Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Sedat Peker ( 1970)

işadamı1970 yılında Sakarya'da doğdu. Susurluk Raporu'nda adı geçti. Ergenekon Davası'nda yargılandı. 10 Mart 2014 tarihinde Özel Yetkili Mahkemeler'in kararlarına ilişkin yasa değişikliği ve 5 yılı aşkın tutukluluk hali göz önünde bulundurularak tahliye edildi.
HAKKINDA YAZILANLAR

Peker çağırdı ünlüler koştu
Milliyet 24 Mayıs 2002
BELMA AKÇURA, DENİZ ALTUNTAŞ

Sedat Peker bir internet sitesi açtı ve bunu 1.500 kişilik davetle kutladı. Gecede Susurlukçular, sanatçılar ve siyasetçiler de vardı. Davetlilerin tamamına, 14 ayar altından bir rozet hediye edildi...

Reis lakaplı Sedat Peker, Turan idealini temsilen, dünyadaki bütün Türkleri internet aracılığıyla buluşturmayı amaçlayan "www.ozturkler.com" sitesini, birbirinden ilginç konukların buluştuğu bir törenle açtı. Sitenin açılışı, Hilton Convention Center’da 1.500 kişinin katılımıyla yapıldı. Peker’in kurduğu sitenin tanıtım gecesinde tüm davetlilere girişte 14 ayar altından rozet hediye edildi.

Eken’e alkış yağmuru

Davetliler, duvarlardaki Türk hükümdarlarının fotoğraflarına bakarak gözlemelerini yerken, dev bir Türklük haritası önünde demir dövüldü. Otağ gibi düzenlenen mekânda Mehteran grubu da bir gösteri sundu. Gecenin sunuculuğunu Erkan Yolaç üstlendi. Eski Devlet Bakanı Mehmet Ali Yılmaz, Türk dünyasına hizmeti geçen Türkçülere birer plaket verirken; cezaevindeki Korkut Eken’in plaketi oğlu Koray Eken’e verilirken salon alkışlarla inledi. Emekli orgeneral Muhittin Fisunoğlu ise plaketini almaya gelmedi.

Peker plaketini almadı

Plaketini almayanlar arasında yer alan Peker, töreni uzaktan manevi oğlu olan şarkıcı Küçük Onur’la izledi. Peker, ödülü almama gerekçesini de, "İnsanlar layık oldukları şeyleri almalı. Ben bu ödüle layık değilim. Ülkemize daha çok hizmet etmemiz lazım" diye açıkladı. Ödül töreninin ardından modern dans grubu Kafkas oyunları sergiledi. Gecenin sonuna doğru Muazzez Abacı sahne aldı.

‘Dostum Peker ne iyi etmiş’

• İBRAHİM TATLISES: Dostum Peker’in böyle bir internet sitesini hizmete açması çok güzel. Londra’ya, Paris’e gidiyorum. Oradaki insanlar tarihlerine sinek bile kondurmuyor, biz böcek bile konduruyoruz. Türklerin birliği için önemli.

• SEDAT PEKER: Turan idealini sanal ortamda sağladık. Dünya üzerinde yaşayan 300 milyon insana ulaşmak için böyle bir internet sitesi kurduk. Siteyi Türkçe’nin yanı sıra, Rus mezalimi altında yaşayan Türklere ulaşmak için Rusça’da da yaptık.

• VELİ KÜÇÜK: Türk birliği mutlaka tecessüs edecektir. Asil Türk milletinin yolu Tanrı dağlarından, Ergenekon’dan geçecek. Globalleşmeye ve Avrupa Birliği’ne karşı değiliz. Ancak onurluca girmek istiyoruz. Yalvarmayacağız.

Gecede kimler vardı kimler...

Geceye Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, Mehmet Ali Yılmaz, Abdülhaluk Çay, Sadi Somuncuoğlu, emekli general Veli Küçük, Prof. Şener Üşümezsoy, Ord. Prof. Reha Oğuz Türkkan, İbrahim Tatlıses, Mehmet Ali Erbil, Adnan Şenses, Seda Sayan, Gönül Yazar, Osman Yağmurdereli, Hakan Altun, Şenol İpek ve Cengiz Kurtoğlu da katıldı.

