya Seçim Kurulu: 10 Temmuz'da seçimli kurultay yapılamaz!
27 Haziran 2016

MHP'de kurultay tartışmaları sürerken Çankaya İlçe Seçim Kurulu'ndan yeni bir kurultay kararı çıktı.

Çankaya İlçe Seçim Kurulu, MHP'de 10 Temmuz'da gerçekleştirilmesi planlanan seçimli kurultaya ilişkin "10 Temmuz'da seçimli kurultay yapılamaz" kararı aldı.
HABER

MHP'de Meral Akşener'e ihraç kararı
Hürriyet 16 Ağustos 2016

MHP, Meral Akşener dahil 4 parti üyesinin, kesin ihraç talebiyle MHP disiplin kuruluna sevk edildiğini açıkladı.

MHP tüzüğünün 11. maddesinin ihlali gerekçesiyle Meral Akşener, Ayhan Erel, Ali Sağır ve Mehmet Bilgiç'in, parti üyeliğinden kesin çıkarma cezasının uygulanması talebiyle tedbirli olarak Merkez Disiplin Kuruluna sevklerine karar verildi.

MHP Genel Merkezi Basın Birimi’nden yapılan açıklamada, “Parti üyelik görev ve sorumluluklarını gösteren Milliyetçi Hareket Partisi Tüzüğünün 11. Maddesinin ihlali sebebiyle, her biri için ayrı ayrı tatbik olunmak üzere aynı sevk maddeleri ile Meral Akşener, Ayhan Erel, Ali Sağır ve Mehmet Bilgiç hakkında Milliyetçi Hareket Partisi Tüzüğünün 'Kesin Çıkarma Gerektiren Haller' başlıklı 78. Maddesinin 4. Fıkrasının c-e-g-h-i bendleri ve parti tüzüğünün 81. Maddesinin kapsamı ve gereğince kesin çıkarma cezasını gerektiren hallerin varlığı karşısında parti üyeliğinden kesin çıkarma cezasının uygulanması talebiyle Milliyetçi Hareket Partisi Merkez Disiplin Kurulu’na tedbirli olarak sevklerine karar verilmiştir” denildi.
HABER

Meral Akşener MHP'den ihraç edildi!
8 Eylül 2016

MHP Merkez Disiplin Kurulu, Meral Akşener'i ihraç etme kararı aldı.

Meral Akşener'in parti üyeliğinden kesin çıkarma cezası ile cezalandırılmasına oy birliğiyle karar verildi.

HABER

Akşener’den ağabeyine son veda
22 Ocak 2017

MHP eski Milletvekili Meral Akşener’in daha önce Kocaeli Ticaret Odası Başkanlığı ve MHP İl Başkanlığı yapan ağabeyi 69 yaşındaki Nihat Gürer önceki gün kanser tedavisi gördüğü hastanede vefat etti.

Gürer’in cenazesi İstanbul’da bulunan özel bir hastaneden alınarak memleketi İzmit’e getirildi. İkindi vakti İzmit Fevziye Camisi’nde kılınan cenaze namazına Sinan Oğan, Koray Aydın, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, CHP Kocaeli Milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet ve Haydar Akar, Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz, MHP eski Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay, MHP Kocaeli İl Başkanı Aydın Ünlü de katıldı.

Taziyeleri kabul etti

Meral Akşener cenaze öncesi caminin önünde bulunan bir restoranda taziyeleri kabul etti. Akşener gelmeden önce taziyelerin kabul edileceği restoranda polisler tarafından önlem amaçlı arama yapıldı. Fevziye Camisi’nin etrafında da güvenlik önlemleri alındı. Akşener daha sonra caminin bahçesine geçerek burada da taziyeleri kabul ederken, izdiham yaşandı. Meral Akşener ağabeyinin tabutu başında dua okurken, başını tabutun üzerine koyarken büyük üzüntü yaşadı. Nihat Gürer’in tabutunu Sinan Oğan, Lütfü Türkkan ve yakınları omuzlayarak cenaze aracına taşıdı. Nihat Gürer’in cenazesi Gündoğdu Aile Kabristanlığı’nda toprağa verildi.
İyi Parti, Meral Akşener başkanlığında kuruldu
25 Ekim 2017

İyi Parti, Ankara Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde Meral Akşener önderliğinde resmen ilan edildi.

