Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Murat Yalçıntaş ( 1965)

İTO Eski Başkanı1965 yılında İstanbul'da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. Belçika'da yüksek lisans yaptı. İstanbul Üniversitesi'nde üretim planlamasında doktora çalışmalarını sürdürdü.

Çeşitli kuruluşlarda yönetim kurulu üyeliği ve genel müdürlük yaptı. İslam Kalkınma Bankası'nda proje uzmanı olarak üç yıl çalıştı. Halen bir şirketin genel müdürü.

İstanbul Ticaret Odası Meclis üyeliği ve MÜSİAD yönetim kurulu üyeliği yaptı. İTO Başkanı seçildi.

İngilizce ve Fransızca biliyor. Evli ve üç çocuk babası.
HABER

Avrupa krizini fırsata çevirelim

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, Avrupa ülkelerindeki krizin İtalya’nın ardından İspanya’ya sıçraması durumunda, AB’de ekonomik krizin yanı sıra ciddi bir siyasi kriz yaşanacağını belirterek, “Bu dönemde ekonomimizi, siyasetimizi sağlam tutabilirsek, kısa zamanda toparlayarak bu ülkelerin önüne geçebiliriz. Bu da bizim için bir fırsattır ama tehlikenin büyüklüğünün de altını çizmek lazımdır” dedi.HABER

Yeni Ticaret Kanunu'nda sorunlar var

"Bu kadar açıklık ticaretin teamülleri açısından pek hoş bir şey değil"

İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, TTK için şunları söyledi: “Kanunun çağın iletişim sistemlerini etkili kulanabilme adına getirdiği çok güzel esneklikler var. Bununla beraber sıkıntıları da var. Mesela şirket bilançolarının, yöneticilerin aldığı ücretlerin, ortakların aldığı paraların web sayfasında yayınlanması isteniyor. Bu mahremiyetle ilgili bir sorun. Ben yöneticimin ücretini niye açıklamak zorunda kalayım ki... İş yerindeki huzur açısından, rakipler açısından bu bilginin mahrem kalması gerek. İşletmelerin pek çoğu ölçek olarak küçük işletmeler. Bunların sermaye yapısı, finansman kabiliyetleri, yapabilecekleri işlerle ilgili bilgiler, rekabetin kötüye kullanımı açısından yurtiçi ve yurtdışı rakipler karşısında bizleri savunmasız bırakır. Şirkete talip olunduğu zaman pazarlıklar sırasında koz olarak kullanılabilir. Bu kadar açıklık ticaretin teamülleri açısından pek hoş bir şey değil.”
HABER

Yalçıntaş'tan TTK'ya 'denetçi' itirazı
19 Mart 2012

İTO Başkanı Yalçıntaş, Temmuz'da yürürlüğe girecek Türk Ticaret Kanunu'yla ilgili görüşlerini açıkladı. Yalçıntaş, özellikle dışarıdan gelen denetçilerin yetkilerinin çok fazla olduğu görüşünde.

Türk Ticaret Kanunu, 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek. Ancak iş dünyası bazı maddeler konusunda tereddütlü.

İş dünyası bazı maddelerin değiştirilmesi gerektiğini düşünüyor. NTV yayınına katılan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, özellikle dışarıdan gelen denetçilerin yetkilerinin çok fazla olduğu görüşünde.

Yalçıntaş'ın dikkat çektiği bir diğer madde ise şirket ile ortaklar arasındaki borçlanmaların tamamen yasaklanması. İTO Başkanı'na göre tamamen yasaklamak yanlış fakat sınırlama gerekli.

Ankara'nın talepler doğrultusunda belli düzenlemeleri yapacağına inandıklarını belireten Yalçıntaş, şirketlerin özellikle sanal ortamda paylaşmak zorunda oldukları bilgilerin de daha sınırlı olması gerektiğine dikkat çekti.

Bu arada Ankara'dan edilen bilgiye göre Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı, hem eleştiri ve talepleri topluyor, hem de yasanın tamamlayıcısı niteliğindeki ikincil düzenlemeleri hazırlıyor. Bakanlık, iş dünyasını kaygılandıran bazı maddelerin ikincil düzenlemelerle çözülebileceği görüşünde ancak yasanın yürülük tarihinde ise değişiklik olmayacak.

HABER

Çek'te yeni adımlar atılmalı
17 Haziran 2012

İTO, Mayıs ayında karşılıksız çıkan çek adedinin son iki yılın en yüksek rakamına ulaştığı uyarısında bulundu.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, Mayıs ayında karşılıksız çıkan çek sayısının 83 bin 80 adede çıkarak son iki yılın en yüksek rakamına ulaştığını belirterek, ''Hızla yeni adımlar atılması şart. Bu noktada 'Mali Risk Sigortası' sisteminin büyük fayda getireceğini düşünüyoruz'' dedi.

Yalçıntaş, yaptığı yazılı açıklamada, çekte hapis cezasının kalkmasının ardından bir boşluk meydana geldiğini ve alınan tedbirlerin ise caydırıcı olmadığının ortaya çıktığını vurguladı.