Sanal ortamda çatışma çıktı

Sitede, ülkücülerle sol görüşlü olanlar arasında sokak çatışmaları kadar ürkütücü mesaj çatışmaları yaşanıyor. Cahit Sıtkı Tarancı’nın "Ben ölecek adam değilim" adlı şiirinin altında yer alan görüşler kısmında, kendisini Marmara Üniversitesi Yurtsever Demokrat Öğrenci Lideri olarak tanıtan Ali Ekber Kul, "Koyu bir sosyalist olarak size sesleniyorum; yolumuz devrim yolu, gelin kardeşler gelin, yurdumuza faşist doldu, vurun kardeşler vurun" diye yazıyor.

İnfaz kararı aldılar

Ülkücüler de "Senin bu sitede ne işin var. Defol git Rusya’ya!" ya da "Unutma ki her sözün bir bedeli vardır ve sen bu bedeli ağır ödeyeceksin!" diye tepki gösteriyor. Sol söylemlere en büyük tepki ise, Türk İntikam Tugayı imzasıyla dile getirilmiş: "10.05.2002’de www.ozturkler.com’da sosyalist söylemler yapan Ali Ekber Kul hakkında infaz kararı oybirliğiyle alınmıştır. İnfaz en kısa zamanda gerçekleştirilecek." Bu arada siteyi beğenmediklerini belirtenlerin bağlantısı anında kesiliyor.

Çete kurmaktan cezaevine girdi

Peker, 1970’te Sakarya’da doğdu. Adı ilk kez "Uyuşturucuyla mücadele eden baba" olarak duyulan Peker, Susurluk raporuna da girdi. "Tehditle tahsilat yapmak", "zorla alıkoymak", "adam öldürmeye azmettirmek" suçlarından 7 ay aranan Peker, teslim olacağını bildirerek, 19 Ağustos 1998’de Romanya’dan Türkiye’ye geldi. Ekim 1998’de Peker ve 12 adamı hakkında İstanbul DGM’de, "Çete kurmak ve yönetmek" suçundan dava açıldı.

Hapiste rokfor keyfi!

Peker, 24 Mayıs 1999’da tahliye edildi. Peker’in halen tutuksuz yargılandığı dava, "çete" suçları DGM yetki alanından çıktığı için İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Bayrampaşa Cezaevi’nde tutuklu bulunduğu 8.5 ayda Peker krallar gibi yaşamıştı. Rokfor peynirinden çamaşır makinesine kadar her istediğini cezaevine getirtmişti. Kokoreç makinesi dışında...

Peker’e paşa konuk
24.05.2002
Mürteza AKKAYA, Cenker TEZEL

Organize suç örgütü lideri suçlamasıyla DGM'de yargılanan Sedat Peker'in internet sitesinin tanıtım gecesine, asker, siyasetçi, sanatçı pek çok ünlü katıldı.

Tüm Türk dünyasını, sanal ortamda Sedat Peker buluşturuyor. Peker’in internet sitesinin tanıtımına emekli paşalar Muhittin Fisunoğlu ve Veli Küçük ile çok sayıda ünlü katıldı. Küçük’e ‘Türk dünyasına hizmeti geçmiş yaşayan Türkçüler Plaketi’ verildi.

Organize suç örgütü lideri olduğu suçlamasıyla DGM’de yargılanan Sedat Peker, ‘Turan’ fikrine dayanan ve dünyadaki tüm Türkleri sanal ortamda bir araya getirmeyi amaçlayan internet sitesi kurdu. ‘ozturkler.com’ adını taşıyan sitenin tanıtımı İstanbul Hilton Oteli Convention-Exhibition Center’de önceki akşam yapıldı. Tanıtım broşürlerinde ‘Oğuz Kağan’dan bu yana Türk milletinin ideali Kızıl Elma, bunun gerçekleşme şekli ise Turan’dır’ ifadesinin yer aldığı internet sitesinin tanıtım gecesine, eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli orgeneral Muhittin Fisunoğlu, emekli tuğgeneral Veli Küçük, Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, eski bakanlar, işadamları ve çok sayıda sanatçı katıldı.