İyi Parti'nin ilan edilmesinden sonra 200 kişiden oluşan kurucular kurulu Bilkent Otel'de bir araya geldi. Burada öğle yemeğinde buluşan kurucular, öğleden sonra yapılacak oturumlara hazırlanıyor. Yemekten sonra yapılacak oturumlarda Meral Akşener "kurucu genel başkan" olarak seçilirken, Genel İdare Kurulu ve Merkez Disiplin Kurulu belirlenecek. 

Meral Akşener'in partisinin Kurucular Kurulu'nda yer alacak isimler şöyle:

1 ABDUL AHAT ANDİCAN
2 ABDULLAH ALAGÖZ
3 ABDULLAH ALAY
4 ABDULLAH İLKER SUNGUR
5 ABDÜLKADİR AKCAN
6 ABDÜLKADİR YUVALI
7 ADİL ERKOÇ
8 ADNAN ŞEFİK ÇİRKİN
9 AHMET AZMİ YETİM
10 AHMET CAN BUĞDAY
11 AHMET ÇELİK
12 AHMET ERSAGUN YÜCEL
13 AHMET KAMİL EROZAN
14 ALİ SAĞIR
15 ALİ AYDIN
16 ALİ COŞKUN
17 ALİ DİNÇER ÇOLAK
18 ALİ LAPANTA
19 ALİ RIZA ERCAN
20 ALİ TÜRKŞEN
21 AYDIN ADNAN SEZGİN
22 AYDIN TÜMEN
23 AYFER YILMAZ
24 AYHAN BÖLÜKBAŞI
25 AYHAN ÇEVİK
26 AYHAN EREL
27 AYŞE MELDA TOPYAY
28 AYŞE SİBEL YANIKÖMEROĞLU
29 AYŞE SUCU
30 AYŞEGÜL DOĞRUCAN
31 AYŞİN ALTUNİÇ GÜVEN
32 AYTUN ÇIRAY
33 BAHA CANKUT SARITAŞ
34 BANU AYDIN
35 BAŞAK KARATAŞ
36 BEDRİ YAŞAR
37 BEHİÇ ÇELİK
38 BERAT YILMAZEL
39 BERİL GÜMÜŞ
40 BERNA BİÇER
41 BERNA SUKAS
42 BETÜL BAYRAKTAR ORHAN
43 BİLAL KARACA
44 BİNNUR KARADAĞLI
45 BİRCAN AKYILDIZ
46 BİROL BÜYÜKÖZTÜRK
47 BURAK AKBURAK
48 BURCU AKÇARU
49 BURHAN SUAT ÇAĞLAYAN
50 CELAL DAĞGEZ
51 CELALEDDİN AYKOL
52 CEVAT SARAÇ
53 CEZMİ POLAT
54 COŞKUN YILDIRIM
55 CUMALİ DURMUŞ
56 ÇİĞDEM ÖZER
57 DERYA ŞAHİN ŞENER
58 DURMUŞ YILMAZ
59 DURSUN CENGİZ ATAK
60 ELMAS GIRAĞOS
61 EMİNE ERDOĞAN
62 EMİNE KÜÇÜKALİ GURKOK
63 ENES KAPLAN
64 ERDOĞAN BOZDEMİR
65 ERHAN ÖZKAN
66 ERSÖNMEZ YARBAY
67 ETHEM BAYKAL
68 FARUK KÖYLÜOĞLU
69 FATİH DEMİRKOL
70 FATİH ERYILMAZ
71 FATİH MEHMET ŞEKER
72 FATMA KAMİLOĞLU
73 FERİDUN BAHŞİ
74 FUAT YILDIRIM
75 GÖKHAN BEKER
76 GÖKSEL TAŞÇI
77 GÜNAY KODAZ
78 HAKAN GÖREN
79 HANA AKYÜZ
80 HASAN HÜSEYİN TÜRKOĞLU

