Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Turan Yazgan

akademisyen, yazar


Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Eski Başkanı1938 yılında Isparta’nın Eğirdir ilçesinde doğdu. 1948’de Eğirdir Zafer İlkokulu’nu, 1951’de İstanbul Vefa Lisesi orta kısmını, 1955’de parasız yatılı olarak Kastamonu Lisesi Fen Bölümü’nü pekiyi dereceyle bitirdi. 1959’da İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdikten sonra askerlik görevini yaptı.

İmar ve İskân Bakanlığı Bölge Planlama Daire Başkanlığı’nda “İktisadi Araştırmacı” ve “Bölge Plancısı” unvanlarıyla beş yıl görev yaptı. 1963 yılında İtalya’ya, Güney İtalya Bölge Planlaması konusunda staj yapmak üzere gitti.

1966 yılında İktisat Fakültesi’ne asistan olarak girdi. 1967’de “Şehirleşme Açısından Türkiye’de İşgücünün Demografik ve Sosyo-Ekonomik Bünyesi” adlı tezle ve pekiyi derece ile doktorasını yaptı. 1971’de “Gelir Dağılımı Açısından Sosyal Güvenlik” konulu tezi vererek doçent oldu. 1977 ve 1978’de Güneydoğu Anadolu Bölgesi Planının Genel Koordinatörlüğü görevini yüklendi. Bölgede yapılan araştırmaları müteakip ortaya çıkan yedi ciltlik Güneydoğu Anadolu Gelişme Planını, Başbakanlık Tarım ve Toprak Reformu Müsteşarlığına sundu.

1979’da İktisat Fakültesi profesörlüğüne yükseltildi. Üniversite Senato üyeliği, Üniversite Yönetim Kurulu üyeliği ve Anabilim Dalı Başkanlığı vazifelerinde bulundu. 2000 yılında üniversiteden emekliye ayrıldı.

1980 yılında kurduğu Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nın genel başkanlığını yürüttü. Türkiye’de ve Türk Dünyasındaki hizmetleri nedeniyle 200’den fazla plaketle ödüllendirildi. Ayrıca yurtiçi ve yurtdışındaki pek çok üniversiteden verilmiş fahri doktora unvanları bulunmaktadır. Evli ve 3 oğul, 2 torun sahibi.

22 Kasım 2012 tarihinde İstanbul'da vefat etti. Eski Kozlu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

ESERLERİ:

Sosyal Güvenlik Açısından Zekat
Turan Yazgan
Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları

Sosyal yardımlar, sosyal güvenlik tarihinin ikinci merhalesinde, tehlikeye uğrayan insanları tehlikelerin zararlarından kurtarmak bakımından çok tesirli rol oynamış müesseselerdir. Esas itibariyle dini mahiyet taşıyan bu yardımlar, yeryüzünde gelmiş geçmiş, tek tanrılı - çok tanrılı dinlerde çok önemli bir yer işgal ederler. Netice itibariyle vasıtalı veya vasıtasız şekilde "ferdi tasarruflar"ın; tehlikeye uğrayan, dolayısıyla "kazanma gücü"nü kaybedip tasarruflarını tüketen açlık ve sefaletle yüzyüze gelmesi mutlak olan diğer fertlere aktarılmasından ibarettirler. Bu aktarma, dini bir emri yerine getirme, merhamet...gibi duygulara dayanmaktadır. Her din, değişik müsseselerle ve değişik şekillerde sosyal yardımların işletilmesini sağlamıştır.
(Kitabın İçinden)

Türkçe
54 s. -- 1. Hamur-- Ciltsiz -- 10.5 x 16 cm
Ankara, 1995
ISBN : 975-389-174-1
54 s., 1. Basım
İktisatçılar için Sosyal Güvenlik Ders Notları
Turan Yazgan
Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Yayınları

