Muhittin Şerif Targan ( 1892)- (1967)
besteci, virtiöz, profesör, portre ressamı


Irak Konservatuarı Kurucusu


Şerif Muhiddin Haydar


Fehametli Şerif Muhiddîn bin Ali Haydar


Safiye Ayla'nın Eşi1892 yılında İstanbul Çamlıca’da doğdu. Son Mekke emiri Ali Haydar Paşa’nın oğludur. Hz. Peygamber'in 37. kuşaktan torunudur.

İlköğrenimini özel dersler alarak tamamladı. Darülfünun’da Hukuk ve Edebiyat fakültelerini bitirdi. 1916 yılında babasının Mekke emiri olması üzerine onunla beraber Hicaz’a gitti. Fakat Birinci Dünya Savaşı’nın ardından isyan eden Şerif Hüseyin’in tarafına geçmedikleri için İstanbul’a geri dönmek zorunda kaldı.

Gençliğinde ud ve viyolonsel çalmayı öğrendi. Ailesinin maddi kayıpları sebebiyle kendi geçimini sağlamaya karar verdi. 1924’te New York’a gitti ve hayatını müzik yoluyla kazanmaya başladı. New York’ta bulunduğu sırada Verdi Vasyer’den dersler aldı. Leopold Godowsky, Gaspar Cassado gibi önemli müzisyenlerden takdir gördü.

1930’ların başında Türkiye’ye döndü. 1936 yılında Irak Hükümeti’nin daveti üzerine Bağdat’ta konservatuvar kurulmasına öncülük etti. Bu kurumu 12 yıl boyunca yönetti.

Türkiye’ye döndükten sonra, 1948 yılında İstanbul Belediye Konservatuvarı İlmi Kurul Başkanlığı’na getirildi. Fakat bu görevinden sağlık sorunları
nedeniyle 1951’de ayrılmak zorunda kaldı.

1950 yılında ünlü ses sanatçısı Safiye Ayla ile evlendi.

13 Eylül 1967 tarihinde vefat etti.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)