81 HASAN SİNCAR

82 HASAN TOKTAŞ

83 HAVVA BAŞ
84 HAYATİ ARKAZ
85 HAYRETTİN BARUT
86 HAYRETTİN NUHOĞLU
87 HAYRİYE NURCAN YAZICI
88 HEDİYE AKDERE
89 HÜSEYİN ÖZLÜK

90 İBRAHİM ÖZYER
91 İBRAHİM CEVHER CEVHERİ
92 İBRAHİM HALİL ORAL
93 İLAY AKSOY
94 İSMAİL ETHEM TOKDEMİR
95 İSMAİL OK
96 İSMET KOÇAK
97 KADRİYE ÜNLER
98 KAZIM ATAOĞLU
99 KEVSER SELDA TANDOĞAN DEMİREL
100 KORAY AYDIN
101 LÜTFÜ TÜRKKAN
102 MAHMUT BOZKURT
103 MAHMUT TEKİN
104 MEHMET ASLAN
105 MEHMET ARSLAN
106 MEHMET METANET ÇULHAOĞLU
107 MEHMET OKAN OĞUZ
108 MEHMET TOLGA AKALIN
109 MEHMET UFUK ÜLKÜMEN
110 MELTEM ERZEN
111 MERAL AKŞENER
112 MERAL ALEMDAR
113 MERRİN HASİPOĞLU
114 MERVE HAFIZOĞLU
115 MESUT ÖZARSLAN
116 MESUT YILMAZ
117 METİN TAŞDEMİR
118 METİN ERGUN
119 MİNE BAŞ
120 MUALLA YÜCEL
121 MUKADDER BAŞEĞMEZ
122 MUSA ERTUGAN
123 MUSAVVAT DERVİŞOĞLU
124 MUSTAFA CİHAN PAÇACI
125 MUSTAFA ÇAKIROĞLU
126 MUSTAFA ERDEM
127 MUSTAFA GÜL
128 MUSTAFA HAKAN ÜNSER
129 MUSTAFA VEYSEL GÜLDOĞAN
130 NACİ CİNİSLİ
131 NAFİZ ÖZGÜR RIFAİOĞLU
132 NAZİF AKTÜRK
133 NAZLI ASPAY ŞENER
134 NAZLI ELİF GÖKDEMİR
135 NESİBE RUHAT MENGİ
136 NEŞE TOKER
137 NEVZAT BOR
138 NİHAL AĞCA
139 NİHAT KULA
140 NURİ OKUTAN

141 OĞUZ SARUL
142 OĞUZHAN TÜRK
143 OKTAY ERKAÇAN
144 OLTAÇ ÜNSAL
145 ONUR AYDIN
146 ORHAN ERZURUM
147 ORHAN ŞEN
148 OSMAN ERTÜRK ÖZEL
149 ÖMER İBRAHİM SAYIN
150 ÖMER KARAKAŞ
151 ÖZCAN PEHİVANOĞLU
152 ÖZCAN YENİÇERİ
153 RAMAZAN KILIÇ
154 RECAİ MERCİMEK
155 RECEP SANAL
156 RIDVAN UZ
157 RUHİTTİN SÖNMEZ