Bu kitap münakaşaları belirli sınırlar içinde tutmaya, çocuklarımıza sosyal güvenlik kavramı vermeye yönelik bir ders kitabıdır. Ders kitaplarının bundan öte bir gayesi olmamalıdır. Çünkü bilgiler başka vasıtalarla da saklanabilir ve her zaman isteyenin karşısında hazır bulundurulabilir. Bundan dolayı kitap, bilhassa ders kitabı bilgi saklamaktan çok insanı düşündürmeye, araştırmaya, bulmaya, çözmeye alıştıran, kısaca beyni geliştirmeye yarayan bir vasıtadır.
(Önsöz)

Türkçe
415 s. -- 1. Hamur-- Ciltsiz -- 16.5 x 24 cm
İstanbul, 1992
ISBN : 975-498-046-2
415 s., 1. Basım
SÖYLEŞİ

Üstatlar konuşuyor
Altan Deliorman, İskender Pala, Kemal Eraslan, Turan Yazgan, Turgut Cansever, Yılmaz Özakpınar
Türk Edebiyatı Vakfı Yayınları / Çarşamba Sohbetleri Dizisi

Bu eser, altı değerli üstadımızın Fikri birikimlerinin mahsulüdür. Burada işlenen konuların her biri, ayrı bir cilt tutacak değerde malûmatı bir araya getirmiştir.

Okur, her bir sayfada binlerce kitaptan, o kitaplar üzerinde yapılmış nice nice tefekkürden ve uzun yılların engin tecrübelerinden süzülüp gelen eşsiz bilgileri topluca görme ve edinme imkânına kavuşacaktır.

(Arka Kapak) Türkçe
157 s. -- 2. Hamur-- Ciltsiz -- 14 x 20 cm
İstanbul, 2002, 1. Basım
ISBN : 9789757594673

HABER

Yazgan’a Türkiye ve Türk Dünyasına Hizmet Ödülü
Yeniçağ
12 Şubat 2012

Düşünce Kuruluşları ve Yayınları Birliği (DÜŞ-KUR) Prof. Dr. Turan Yazgan’a “Türkiye ve Türk Dünyasına Hizmet Ödülü” verdi. Ödül törenine DÜŞ-KUR kurucuları 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Başkanı Prof. Ümit Özdağ, Milli Düşünce Merkezi Başkanı Sadi Somuncuoğlu, TÜRKSAM Başkanı ve MHP Iğdır milletvekili Sinan Oğan, Turan Dergisi İmtiyaz Sahibi Erol Cihangir, 2023 Dergisi İmtiyaz Sahibi Ragıp Vural ve KARAM Başkanı Doç. Dr. Bilgehan Atsız Gökdağ’ın yanı sıra MHP Trabzon Milletvekili Koray Aydın, MHP Ankara milletvekili Özcan Yeniçeri, eski Bakan Yaşar Okuyan ve çok sayıda seçkin davetli katıldı. Milli Düşünce Merkezi Başkanı Sadi Somuncuoğlu yaptığı açış konuşmasında, DÜŞ-KUR’un kuruluş amacı ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Daha sonra Prof. Turan Yazgan’a ödülü DÜŞ-KUR heyeti tarafından takdim edildi. Törende bir konuşma yapan Prof. Turan Yazgan, Türk milliyetçileriyle bir araya gelmekten dolayı duyduğu memnuniyetini ifade edip, “Bütün milli düşünce merkezlerini bir araya getirdiğimizde Türk Dünyası’yla daha çok bütünleşebiliriz” dedi.

