Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Serdar Turgut

gazeteci1955 yılında Ankara'da doğdu. İlk, orta, lise öğrenimini TED Ankara Koleji'nde yaptı. Üniversite öğrenimini, Queens College of New York'ta, yüksek lisansını New School for Social Research'de (New York), doktorasını ise Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde tamamladı. YÖK tarafından asistanlık görevinden uzaklaştırıldı. Gazeteciliğe başladı. Sırasıyla Yeni Gündem dergisi, Güneş, Cumhuriyet, Hürriyet, tekrar Güneş, tekrar Hürriyet ve Akşam gazetelerinde çalıştı. Haber Türk gazetesinde köşe yazılarını sürdürüyor.
HAKKINDA YAZILANLAR

Şişko ve şaşı patates

KANAT ATKAYA
Hürportreler Hürriyet 2002 İlavesi


Serdar Turgut canlıları birleştirerek yeni canlılar elde eden Doktor Moro'nun Adası'na düşseydi; çılgın doktor Serdar'ı rahatlıkla şu isimlerle birleştirebilirdi: Marx Kardeşler ve Marcel Proust, Cevat Kurtuluş ve Martin Heidegger, Woody Allen ve Keith Richards...


AZ önce, bu yazıyı yazmaya başlamadan, Serdar'ı aradım ve ‘‘Ağbi, benden senin portreni yazmamı istediler. Yaptılar yani böyle bir fenalık. Beni nasıl olsa öldüreceksin. Lütfen acı çekmeden ölmemi sağla’’ dedim.

O'nun bana ne dediğinin önemi yok. Sanırım, Amsterdam'da gördüğüm ‘‘dominatrix’’ten (hani ful siyah deri giyinen ve erkeklere eziyet eden kadınlar var ya, işte öyle bir hayat kadınıydı) korktuğumu söylememden ve onun beni ‘‘cinsel açıdan ilkel’’ bulduğunu belirttiği günden beri bana biraz kırgın.

Kırgın denmez aslında. ‘‘Bir ara kadınla beraber olmayı düşündüm ama bir dominatrix'le ne yapılacağını bilmediğimden korktum’’ dedim. O da beni, cinsel yönden ‘‘onanizm’’den öteye gidememiş sefil bir insan olarak tanımlayıp aşağıladı ve bu durumu okurlarla paylaşacağını söyledi (Onanizm: mastürbasyon meselesi işte canım.)

*

Bu gazetede, herkesin portresini rahatlıkla çıkarabilirim. Fakat, bana en kazığını verdiler. Şimdi, elinizi vicdanınıza koyun ve söyleyin, bugüne kadar şişko olduğunu, şaşı olduğunu, karısının sürekli kendisine eziyet ettiğini söyleyen, penisiyle ilgili meseleleri okurlarıyla paylaşan bir adam hakkında sizin söyleyebileceğiniz bir şey kalmış olabilir mi?

Sadece onun yazdıklarını onaylayabilirim: Evet Serdar şişkodur, evet Serdar şaşıdır, evet penis üzerine en çok konuşulması gereken organdır ve evet Rana ona eziyet ediyor. Maaşını bilmiyorum ama aldığı parayı belirleyen kişi benim maaşımı da belirliyor. Bu sebepten, Serdar'ın az kazandığına da kalpten inanıyorum.

*

Serdar Turgut (ki kendisi haklı olarak dünyanın en seksi erkekler sıralamasında Antonio Banderas'tan önce gelen kişiyi elektrikli testereyle doğramak istemektedir), 1990'ların başında yazdığı mükemmel Washington yazılarından bu yana benim ve tanıdığım tüm aklı başında insanların (Ben aklı başında değilim ama) en sevdiği yazar.

Niye seviyoruz peki Serdar'ı? Kendi adıma konuşayım. Ben pek çok şeyden Serdar sayesinde haberdar oluyorum. Kendisiyle ilgili yazdıklarında samimi olduğunu biliyorum. Hayata ve memleket meselelerine yaklaşırken maske takmaması ona güven duymamı sağlıyor.

Son olarak Basın Yayın'da öğrenci olduğu yıllarda kitap okumuş insanların çoğunlukta olduğuna inandığım bu sektörde, Serdar'ın gerçek bir entektüelin nasıl yaşaması gerektiğini gösterdiğine inanıyorum. Bir de belirtmeden geçemeyeceğim; genel olarak şişko ve şaşı insanları sempatik bulurum...

Serdar'ın geçenlerde bir yazısında bahsettiği ‘‘schadenfreude’’ diye Almanca bir kavram var. Özet olarak ‘‘başkalarının talihsizlerinden zevk almak’’ denebilir. Rana'nın Serdar'a yaşattıklarını okurken (ki kendisi aslında bir melektir) keyif alıyorum mesela.

Veya Serdar'ın uzun otobüs yolculukları sırasında insanların gaz problemlerini tahlil etmesi bana çok zekice geliyor (Kimse bana bugüne kadar otobüs yolculukları sırasında gaz çıkarmadım demesin).

*

Serdar Turgut canlıları birleştirerek yeni canlılar elde eden Doktor Moro'nun Adası'na düşseydi; çılgın doktor Serdar'ı rahatlıkla şu isimlerle birleştirebilirdi: Marx Kardeşler ve Marcel Proust, Cevat Kurtuluş ve Martin Heidegger, Woody Allen ve Keith Richards...

Belki de hayatımda yazdığım en zor yazının sonunda gelecekle ilgili endişelerimi sizinle paylaşmak istiyorum: Serdar Turgut ona şişko ve şaşı dediğim için beni kesinlikle vahşi bir şekilde öldürecek. Ama bu onun şişko ve şaşı olduğu gerçeğini değiştirmeyecek. Sen süpersin şişko patates!Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com