158 SELDA BOSTANCI
159 SELİM TANKUT
160 SERMİN ÖZENSOY
161 SERVET HALİ
162 SEVİN ÇAĞLAYAN
163 SEVİNÇ GÜMÜŞ
164 SEVİNÇ NAZİRE URAZ
165 SEYİT YÜCEL
166 SIRRI AKSU
167 SITKI POLAT
168 SİNEM ULUDAMAR
169 SULTAN NESLİHAN SEVEN
170 SÜLEYMAN NEVZAT KORKMAZ
171 SÜLEYMAN SARIBAŞ
172 ŞAHİN ARSLANTAŞ
173 ŞENOL BAL
174 ŞEREF TAMTÜRK
175 ŞULE ÜNLÜ DOĞAN
176 ŞÜKRÜ KULEYİN
177 TAHA ORHUN ERTÜRKMEN
178 TAMER KAYAALP
179 TUGAY ULUÇEVİK
180 TUĞRUL ARIK

181 UĞUR POYRAZ
182 UĞUR TARHAN
183 UMUT BARIŞ ERDOĞAN
184 UMUTCAN GÜNERKAYA
185 ÜMİT BEYAZ
186 ÜMİT DİKBAYIR
187 ÜMİT ÖZDAĞ
188 VEDAT BAYRAM
189 VEDAT TAYLAN YILDIZ
190 VEDAT YENERER
191 YASİN ÖZTÜRK
192 YAŞAR AKKUŞ
193 YILDIRIM GÖRGEN
194 YILDIRIM ULUPINAR
195 YUSUF HALAÇOĞLU
196 YÜCEL COŞKUN
197 YÜKSEL YILMAZ
198 ZEKAİ KAYA
199 ZEKİ HAKAN SIDALI
200 ZUHAL ÇİFTKAYA

HABER

İyi Parti, kurultayını yaptı
1 Nisan 2018

İyi Parti 1'inci Olağanüstü Kurultayı'nda Genel Başkan Meral Akşener, tek aday olarak girdiği seçimde yeniden seçildi.

İyi Parti'de GİK ve MDK üyeleri belli oldu. Tek liste ile gidilen seçimde 80 kişilik GİK üyeleri şu isimlerden oluştu:

"Abdul Ahat Andican, Ahmet Çelik, Ahmet Ersagun Yücel, Ahmet Kamil Erozan, Ali Aydın, Ali Coşkun, Ali Türkşen, Aydın Adnan Sezgin, Aydın Tümen, Ayfer Yılmaz, Ayhan Bölükbaşı, Ayhan Çevik, Sibel Yanıkömeroğlu, Ayşe Sucu, Aytun Çıray, Bedri Yaşar, Behiç Çelik, Berat Yılmazel, Berna Sukas, Bilal Karaca, Binnur Karadağlı, Burcu Akçaru, Celal Dağgez, Coşkun Yıldırım, Çiğdem Özer, Müsavat Dervişoğlu, Durmuş Yılmaz, Elmas Gırağos, Emine Küçükali, Enes Kaplan, Ersönmez Yarbay, Fahrettin Yokuş, Fatih Eryılmaz, Fatih Mehmet Şeker, Feridun Yahşi, Fulya Yasemin, Hasan Toktaş, Hava Baş, Hayati Arkaz, Hayrettin Nuhoğlu, Hediye Akdere, İbrahim Halil Oral, İlay Aksoy, İsmail Koncuk, İsmail Ok, Kazım Ataoğlu, Kemal Niziplioğlu, Koray Aydın, Lütfü Türkkan, Mahmut Bozkurt, Okan Oğuz, Saltuk Buğra Kavuncu, Mehmet Tolga Akalın, Mehmet Ünal Erzen, Meral Alemdar, Metün Ergun, Mukadder Başeğmez, Cihan Paçacı, Naci Cinisli, Aspay Sener, Nihal Ağca, Nesibe Ruhat Mengi, Nuri Okutan, Oktay Erçakar, Oltaç Ünsal, Onur Aydın, Ömer İbrahim Sayın, Reşat Erdoğan, Sinan Sözen, Sinem Uludamar, Şenol Bal, Tamer Kayaalp, Tugay Uluçevik, Ümit Beyaz, Ümit Dikbayır, Ümit Özdağ, Vedat Bayram, Vedat Taylan Yıldız, Yener Yıldırım ve Yusuf Halaçoğlu."

