Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Molla Abdullah

Osmanlı Yanlısı Direnişçi


esnaf, kasapMolla Abdullah ve Kul Mehmet adlı iki Müslüman Hindistan'dan Avustralya'ya göç etti. Molla Abdullah kasap, Kul Mehmet seyyar dondurmacıydı.

Avustralya, Birinci Dünya Savaşı'nda İngiltere'nın yanında savaşa girdi ve Osmanlı topraklarına Anzak askerlerini gönderdi.

Osmanlı Padişahı Sultan Reşat, imparatorluğa savaş açan düşmana karşı dünya Müslümanlarına cihat çağrısı yaptı.

Molla Abdullah ve Kul Mehmet, padişahın çağrısına uydu. Broken Hill kasabasının 4 km dışında, savaşa sevk edilen askerleri taşıyan trenin geçeceği yola pusu kurdu.

Molla Abdullah ve Kul Mehmet, dondurma tezgahının kırmızı kumaşından ay-yıldızlı bir Osmanlı bayrağı hazırladı.

1 Ocak 1915 tarihinde asker sevkiyatı yapılan tren yerine pikniğe gidenleri taşıyan bir tren geldi.

Molla Abdullah ve Kul Mehmet trene saldırdı. Saldırıda 4 kişi öldü, 6 kişi yaralandı.

Olay yerine gelen polis, Molla Abdullah ve Kul Mehmet'i yakalama çabasına girdi.

Molla Abdullah ve Kul Mehmet kasabanın batısındaki tepelikte kuşatıldı.

Çatışmada Molla Abdullah can verdi. Yaralanan Kul Mehmet ise kaldırıldığı Broken Hill Hastanesi'nde öldü.
HAKKINDA YAZILANLAR

Kul Mehmet ile Molla Abdullah
İrfan Özfatura
Türkiye 11 Mart 2004

Yeni Zelanda’yı ararken yolunu şaşıran Kaptan James Cook’un Avustralya’yı keşfetmesi Britanya’da büyük heyecan uyandırır. Nerede ipten kazıktan dönme şaki ve nerede bir baltaya sap olamayan çulsuz varsa yeni kıtaya koşar. Kaptan Philip yelkenlileri peş peşe sıralar, salkım saçak maceracı taşımaya başlar. Gerçekten bu uçsuz bucaksız ülkede herkese iş çıkar, kısa zamanda tüyü düzer, parayı bulurlar.

İşte Silver City de zengin gümüş madenleri ile serüvencilerin gözüne batar. Ancak hâlâ rayı yolu yoktur, ulaşım can sıkar. Hal böyle olunca Afganistan’dan deveciler (ve tabii ki develer) getirir kendilerince bir çözüm bulurlar. Kervancılar sakin ve sabırlı insanlardır, halka karışmaz bir kuytuya çekilip Müslümanca yaşarlar.

Nasıl olursa olur, Abdullah Hoca adlı bir mollanın yolu Silver City’e düşer. Deveciler bu İstanbul efendisini çok sever, kendilerine imamlık yapmasını isterler. Doğrusu böyle bir şeye şiddetle ihtiyaç vardır zira Aborjinleri şirazeden çıkaran misyonerler Müslüman çocuklarına da el atarlar. Biraz işsizlik, belki macera ama daha ziyade vebâl onu burada tutar.
Deveciler bir zaman sonra gelip “biz bu kâfirlerin boğazladıklarını yiyemiyoruz” diye dert yanarlar, “hani sen bir tezgâh açsan, bize besmeleyle kesilmiş etler satsan...” Olur muydu, olmaz mıydı derken olur ve Abdullah Hoca kasaplığa başlar.

Derken bir başka Anadolu çocuğunun yolu Silver City’e çıkar. Kul Mehmed 20 yaşlarında, atletik yapılı, kaşlı gözlü bir çocuktur. Maraşlı mıdır bilmiyoruz ama dondurmanın kralını yapar. Şirin arabasını kırmızı beyaz güllerle donatır, dört bir yanından çıngıraklar sarkar. Bir yanında Çamlıca tasviri öbür yanda Sultanahmet-Ayasofya... Mavi boncuklar, tuğralar, bayraklar...

Bu mütebessim şarklı Silver City’nin maskotu olur, ufaklıklar “ayskrem” kelimesini unutur, kaymaklıyla yatıp, kaymaklıyla kalkmaya başlarlar. Onun dondurması ancak satırla kesilir ve sakız gibidir. Kaşığı kocaman, külahları iri iridir. Diğerleri ile aynı parayı alır ama tadımlık değil, doyumluk verir.

