Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Ciguli .

Türk Pop Sanatçısı1957 yılında Bulgaristan'nın Haskova şehrinde doğdu. Asıl adı Ahmet, baskıcı Bulgar yöneticileri ismini Anguel Jordanov Popov olarak değiştirdi. Lise mezunu. Türkiye'ye 1990 yılında geldi. 1991 yılında Çakıl Gazinosu'nda Hülya Avşar'a akordeon çalarak gazino hayatıyla tanıştı. 1998 yazında İzmir Fuarı'nda Sibel Can ve İbrahim Tatlıses'e sahnede eşlik etti. Her iki sanatçının da sahne programı sırasında sergilediği renkli şovlarla adını duyurdu.

1990'ların sonunda Binnaz adlı parçayla uzun süre gündemde kaldı. Horozum albümünü 2000 yılında çıkarttı. "Ciguli" ve "Bizim Sokak" dizilerinde rol aldı. Ciguli, bir Lada modeli olan arabanın isminden gelen bir lakaptır. İki oğlu var.

6. Kral TV Video Müzik Ödüllerinde En İyi Çıkış Yapan Erkek Sanatçı ödülüne layık görüldü.

31 Ekim 2014 tarihinde Sofya'da vefat etti.


SÖYLEŞİ

Ciguli:'Kaset Süper'
Efkan Kula
Milliyet Gazete Pazar
13 Haziran - 20 Haziran 1999

Ciguli sekiz yıl Kumkapı meyhanelerinde çalıştıktan sonra kendi albümünü çıkardı. Strese ve üzüntüye iyi geleceği söylenen albüm, ilaç gibi paketlenmiş.

Herhalde klibine rastlamışsınızdır. Ciguli, "Binnaz" adlı Roman havalı şarkısında komik hareketler yapıyor. Ahmet Ciguli, Sibel Can ve İbrahim Tatlıses'e eşlik ederken keşfedilmişti. Şimdi de kendi albümünü çıkardı. Albümünde Roman müziğinin ritimlerinde on şarkı söylüyor.

Ciguli on bir yaşından beri düğünlerde, eğlence yerlerinde akordeon çalıyor. İsmi hızlı şarkı söylediği ve akordeon çaldığı için Bulgaristan'da üretilen bir araba modelinden esinlenerek koyulmuş. Bulgaristan doğumlu. Dokuz yıl önce Türkiye'ye gelmiş. İlk olarak Kumkapı'da çalışmaya başlamış. Ciguli o yılları şöyle anlatıyor:
"Annemin babamın aldığı maaş yetmezdi. Kardeşlerimi okutmak zorundaydım. Babam da ölünce bütün yükü üstüme aldım. Abimin ısrarıyla Türkiye'ye iş aramaya geldim. Kumkapı'da iş buldum. Fakirlikten sandalye üstünde altı yıl yattım. İnsanları eğlendirmeye başladım. Sibel Can, Hülya Avşar gelirdi beni dinlemeye..."

Ciguli'nin iki oğlu var. Ferdi Tayfur'la İbrahim Tatlıses'i çok sevdiği için birinin ismini Ferdi (13), diğerininkini de İbrahim (19) koymuş.
"Süper bir kaset oldu bu," diyor albümü için. Altı yıl önce bir kaset daha çıkarmış ama beğenmemiş. "Bu albümde istediğim adamlar çaldı. Sanıyorum çok satacak, güveniyorum," diyor. İlk kasette söylediği bir şarkıyı hem normal sesiyle hem de sesini biraz inceltip kadın gibi söylemiş. Çalıştığı şirketin buna çekmek istediği klibi öğrenince hemen kaçmış:
"Klipte kadın kıyafeti giymemi, küpe takmamı istediler. Ben de 'Sigara almaya gidiyorum, bekleyin geleceğim,' dedim. Bir daha gitmedim. İnsanlar seyredecek, 'Ahmet Abi ne oldu ya sana, kadın mı oldun yani," diyecek. Olur mu öyle şey?"
Albümdeki tüm sözler ve besteler Ciguli'ye ait. Türkçe konuşabiliyor ama Türkçe okumasını ve yazmasını bilmiyor. O Bulgarca yazıyor, Türkçe'ye çeviriyorlar. Ciguli klibinde komik adamı oynuyor. İnsanları eğlendirmek istiyor. İlaç gibi paketlenmiş kasetin üstüne de "Stres ve üzüntünün tedavisinde Ciguli" diye yazılmış. Ciguli klip için, "Bu klip süper oldu. Halkı, istedim güldüreyim. Stresi, üzüntüyü onların üstünden atayım. Üzülmesinler hep gülsünler, neşelensinler. Çünkü halkı çok ağlatanlar var, ben de şu parçaları yarattım ki stresi ve üzüntüyü atsınlar," diyor.
Ciguli'nin olağanüstü bir taklit yeteneği de var. Sahneye çıkınca Ferdi Tayfur, Müslüm Gürses, Hakan Taşıyan gibi sevdiği şarkıcıların taklidini yapıyor ve izleyenlerinin gönlünü bir kez daha fethediyor.
HABER-SÖYLEŞİ