Çek Raporu Sistemi'nin ticaret hayatına yeni bir soluk getirdiğine, ancak yetersiz olduğuna işaret eden Yalçıntaş, şu bilgileri verdi:

''Mayıs ayında karşılıksız çıkan çek adedi 83 bin 80'e ulaştı. Ne yazık ki son iki yılın zirvesi. 2012 yılının toplamındaki rakam ise 344 bin 196. Bu ne demektir? Geçen yılın aynı dönemine göre karşılıksız çek oranı yüzde 56,4 oranında artmış. Ciddi risklerle karşı karşıya kalabiliriz. Bu rakamlar artık çekte tehlike çanlarının çaldığını ifade ediyor. Acilen tüccarı güvenceye alacak bir mekanizma hayata geçirilmeli.''

Yalçıntaş, Avrupa ve çevre ekonomiler başta olmak üzere, dünyadaki birçok ülkenin ekonomik krizlerle boğuşurken, Türkiye'nin ekonomide istikrarı yakaladığına ve büyük atılımlar yaptığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Türkiye'nin bugün, çek gibi hayati öneme sahip bir ödeme aracına her zamankinden daha çok ihtiyacı var. Bir an evvel çekte yargıyı yormayacak, ancak ekonomiyi de aksatmayacak düzenlemelere gidilmeli. Çek sistemi raporunu faydalı bulsak da yeterli olmadığını rakamlardan görebiliyoruz.

Çeke yeniden itibar kazandıracak sistem 'Mali Risk Sigortası'. Bu sistemde tüccar ödenmeme riskine karşı çekini sigortalatacak. Piyasada sigortalı çekler gönül rahatlığı ile elden ele dolaşabilecek. Çek karşılıksız çıktığı vakit, tüccar korkmayacak, çek bedelini sigortadan tahsil edebilecek ve çarklar dönmeye devam edecek.

Bu sigortanın maliyetinin de çekin tarafları arasında makul oranlarda paylaştırılması gerekiyor. Mali Risk Sigortası'nın devreye alınması için İTO olarak gerekli girişimlerde bulunduk. Mayıs ayında takas odalarında mahsuplaşmaya ibraz edilen çek tutarı 25,7 milyar lira. Çek Türkiye için işte bu kadar önemli. Sıkıntı ortada. Hızla yeni adımlar atılması şart. Bu noktada 'Mali Risk Sigortası' sisteminin büyük fayda getireceğini düşünüyoruz.''
HABER

Logomuzun temeli, ahilik geleneği
22 ocak 2013

İTO'nun logosu değişti

İTO Başkanı Murat Yalçıntaş: Logomuzda gördüğünüz sekizgen Anadolu Selçuklu Devletine aittir. Logomuzun temelini, ticaret geleneğimizin temeli olan ahilik geleneğine oturtmak istedik.

HABER

İTO Başkanı: Türkiye Enver Abi'yi unutmayacak
Sondevir 23 Şubat 2013

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, Türkiye'nin, İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı merhum Enver Ören'i unutmayacağını belirtti.

Yalçıntaş, yayınladığı taziye mesajında, Türkiye Gazetesi'nin kurucusu ve İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Enver Ören'in vefatından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Enver Ören'in, Türkiye'nin zor günler geçirdiği bir dönemde kurduğu Türkiye Gazetesi'ni, Türkiye'nin en büyük medya kuruluşlarından birisi haline getirmiş mümtaz bir işadamı olduğunu vurgulayan Yalçıntaş, şunları kaydetti:

''Büyük fedakarlıklarla kurduğu gazeteyi büyütürken, manevi dünyasından taviz vermeyen Enver Bey, milli ve manevi değerleri her zaman önde tutmuştur. Öyle ki, şirketlerinde çalıştırdığı binlerce kişi için Enver Ören, patron değil 'Abi' olmuştur. Bu yönüyle, sadece İhlas Ailesi'nin değil, kendisini tanıyan herkesin gönlünü kazanmıştır.

Kurucusu olduğu ve sağlığını kaybedene kadar başından ayrılmadığı Türkiye Gazetesi, yayın anlayışı ile Türkiye'deki yayıncılığa farklı bir bakış açısı getirmiştir. Türkiye Gazetesi, Enver Bey'in kişiliğinin bir yansıması olarak ülke menfaatlerini önde tutmuş ve her zaman sağduyunun sesi olmuştur.

Enver Ören, başarılı bir işadamı olmasının yanı sıra, kavgadan uzak, güler yüzü, samimi yapısı ve mütevazı kişiliği ile örnek bir insan olmayı da başarmıştır. Türkiye, Enver Abi'yi unutmayacaktır.