ESKİ KARA KUVVETLERİ KOMUTANI

Tanıtım gecesi, İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından Mehteran bölüğünün konseri ile saat 20.00’de başladı. Aynı zamanda Trabzonspor’un eski yöneticilerinden olan Kara Kuvvetleri eski Komutanı emekli Orgeneral Muhittin Fisunoğlu, eski bakan ve eski Trabzonspor Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy ve Trabzonspor eski yöneticilerinden Atilla Yıldırım’la aynı masayı paylaştı.

KÜÇÜK’TEN AB KONUŞMASI

Geceye katılanlardan adı Susurluk soruşturmasında geçen emekli tuğgeneral Veli Küçük, bir de konuşma yaptı. Küçük, globalleşmeye ve Avrupa Birliği’ne karşı olmadıklarını belirtti, ‘Ancak onurluca girmek istiyoruz, şereflice gireceğiz. Gidip kapılarında yalvarmayacağız. Yalvarmadan gireceğiz’ dedi.

AB’nin gerekli olduğunu söyleyen Küçük, ‘Ama asıl birlik, asil Türk milletinin 300 milyonluk Türk birliğidir. Bu birlik mutlaka teessüs edecektir. Asil Türk milletinin yolu Tanrıdağları’ndan, Ergenekon’dan geçecek’ diye konuştu.
HABER

Sedat Peker: Menzil şeyhinin elini öptüm
10 Nisan 2012

Davanın tutuksuz sanıklarından Sedat Peker, Nakşibendi tarikatı Menzil grubunun şeyhi Abdülbaki Erol'un elini öpüp hayır duasını aldığını söyledi.

Birinci ''Ergenekon'' davasının tutuksuz sanıklarından Sedat Peker, ''Balyoz Planı'' davasına da konu olan Eskişehir'deki Bilvanis Çiftliğini ziyaret edip, Nakşibendi tarikatı Menzil grubunun şeyhi Muhammet Raşit Erol'un oğlu Abdülbaki Erol'un elini öpüp hayır duasını aldığını söyledi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada konuşan başka suçtan hükümlü Sedat Peker, ''gizli tanık Poyraz''ın, ''Fatih Altaylı, Sedat Peker'in altın tespihini sallıyor'' ifadesini anımsatarak, Altaylı'nın kendisi aleyhine çok olumsuz şeyler yazdığını söyledi.

''Burada ihtilale zemin hazırlamak üzere oluşturulmuş, ihtilalden sonra da inançlı kesime yönelecek bir yapının olduğuna ilişkin kamuoyunda bir algı var'' diyen Peker, şunları kaydetti:

''Balyoz davasında bir general Bilvanis Çiftliğine ilişkin çalışmalar yapmakla suçlanıyor. 1988 yılında 17 yaşındayken cennet mekan Seyit Muhammed Raşit Erol hocamı Ankara'ya geldiğinde ziyaret ettim. Tutuklanmadan kısa bir süre önce de cennet mekan Muhammet Erol hocamın oğlu Seyit Abdülbaki Erol'un hayır duasını almak üzere Bilvanis Çiftliğine gittim. Elini öptüm. Benim gibi inançları olan birinin böyle bir yapı içerisinde yer alması mümkün değildir.''

''Ergenekon'' davasında yargılanan her sanığın ayrı ayrı dünya görüşüne sahip olduklarını ifade eden Peker, ''Bazı sanıklar hayata bakışları açısından cemaatlere ilişkin olumsuz düşünceler belirtiyor. Ancak benim böyle bir düşüncem yoktur. Burada dünyaya farklı pencereden bakan insanlarız' dedi.

Tuncay Özkan'ın İkinci ''Ergenekon'' davasında örgüt yöneticiliğinden yargılandığına dikkati çeken Peker, Özkan'ın hakkındaki yazıları sonucu polisler tarafından kendisine operasyon yapıldığını, Özkan'ın yöneticisi olduğu iddia edilen örgüte üye olmasının da 'hayatın olağan akışına aykırı' olduğunu söyledi.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com