11 kişilik MDK üyeleri ise şu isimlerden oluştu:

"Adil Erkoç, Banu Aydın, Berna Biçer, Cumali Durmuş, Hasan Hüseyin Türkoğlu, Günay Kodaz, Mine Baş, Ömer Karakaş, Özcan Pehlivanoğlu, Ruhittin Sönmez ve Veysel Mustafa Güldoğan."
HABER

Meral Akşener yeniden genel başkan
Yeniçağ 12 Ağustos 2018

İYİ Parti 2. Olağanüstü Kurultayı'nda Meral Akşener'in tekrar genel başkan seçilmesinin ardından Genel İdare Kurulu ve Merkez Disiplin Kurulu listeleri de belli oldu.

Genel İdare Kurulu (GİK) Asil Liste:
1- Aytun Çıray 2- Hayrettin Nuhoğlu 3- Koray Aydın4- İsmail Koncuk 5- Kazım Ataoğlu 6- Aydın Adnan Sezgin 7- Şenol Bal 8- D. Müsavat Dervişoğlu 9- Ümit Özdağ 10- Berna Sukas 11- M. Saltuk Buğra Kavuncu 12- Ahmet Ersagun Yücel 13- Durmuş Yılmaz 14- Ahmet Kamil Erozan 15- Metin Ergun 16- Yasin Öztürk 17- Ümit Dikbayır 18- Nuri Okutan 19- Ahmet Akar 20- Ayfer Yılmaz21- Mehmet Salim Ensarioğlu22- Mehmet Akalın23- Mustafa Cihan Paçacı24- Yıldırım Ulupınar25- Yavuz Temizer26- Yener Yıldırım27- Fuat Geçen28- Hasan Hüseyin Türkoğlu29- Sinan Sözen30- Said Özcan31- İbrahim Güzel32- Vedat Taylan Yıldız33- Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu34- Hasan Seymen35- Ahmet Can Buğday36- Osman Kaçmaz37- Meral Alemdar38- Uğur Poyraz39- Berna Biçer40- Binnur Karadağlı41- Bircan Akyıldız42- Bahadır Han Dinçarslan43- Sena Aksakallı44- Ali Türkşen45- Mehmet Tolga Akalın46- Gökhan Beker47- İrfan Alpat48- Hana Akyüz49- Hakan Gören50- Rıdvan Uz51- Reşat Erdoğan 52- Vedat Bayram 53- Ayhan Bölükbaşı 54- İsmet Koçak 55- Murat Ünsal 56- Nihal Ağca 57- Havva Baş 58- Şengül Hamlemitoğlu 59- Berat Yılmazer 60- Mehmet Aslan 61- Mustafa Hakan Ünser 62- Burcu Akçaru 63- Özdemir Polat 64- Kübra Dursun65- Faruk Köylüoğlu66- Süleyman Sırrı Özdolap67- Mehmet Okan Oğuz68- Sinem Uludamar69- Abdullah İlker Sungur 70- Hüseyin Özlük 71- Almila Maraş 72- Murat Şamil Çapar 73- Elmas Giragos 74- Cem Ova 75- Emine Küçükali 76- Ünzile Yüksel 77- Celal Karapınar78- Mesut Özarslan79- Ayça Altınok 80- Cevat Saraç

Genel İdare Kurulu Yedek liste:
1- Faruk Atlı 2- Mehmet Temel3- Osman Kurt4- Yücel Coşkun5- Cezmi Polat6- Ali Emir Özgür7- Filiz Akyüz8- Nurdoğan Okur9- Sultan Neslihan Seven10- Fuat Yıldırım11- Fatih Demirkol12- Osman Topal13- Sermin Özensoy14- Fatma Kamiloğlu15- Şükrü Kuleyn16- Zafer Milli17- Alper Yağcı18- Berrin Zırhlı Eyidemir19- Burak Akburak20- Yağmur Gürsöğüt21- Bülent Gürsoy22- Şule Tuntaş23- Buket Tosun24- Mehmet Ali Karamemiş25- Ebru Servi

