Yılmaz Karakoyunlu ( 1936)
romancı, şair, yazar, besteci


İstanbul Eski Milletvekili1936 yılında İstanbul’da doğdu. Mahmut Fikret Bey ile Melek Hanım'ın evladı. Liseyi Diyarbakır’da okudu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi(1960). Bir bankada müfettiş yardımcısı olarak çalışmaya başladı. 1963 yılında müfettiş oldu. Üç yıl sonra Devlet Planlama Teşkilatı’na girdi.

Lisansüstü öğrenimi için ABD’ye gönderildi (1969). Doktorasını İstanbul Üniversitesi’nde tamamladı. Sabancı Holding’de, Kanal D televizyonu'nda ve Tekstilbank’ta çalıştı.

Anavatan Partisi’nden İstanbul milletvekili olarak TBMM’ye girdi. Tiyatro Yazarları Derneği üyesi. Sabah gazetesinde köşe yazıları yazdı. Evli ve iki çocuk babası.

ESERLERİ:

Perîze, Ezan Vakti Beethoven / Eylül 2005 / 5. baskı, Kasım 2005
Yorgun Mayıs Kısrakları / Ağustos 2004 / 12. baskı, Haziran 2007
Rubâîler / Ocak 2002
Salkım Hanım'ın Taneleri / Ağustos 2000 / 7. baskı, Mart 2006
Üç Aliler Divanı / Haziran 2000 / 4. baskı, Mart 2006
Güz Sancısı / Haziran 2000 / 4. baskı, Eylül 2005
Mevsimler Eskidi Biraz / Haziran 2000 / 2. baskı, Temmuz 2001
Çiçekli Mumlar Sokağı / Mart 2000 / 8. baskı, Mart 2004
Serçe Kuşun Sonbaharı / Şeyh Bedreddin: Din adamı, isyancı ve âşık / 2010
ÖDÜLLERİ:

1992 Türkiye Yazarlar Birliği Roman Ödülü (Güz Sancısı)
1991 Türkiye Yazarlar Birliği "En İyi Tarihi Roman" Ödülü (Üç Aliler Divanı)
1990 Yunus Nadi Roman Ödülü (Salkım Hanım'ın Taneleri)
HAKKINDA YAZILANLAR

Yılmaz Karakoyunlu'nun Romanları

Cumhuriyet tarihinin siyasi ve toplumsal olaylarını ele alan romanlarıyla tanınan Karakoyunlu, ilk romanı Salkım Hanım'ın Taneleri’nde (1990, Yunus Nadi Roman Ödülü) İkinci Dünya Savaşı sırasında İstanbul’daki ticaret sermayesinin el değiştirmesini, bu süreçteki ahlaki ve kültürel yozlaşmayı ve Varlık Vergisi uygulamalarıyla güç duruma düşen azınlıkların dramını işliyordu.

Üç Aliler Divanı’nda (1991, Türkiye Yazarlar Birliği En İyi Tarihi Roman Ödülü) Atatürk’e yapılan İzmir suikastını ve Cumhuriyet'in kurucu kadrolarıyla İttihatçılar arasındaki hesaplaşmayı romanlaştırdı.

Güz Sancısı’nda (1992, Türkiye Yazarlar Birliği Roman Ödülü) İstanbul’da 1955 yılında yaşanan 6-7 Eylül Olayları’nı ele aldı.

Çiçekli Mumlar Sokağı’nda (2000) İşgal yıllarında İstanbul’a gelen Batumlu göçmenlerin Kurtuluş Savaşı’na katkılarını anlattı.

2004’te çıkan Yorgun Mayıs Kısrakları’nda ise Adnan Menderes, Yahya Kemal ve Nâzım Hikmet gibi bellibaşlı kişiler çevresinde Cumhuriyet’in kuruluş yıllarından 1960’a kadar uzanan dönemi ele aldı.

2010’da çıkan Serçe Kuşun Sonbaharı’nda Şeyh Bedreddin ve çevresini döneminin tarihsel, dinsel ve toplumsal koşullarında işledi.
HABER

‘Salkım Hanım’ kabinede
Milliyet 5 Haziran 2001

Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanlığı’na getirilen ANAP İstanbul Milletvekili Yılmaz Karakoyunlu, sanatçı kişiliği ile tanınıyor. Yazar olan Karakoyunlu, Şanlıurfa kökenli bir ailenin çocuğu olarak 1936 yılında İstanbul’da doğdu. Babası hukukçu Mahmut Fikret Bey, Demokrat Parti kurucularından. Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdikten sonra ABD’de master, İstanbul Üniversitesi’nde doktora yaptı. Bir dönem, "Banker Kastelli" olarak bilinen Cevher Özden’in danışmanlığında bulundu. Edebiyata şiirle başladı, öykü ve romanla devam etti. Son dönemde, "varlık vergisi" uygulanan Türkiye’deki gayrimüslimlerin trajik öyküsünü anlatan "Salkım Hanım’ın Taneleri" romanıyla gündeme geldi. Aynı adla beyazperdeye aktarılan kitap, Karakoyunlu’ya 1990 Yunus Nadi Roman Ödülü’nü getirdi.
HABER

Karakoyunlu CHP’den meclis üyesi adayı
Milliyet 21 Şubat 2014

Bülent Ecevit’in başbakanlığındaki koalisyon hükümetinde ANAP’tan Devlet Bakanı olan hükümet sözcülüğü yapan Yılmaz Karakoyunlu, CHP listesinden Urla Belediye Meclis üyesi adayı oldu

14 yıldır Urla’da roman yazan ve tarihi televizyon dizilerine senaryo danışmanlığı yapan 78 yaşındaki Karakoyunlu, “Urla’da herkesle iyi geçiniyorum. Her cumartesi esnafı dolaşıyorum, beni düğünlerine çağırıyorlar. Zaten onların cesaretlendirmesiyle bu işe girdim. Bana yönelik eleştiriler olacaktır. Çünkü Türk milleti köstek siyasetine alışkın” diye konuştu.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)