İşte gerçek Binnaz
Hürriyet 16 Ağustos 1999

Binnaz şarkısı ile müzik piyasasında büyük çıkış yapan Ciguli'nin ‘‘gerçek’’ Binnaz'ını Hürriyet ortaya çıkardı. Ciguli'nin klarnetçisi Ahmet Babati'nin eşi olan Binnaz, Bulgaristan'da Roman mahallesinde yaşıyor.

Ciguli'nin Binnaz şarkısı, Bulgaristan'da da yaşamın bir parçası olmuş durumda. Ülkenin büyük kentlerinde olduğu gibi, Binnaz'ın oturduğu Roman mahallesinde de her evden dışarıya gümbür gümbür Binnaz ezgileri yayılıyor.

Bulgaristan'da bugün bir tek kral var: O da ‘‘Binnaz’’ şarkısıyla Türkiye'de ortalığı altüst eden Ciguli. Bulgarından Türküne, Pomağından Romanına kadar, tüm Bulgaristan halkının gönlüne taht kurmuş Ciguli...

Şarkının kahramanı Binnaz'ın oturduğu mahallede ‘‘Ciguli nasıl bir adam?’’ diyorsunuz, yanıt net ve tek:

- Ciguli, Bulgaristan'ın padişahıdır!..

İşte böylesine sevilen ve ‘‘Şarkıcı karısı Binnaz/Esnaf karısı Binnaz/Kumarcısı karısı Binnaz...’’ sözleri ve ezgileriyle Bulgaristan'da günlerdir listebaşını tutan Ciguli'nin ‘‘kumarcı’’ klarnetçisi Ahmet Babati ve eşi Binnaz'ın oturduğu kat, Roman mahallesine göre çok lüks mobilya ile döşenmiş. Önce iki yudumluk sert kahve ve çikolata ile meyve suyu ikramından sonra Ciguli'nin klarnetçisi Ahmet Babati, ‘‘Abe sen süyle biz kunuşalım. Şikar bir intervu (röportaj) yapalım’’ diye söze girdi. Sorular tek, yanıtlar çiftti. Röportajımızı, onların hoş ve sempatik şivelerine sadık kalarak yanıtlarını yazmaya özen gösterdik.

İYİ GÜBEK ATARIM

Türkiye Binnaz'ı ismen çok iyi tanıyor... Seni çok merak edenler var. Kimdir bu Binnaz?..

- Beni Türkiya'da çok merak ederler üyle mi... Aaa şüyle tanıtayım kendımı: Ben gırnatacı Ahmet'in gülüyümdür... Türk televizyonlarından Binnaz diye oynayan kadını görürürüm. Bana benzetmeye çalışmışlar, ama pek becerememişler. Abee şüyle bir bakasın bana, hangimiz güzeliz!..

Aaaa, ben şimdi kendimi üveyim sana... Binnaz'ın kalbi çok temizdir. Süt gibidir. Abee esnaf karısıyımdır (çalgıcı) ama, ben de ne ses vardır, ne de üflemek için nefes... Ne de parmaklarımda marifet... Ben iyi gübek atarım, gübek... Ben Ahmet'imin sahne elbiselerini errr gün yıkar, yakalarını kola yaparım...

Ciguli'nin üstüne yuktur akordoncu, Ahmet'in üstüne de yuktur gırnatacı... Abee gazatacı bey, beni işte büyle tanıtasın Türkiya'ya...

BABAMIZ CİGULİ

Peki Ciguli nasıl bir adam?