Merkez Disiplin Kurulu (MDK) Asil Listesi:
1- Feridun Bahşi 2- Adnan Şefik Çirkin 3- Ali Işıner Hamşioğlu4- Baha Cankut Sarıtaş5- Ethem Baykal6- Mine Baş7- Kadriye Ünler8- Ali Kamış9- Özcan Pehlivanoğlu 10- Beril Gümüş11- Adil Erkoç

İYİ Parti 2.Olağanüstü Kurultay Merkez Disiplin Kurulu Yedek Liste:
1- Başak Karataş 2- Nazlı Aspay Şener 3- Yıldırım Görgen 4- Şükriye Sevin Çağlayan 5- Nazlı Elif Gökdemir 6- Tuğrul Arık 7- Merve Hafızoğlu

HABER

İYİ Parti'de yeni GİK belli oldu
4 Ağustos 2019

İYİ Parti'nin 4. Olağanüstü Kurultayı'nda, partinin yetkili organı Genel İdare Kurulu (GİK) üyeleri belli oldu.

Yeni GİK şu isimlerden oluştu:
Berna Sukas, Naci Cinisli, Aytun Çıray, Ümit Dikbayır, Yavuz Ağıralioğlu, Tolga Akalın, Hasan Seymen, Ersin Beyaz, Rıdvan Uz, Aydın Adnan Sezgin, Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu, Salim Ensarioğlu, Metin Ergun, Zeki Hakan Sıdalı, Koray Aydın, Cihan Paçacı, İsmet Koçak, Dursun Çolak, İsmail Tatlıoğlu, Sultan Neslihan Seven, Ahmet Kamil Erozan, Cumali Durmuş, Mehmet Aslan, Samet Reis, Uğur Poyraz, Nuri Okutan, Yavuz Temizer, Hasan Toktaş, Süleyman Sırrı Özdolap, Mesut Özarslan, Şükrü Kuleyin, Mehmet Arslan, Burhanettin Kocamaz, İsmail Koncuk, Murat Karaman, Fuat Geçen, Halil Aydoğdu, Emir Sami İşmen, Yiğit Karakış, Aylin Cesur, Haydar Arda Çakmak, Bülent Gürsoy, Sena Aksakallı, Murat Cem Özdemir, İbrahim Güzel, Ali Kamış, Tevfik Sinan Sözen, Ayhan Erel, Vedat Bayram, Hayrettin Nuhoğlu.

İYİ Parti tüzüğü gereği yetkili organlarda görev alacaklarla ilgili cinsiyet kotası uygulanıyor ve GİK'in en az yüzde 25'inin kadın olması gerekiyor. Kota gereği en az 13 kadın olması gerekirken GİK seçiminde sadece 5 kadın asil üye olarak listeye girebildi. Tüzük gereği, kotayı tamamlamak için aldıkları oy oranına göre 8 kadın üye asil listeye kaydırılacak.

Aralarında Genel Başkan Yardımcısı Şenol Sunat'ın da bulunduğu asil listeye girmesi beklenen isimler ise şöyle oldu:
Nihal Ağca, Betül Tosun, Burcu Akçaru, Şenol Sunat, Mine Baş, Tuğba Çolak Vural, Berna Biçer, İlay Aksoy.

GİK'e 41 ile 50. sıra arasından seçilen, Haydar Arda Çakmak, Bülent Gürsoy, Murat Cem Özdemir, Ali Kamış, Tevfik Sinan Sözen, Ayhan Erel, Vedat Bayram ve Hayrettin Nuhoğlu kadın kotası nedeniyle liste dışı kalacak.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)