HABER

Çiçek'ten Turan Yazgan için taziye mesajı
22.11.2012

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı Turan Yazgan'ın vefatı dolayısıyla başsağlığı mesajı yayınladı.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, mesajında, akademik dünyanın değerli isimlerinden Yazgan'ın vefatını, büyük bir üzüntüyle öğrendiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

''İktisadi sahada yaptığı çalışmaların yanı sıra verdiği eserler ve yürüttüğü vakıf hizmetleriyle ülkemize büyük hizmetler sunan değerli hocamıza Allah'tan rahmet diliyorum. Türk dünyası mensuplarının birbirini bilmesi, gençlerin eğitilmesi ve lehçeler arasındaki farkların giderilip ortak anlaşma lisanına kavuşulması noktasında eğitim öğretim hizmetlerine ve kültürel faaliyetlere büyük önem veren ve bu doğrultuda ortaöğretim ve üniversite düzeyinde eğitim faaliyetleri yürüten değerli hocamızın ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyorum.''

HABER

Bahçeli: Turan Yazgan kutup yıldızı gibi parlayacak
23.11.2012

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli, Türk Dünyası Araştırmalar Vakfı Başkanı Prof.Dr. Turan Yazgan'ın vefatı dolayısıyla başsağlığı mesajı yayınladı.

Türk dünyasının 'ak saçlısı' Turan Yazgan vefat ettiBahçeli, mesajında "Hayatını Türklüğe, Türk dünyasına ve Türk'e dair her şeye vakfeden; gönül, akıl ve dava insanı olarak büyük bir sevgi, ilgi ve hürmete layık görülen Prof. Dr. Turan Yazgan Hocamızın vefatı hepimizi derin bir üzüntüye sevk etmiştir." dedi.

Merhum Yazgan'ın milletinin değerleriyle bütünleşen, dürüstlüğüyle temayüz eden, cömertliğiyle takdir toplayan ve inançları uğruna her mücadeleyi göze almaktan kaçınmayan biri olduğu ifade edilen Mesajda şu ifadelere yer verildi:

"Yazgan, Türklüğün gurur sayfasında ilelebet kutup yıldızı gibi parlayacaktır. Aynı zamanda günümüzün İsmail Gaspıralısı olarak da gösterilen muhterem hocamızın hatıraları, temennileri ve fikirleri her daim içimizi ısıtacak ve yolumuzu aydınlatacaktır. Ve Türk dünyasının ortak bir alfabede buluşması da onun en temel dilek ve beklentisi olmuştur.

Merhum hocamızın, Türk ve dünya tarihine olan hâkimiyeti, dünün vakıalarını derin bir zekâ ve yorum süzgecinden geçirip bugünle ilişkilendirmesi, yalın ve anlaşılır bir üslupla düşüncelerini aktarması unutulmayacak vasıfları arasında yer almıştır. Merhum Turan Yazgan Türk dünyası sevdalısı olarak her daim saygı ve özlemle anılacaktır."
HABER

Turan Yazgan belgeseli tanıtıldı
21 Kasım 2012
AKMESCİT/SİMFEROPOL (QHA)

Akmescit’te bulunan İsmail Gaspıralı Kütüphanesinde Kırım Tatar Kadınlar Birliği’nin Türk Dünyası Araştırmalar Vakfı Başkanı Prof.Dr. Turan Yazgan hakkında hazırladığı belgeseli tanıtıldı.

Belgeselin tanıtımına Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Remzi İlyasov, Kırım Tatar Kadınlar Birliği Başkanı Safinar Cemileva, Kırım Tatar Milli Meclisi Dış İlişkiler Bölümü Başkanı Ali Hamzin, Cemile Kırım Tatar dans topluluğu başkanı Cemile Osmanova, Kırım Tatar Kütüphanesi Bilim Çalışmaları Bölümü Başkanı Lilya Kadırova katıldı.

Safinar Cemileva, “Turan Yazgan, yaklaşık 18 yıl boyunca Kırım Tatar Kültürünün yeniden canlandırılması ve gelişmesi için çok iş yapan bilim adamı, araştırmacıdır. Biz, bu belgeseli kendisine yaptığı işlerden, yıllar boyu süren dostluk için dolayı teşekkür etmek için, kendisini unutmadığımızı göstermek için hazırladık.”dedi.