Ailesine, Türkiye Gazetesi ve TGRT Haber Televizyonu başta olmak üzere tüm İhlas Ailesi'ne ve Türk Basını'na başsağlığı diliyorum.'' (AA)

HABER

Yalçıntaş: Yaşadığım şehri artık tanıyamıyorum
Hürriyet 6 Mart 2013

“İstanbul'da doğmuş ve büyümüş birisi olarak yaşadığım şehri artık tanıyamıyorum”

İTO başkanlığı döneminde kendisini en mutlu eden olayın Anadolu'da yaptırdıkları okulların açılışları olduğunu belirtti.

İstanbul'da doğmuş ve büyümüş birisi olarak yaşadığı şehri artık tanımadığını ifade eden Yalçıntaş, “Çocukluğumun, gençliğimin geçtiği sokaklar, binalar yok artık. Şehir sürekli değişiyor ve bu da kötü bir şey. İnsanlarda köksüzlük duygusu oluşturuyor. Elbette şehir büyüsün, genişlesin, yeni binalar, yeni yaşam alanları olsun ama eskiyi muhafaza ederek yeni yerler açmak lazım” ifadelerini kullandı.
HABER

İTO Başkanı Yalçıntaş veda etti
9 Mayıs 2013

İstanbul Ticaret Odası İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, Yönetim Kurulu Başkanı olarak Meclis üyelerine kürsüden son kez hitap etti. Murat Yalçıntaş, "İbrahim Çağlar'ı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Tüm kalbimle kendisini desteklediğimi buradan açıklıyorum. Yolunuz açık olsun başkanım" dedi.

18. Dönem İTO Meclisi'nin 22 Mayıs seçimleri öncesi son toplantısı 9 Mayıs Perşembe günü (bugün) yapıldı. İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, Yönetim Kurulu Başkanı olarak Meclis üyelerine kürsüden son kez hitap etti.

İki dönem, 8 yıldır Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yerine getiren Yalçıntaş, veda konuşmasında, "Üstad Necip Fazıl'ın ifadesiyle 'sonunda 'eyvah' diyeceğim hiçbir işe, o işin başında 'eyvallah' demedim.' Büyük bir onurla ifade etmek isterim ki, meclis üyelerimizle, yönetim kurulumla ve tüm İTO ailesiyle el ele, gönül gönüle bir hizmet yarışı gerçekleştirdik.

Üyesine, Türkiye ekonomisine ve toplumsal yaşama katkı sağlayan bir örgüt olduk. Nazım Hikmet'in dediği gibi 'insanların kanatları yok, insanların kanatları yüreklerinde. İşte biz 8 yıldır kanatlarımızı yüreklerimize takarak, sizlerle birlikte yol aldık" dedi.

'YOLUNUZ AÇIK OLSUN BAŞKANIM'

Yalçıntaş, 22 Mayıs seçimlerinde yeni İTO Meclisi'nin, 29 Mayıs'ta yapılacak seçimlerde ise yeni İTO Yönetim Kurulu'nun belirleneceğini ve Meclis Başkanı İbrahim Çağlar'ın da Yönetim Kurulu Başkanlığı'na aday olduğunu hatırlattı.

Yalçıntaş, "İbrahim Çağlar'ı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Tüm kalbimle kendisini desteklediğimi buradan açıklıyorum. Yolunuz açık olsun başkanım" diye konuştu.
HABER

Murat Yalçıntaş seyahat notlarını yazdı: Bende Kalmasın
10 Mayıs 2013

İstanbul Ticaret Odası Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı Murat Yalçıntaş'tan seyahat notları...

İstanbul Ticaret Odası Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı Murat Yalçıntaş, bir Afrikalının sözünden ilhamla, her insanın alnına yazılmış bir yıldızla doğduğuna inanıyor ve "Sanırım, benim yıldızlarımdan bir tanesi de seyahat yıldızı olmalıydı" diyor. Gerçekten de Yalçıntaş, Bangladeş'ten Uganda'ya, İran'dan Kanada'ya, Güney Kore'den Avrupa ülkelerine, Rusya'dan Cezayir'e, Fas'a, Libya'ya; ABD'den Vietnam'a, Orta Asya Türk cumhuriyetlerinden Küba'ya kadar onlarca ülkeyi, yüzlerce şehri ziyaret etme fırsatı yakalamış bir isim...

İşi gereği dünyanın pek çok yerine seyahat eden Yalçıntaş, dünyadan ve Türkiye'den seyahat notlarını topladığı bu kitapta, işadamı ve yönetici kimliğinden sıyrılarak gözlemlerini, ilginç bulduğu ayrıntıları ve tabii ki düşüncelerini okurla paylaşıyor. 2011 ve 2012 yıllarındaki seyahatlerin bir kısmını kapsayan Bende Kalmasın, çoğunu Murat Yalçıntaş'ın çektiği fotoğraflarla daha da zenginleşiyor.

Bende Kalmasın, okuru başka kültürlerle, başka insanlarla tanışmaya davet ederken farklılıkların nasıl büyük bir zenginlik olduğunun da altını çiziyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Türkçe
225 s. -- 2. Hamur-- Ciltsiz -- 14 x 23 cm
İstanbul, 2013, 1. Basım
ISBN : 9786050914573Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com