Cihan harbi çıkınca...

Lâkin güzel günler tez geçer. Bir ara Balkanlardaki katliamları duyar ve kahrolurlar. Ardından İngilizlerin İstanbul’a yürümek için asker topladığını haber alırlar. “Ey.En.Zed.Ey.Ci”ler (Avustralian and New Zeland Army Corps) yani bizim tabirimizle Anzaklar mânâsız bir heyecana kapılır, kuyruklara girip askere yazılırlar. Düşünün nüfusu 5 milyona varmayan bir ülkeden 361 bin gönüllü çıkar. Hava birden gerilir, daha düne kadar yolunu bekledikleri Kul Mehmet’e düşman gibi bakmaya başlarlar.

İki gurbetçi küçük bir istişare toplantısının ardından yetkililere çıkar, “koyverin gidelim, memleketimizin bize ihtiyacı var” diye yalvarırlar. Şimdi haklarını yemeyelim, adamlar karşı cephede olmalarına rağmen “gidin len başımızdan” demez bu talebi mâkul karşılarlar. Ancak o günlerde Alman savaş gemileri Pasifik’ten sandal bile sızdırmaz. Hal böyle olunca sivil gemiler limanlara bağlanır, yerlerinden kıpırdamazlar. Lâkin Avustralya’nın dört bir yanından katarlarla toplanan gönüllüler Sydney’den gemilere bindirilir, İngiliz zırhlılarının korumasında Gelibolu’ya yollanırlar.

Kul Mehmet bakar olmaz, Abdullah Hoca’yı peşine takıp Savunma Nezaretine çıkar. Uluslararası Münasebetler üzerine doktora yapmış diplomat edasıyla “öyleyse biz de burada savaşırız” der ve açık açık “savaş ilanı”nda bulunurlar. Adamlar iki garibe uzun uzun güler ve adeta “elinizden geleni ardınıza koymayın” buyururlar.

Broken Hills Muharebesi!

İki kafadar ellerindekini avuçlarındakini satar, bu parayla iki Schnider tüfek ve kaldırabildikleri kadar mermi alırlar. Emanetleri dondurma arabasına yükleyip Broken Hills Dağlarına vururlar. Vadinin daraldığı boğaza pusu atar, asker trenlerini beklemeye başlarlar.

Ne kadar beklerler bilmiyoruz ama bir ara borazan trampet sesleri gelmeye başlar. Askerler pencerelerden çıkardıkları İngiliz bayrakları ile “İstanbul’a, İstanbul’a” diye haykırırlar. Makinistin keyfi yerindedir ancak raylar üzerindeki dondurma arabasını görünce çok şaşar. Lokomotif inleye inleye durur, ortalığı buhar, kurum ve yanık balata kokusu sarar. İşte tam o anda bir yaylım ateşidir başlar. Katarı koruyan komutan Millard ve adamları peş peşe vurulurlar. Az evvel “İstanbul’a, İstanbul’a” diye bağıran gönüllüler vagonların döşemesine yatar “n’olur takviye gelsin” diye ağlaşmaya başlarlar.
Jandarmalar hadise mahalline intikal edinceye kadar trene mermi yağar. Ancak Jandarma da kayıp verince, hadiseye Silahlı Kuvvetler el koyar. Artık bu saldırıyı Almanların gerçekleştirdiğini düşünmeye başlarlar. Koca koca birliklerle mıntıkayı sarar söz konusu tepeyi üç koldan kuşatırlar. O kadar çok bomba atarlar ki adeta zemini kazırlar. Ses nefes kesilince korka korka doruğa çıkarlar. Ama Kayzer’in komandolarını değil garip kasapla, sevimli dondurmacının cesedini bulurlar ki şehitlerimizin yüzünde vazifesini yapmış insanların huzuru vardır. (Allahü teâlâ derecelerini âlâ eylesin)
İşte o an ciddiye almadıkları savaş ilanını hatırlarlar. Hatırlarlar ama meğer ki geçmiş ola...
Harp Dairesi uzmanları bu hadiseyi kesinlikle “terör eylemi” olarak görmez, Official War History (Resmi Savaş Tarihi) kitabına “Battle of Broken Hill” (Broken Hills Muharebesi) adıyla başlık atarlar.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com