Lilya Kadırova, Turan Yazgan’ın Kırım Tatar kültürü ve toplumunun gelişimine çok önemli katkıda bulunduğunu dikle getirdi.

Remzi İlyasov, Kırım Tatar öğrencilerinin Turan Yazgan’ı tanımaları için bu belgeselin eğitim programına dâhil edilmesini teklif etti.

20 dakikalık belgesel, Turan Yazgan’ın faaliyetini konu alıyor. Filmde Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Safinar Cemileva, Cemile Osmanova Turan Yazgan’a teşekkürlerini bildiriyor. Belgeselde Turan Yazgan’ın başkan olduğu Türk Dünyası Araştırmalar Vakfı’nın düzenlediği festivallerden görüntüler kullanıldı.TÜRKSOY’DAN TURAN YAZGAN’A ONUR MADALYASI

Kuruluşundan itibaren ortak Türk kültürünün araştırılması, geliştirilmesi, tanıtılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için faaliyetlerini sürdüren TÜRKSOY, Türk dünyasına kültür, sanat ve bilim alanında büyük katkılarda bulunan kişilere minnettarlıklarımızın sunulması ve hizmetlerinin toplum tarafından daha yakından tanınması amacıyla “TÜRKSOY Onur Madalyası” takdim etmektedir.

Bu çerçevede Türk Dünyası eğitim, kültür ve sanat alanında uzun yıllar emsalsiz katkılarda bulunmuş olan Sayın Prof. Dr. Turan YAZGAN ile ilgili bir panel düzenlendi ve zatıâlilerine “TÜRKSOY Onur Madalyası” sunuldu. Tören T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay’ın teşrifleriyle gerçekleştirildi.

Madalya töreni Prof. Dr. Turan Yazgan’ın hayatı ve Türk dünyasına hizmetlerini anlatan bir kısa film gösterimi ile başladı. Ardından törenin açılış konuşmaları TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından gerçekleştirdi.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, “Prof. Dr. Turan Yazgan’a TÜRKSOY Onur Madalyası Takdim Töreni” vesilesiyle, Türk dünyasının kültür çatısı olan TÜRKSOY Genel Sekreterliği binasında toplanmış olduklarından büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

Kaseinov, “Etkinliğin duyurusunu yaptıktan sonra, pek çok kişiden olumlu tepkiler aldık. Prof. Dr. Turan Yazgan tüm Türk dünyasında saygı duyulan ve çok takdir edilen bir şahsiyettir. Aslında hepimiz biliyoruz ki, Sayın Yazgan’ın ödüle ihtiyacı yok. Kendisi Cumhurbaşkanlığı Üstün Hizmet Ödülü’nün de sahibi ve yüzlerce takdirnamesi var. Ancak, tüm Türk dünyası adına kendisine biz bir kez daha minnettarlığımızı sunmak istedik. Başta Sayın Bakanım Ertuğrul Günay olmak uzere TÜRKSOY’a ve Turan Yazgan’a değer veren, siz Türk dünyası sevdalılarına da bizleri yalnız bırakmadığınız için çok teşekkür ederim” dedi.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da konuşmasında, Madalya Töreninin KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı R. Rauf Denktaş’ın cenaze töreni ile aynı günde olmasının, Denktaş’ı anmak için bir vesile olduğunu, Rauf Denktaş ve Turan Yazgan isimlerinin bir arada zikredilmesinin her iki tarihi şahsiyetinde şanına şan kattığını belirtti.

Bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese ve TÜRKSOY’a teşekkürlerini ileten Bakan Günay: “Turan Hoca, Türk dünyasında yürütülen eğitim faliyetlerinin özellikle sosyal bilimler alanında yoğunlaştırılması gerektiğini vurgular. Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan’da Türkiye Türkçesiyle parasız eğitim yapan liseler, Türk dili bölümleri ile işletme ve uluslararası ilişkiler fakülteleri açmıştır. Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı aynı zamanda binlerce kişiye de Türkiye Türkçesi öğretmiştir ve öğretmeye de devam etmektedir” dedi.

