Güneş Taner ( 1949)
Anavatan Partisi Genel Başkan Eski Yardımcısı


İstanbul Eski Milletvekili


bakan, siyaset adamı14 Kasım 1949 tarihinde İstanbul'da doğdu. Cengiz Tahir ve Süheyla Taner’in oğlu. İlk ve orta tahsilini Avrupa ve ABD'e yaptı.

Yıldız Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Bölümü, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Filolojisi, New York Polytechnic Üniversitesi’nde Sanayi İşletmeciliği yüksek lisans öğrenimi gördü.

Rusya Plakhanov Akademisi Ekonomi Fahri Doktora yaptı.

ABD menşeli Cıtıbank'da bir yıl üst seviye yöneticilik yaptı.

ANAP'ın kurucuları arasında yer aldı. İki dönem ANAP Araştırma ve Politika Tesbit Başkanlığı ve Genel Başkan Yardımcılığı'nda bulundu. Özal'ın siyasi danışmanlığını yaptığı sırada milletvekili seçildi.

Avrupa Konseyi Türk Grubu Başkan Yardımcılığı, Siyasi ve Ekonomik Komisyon üyeliklerinde bulundu. Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini üstlendi. 1991 seçimlerinde yine İstanbul'dan milletvekili seçildi.

Mesut Yılmaz'la anlaşamayınca ANAP'tan istifa etti. Kısa süre sonra yeniden ANAP’a geçti. 18,19 ve 20. dönemde milletvekili seçildi.

Evli ve iki çocuk babası. İngilizce ve Fransızca biliyor.
HABER

Derviş'in 'eşim' dediği kadını araştırın
28 Haziran 2012

Meclis Darbe Komisyonu, eski Bakan Güneş Taner'i dinledi. 2001 yılında yaşanan derin ekonomik krizden sonra Ecevit hükümetine dışarıdan bakan olarak atanan Kemal Derviş'le ilgili ağır suçlamalarda bulunan Taner, şöyle konuştu:
"Derviş diye birini aldı getirdiler. İMF'den 40 milyar dolar borç aldılar. Bu parayı bankalara dağıttılar. Kime dağıttılar? Kimleri zengin ettiler? Gidin siz ona bakın. Kemal Derviş'in 'eşim' diye yanında getirdiği kadın kim ona bakın."

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre Refahyol'dan sonra kurulan ANASOL-D Hükümetinin Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Güneş Taner, Meclis Darbe Komisyonu üyelerine önemli bilgiler verdi. O dönemde yaşanan ekonomik krizleri soran komisyon üyelerine Güneş Taner, batan bankalarla ilgili bir sorumluluğunun olmadığını, Türkbank'ın satışı nedeniyle de Yüce Divan'da yargılandığını, hesabını verdiğini ve aklandığını söyledi.

2001 yılında yaşanan derin ekonomik krizden sonra Ecevit hükümetine dışarıdan bakan olarak atanan Kemal Derviş'le ilgili ağır suçlamalarda bulunan Taner, şöyle konuştu: "Derviş diye birini aldı getirdiler. İMF'den 40 milyar dolar borç aldılar. Bu parayı bankalara dağıttılar. Kime dağıttılar? Kimleri zengin ettiler? Gidin siz ona bakın. Kemal Derviş'in 'eşim' diye yanında getirdiği kadın kim ona bakın." Taner'in bu suçlamaları karşısında komisyon üyeleri "Siz biliyorsanız söyleyin" uyarısında bulundular. Taner ise "Ben söylemem. Bu paraların kime gittiğini ilgili bakanlıklardan araştırın" cevabını verdi. Komisyon, Taner'in iddiaları üzerine dönemin Ekonomiden Sorumlu Bakanı Kemal Derviş'i de dinleme kararı aldı.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)