- Çoook iyi yürekli bir adamdır o... Ona şükür ederiz biz.. Allah Ciguli'nin yolunu açık etsin. Kuymasın onun ününe engel... Biz onu televizyondan gürdükçe ağlarız. O bizim babamızdır. Ciguli, Ahmet'ime akıl getirdi...

Nasıl bir akıl getirdi?

- Benim gırnatacı Ahmet'im çok aylaz bir adamdı. Ciguli'nin yanında çalışırken, çok kumar uynardı. Çok mastika içer, eve serhoş gelirdi. Bana kütü süz süyler düverdi. Artık yeter dedim. Bizi evlendiren Ciguli'ye yuvamız yıkılmasın diye gittim. Ciguli'nin ben iki ev ütesinde utururdum. Ciguli, beni araba ile kaçırıp Ahmet'e verdi. Ben garantiyim dedi. Ama Ahmet gırnatayla baraber başka şiyler de üflemeye başladı. Aylaz oldu. O beni düvdükçe ben Ciguli babaya kaçardım. Ciguli'den akıl almaya gittim. Ciguli baba, şu Ahmet'i bi duğrultasın dedim. Çok şükürler olsun, yuvamızı çökmekten kurtardı o... Nasıl olsun ona şükretmeyim.

AYATIMIZ ŞARKI OLDU

Peki bu Binnaz şarkısı nasıl doğdu?

-Ciguli baktı ki, Ahmet'i yula getiremiyor, ip kopacak... ‘‘Gelin, sizin ayatınıza bir şarkı yapayım, bu yuva yıkılmasın’’ dedi. Bizim ayatımızı o şarkıya okudu. Şükürler olsun, bizim evimizde başımıza çökmekten kurtuldu.

GACILARA BAKMAZ

Şimdi nasıl gidiyor evlilik?

- Abee değmesin nazar. Çoook iyiyizdir. Elini barbuta sürmez, ağzına mastika değdirmez, gacılara bakmaz... Sipaliyi elime koyar!..

BİNNAZ DUĞRU SÖYLER

Öyle mi klarnetçi Ahmet?

- Abee duğru süyler. Epppsinden çekmişimdir elimi, ağzımı...

Ne kadar kazanıyorsun?

- Aftada üç dügüne giderim. Dügün başına 20 Leva (4,5 milyon TL) alırım.

Ciguli, sana Türkiye'ye gel beraber çalışalım derse...

KUMKAPI'DA ÇALIŞTIK

- Kuşa kuşa giderim. Onun arkasından gırnatayı üflemek gururlandırır beni. Az bir zaman biz Ciguli ile Kumkapı'da baraber çalışmıştık. Ayrıca ben Germanya'nın (Almanya) Köln kasabasında (şehri) Müslüm Baba'nın arkasından gırnata da çaldım.
VEFAT-HABER

Ciguli hayatını kaybetti!
Milliyet 1 Kasım 2014

Bir döneme damgasını vuran Ciguli ismi ile tanınan sevilen müzisyen dün akşam hayatını kaybetti.

Türk seyircisinin 1990'lı yılların başından itibaren tanıdığı şarkıcı Ciguli , Bulgaristan'ın Sofya kentinde dün saat 21.00 sularında yaşama veda etti. Daha önce ameliyat olduğu kalbinden rahatsızlanan ve Sofya'daki bir hastanede ameliyata alınan Ciguli, ciğerlerinde yaşanan sorun nedeniyle aldığı narkozdan uyanamayarak yaşamını kaybetti.

BULGARİSTAN'DA TOPRAĞA VERİLECEK

Ciguli'nin ölüm haberini Twitter'da Türk sanat müziğinin ünlü sanatçısı Onur Akay duyurdu. Akay, 'Sosyal medyada daha önce 3 kez Ciguli'yi öldürdükleri için önce inanmadım! 3 ayrı menajerden aldığım haber ne yazık ki doğru. Ciguli dün saat 21.00 sularında yaşama veda etmiş. Sofya'daki bir hastanede ameliyata alınmış ancak, ciğerlerinde yaşanan sorun nedeniyle aldığı narkozdan uyanamayarak yaşamını kaybetmiş. Kederli ailesinin başı sağolsun. Ciguli'nin cenazesi, Bulgaristan'ın Haskova şehrinde toprağa verilecek.' dedi.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com