TÜRKSOY Onur Madalyasını T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov’un elinden almaktan mutluluk duyduğunu belirten Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Turan Yazgan ise, "Biz hiç bir zaman ırkçı olmadık. Bütün çalışmalarımız akla dayalı olmuştur. Katiyen hislere yer verilmemiştir" dedi. Hayatının en büyük mücadelesini alfabe birliği konusunda verdiğini ifade eden Yazgan, konuşmasına şöyle devam etti: "Dünyada hiç bir dil yoktur ki ikinci bir alfabesi olsun. Türkler alfabe ile bölünmüştür, alfabe ile sömürülmüştür. Türk dünyası bir alfabede buluşmalıdır".

Program, “Prof. Dr. Turan Yazgan ve Türk Dünyası” başlıklı panel ile devam etti.Oturum başkanlığını Prof. Dr. Orhan Kavuncu’nun yaptığı panelde, Servet Kabaklı – Gazeteci-Yazar /Türk Edebiyatı Vakfı Başkanı, Dr. İlyas Topsakal- İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi/ Tdav Ar-Genel Müdürü ve Yakup Deliömeroğlu- Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı söz aldı.
HAKKINDA YAZILANLAR


PROF. DR. TURAN YAZGAN HOCAMIZ VE BAZI
ANILAR
Mustafa E. ERKAL

Prof. Dr. Turan Yazgan Hocamız bir başka ifadeyle “Turan Ağabey” için İktisat Fakültesi Fakülte Kurulunun bir Armağan çıkarma kararına katılırken çok değişik duygular yaşadığımı belirtmek zorundayım.

Önce Fakültemizin uzun yıllar hizmet etmiş, eser vermiş ve iz bırakmış, emekli olmuş veya vefat etmiş seçkin mensupları için vefa ve kadirşinaslık örneği olan böyle anlamlı eserler ortaya çıkarmış olması çok sevindiricidir. Gerek Turan Yazgan Hoca ve gerek diğer Hocalarımız adına böyle anlamlı ve kalıcı eserlerin çıkarılmış olması beni çalıştığım kuruma daha da bağlamakta ve Fakülteme mensubiyet şuurumu güçlendirmektedir. Sadece benim açımdan değil; ama Fakültemizin bütün mensupları için bunun böyle olduğunu düşünmek istiyorum. Müessese fikrinin korunarak bu güzel Armağan geleneğinin genç öğretim üye ve öğretim elemanlarınca sürdürülmesi en büyük dileğimizdir. Aslında bu gibi eserler yarın yönetici olacaklara güzel örnek olmalıdır.

Diğer taraftan hayatta iken bir Armağan kitabının bir Hocamızın ismine tahsis edilmesi benim açımdan daha da önemli ve anlamlıdır. İnsanları hayatta iken hatırlayabilmek, topluma daha da iyi fark ettirebilmek, anı veya armağan kitabı düzenleyebilmek Fakülte yönetimimizin başta Sayın Dekanımız Prof. Dr. Mithat Zeki Dinçer olmak üzere; güzel bir teşebbüsüdür. Bu güzel gelenek sürdürülmelidir.

Çoğu kere sadece eğitim ve öğretime değil; ilim ve kültür hayatımıza önemli katkılar yapmış, onu şekillendirmiş bir çok Hocamız basın ve yayın yoluyla yeterince tanıtılamamış; hatta fark edilememiştir. Bu görevi bazı basın ve yayın kuruluşlarından bekleyemeyeceğimiz
açıktır. Onlar örnek diye toplumun önüne farklı tipleri çıkarmakta ve genç nesillere ideal tip gösterme alanında yanlışlar yapmaktadırlar.

Şu an hissettiğim duyguları adlarına Armağan yayınlanan Hocalarımız için çıkarılan eserler karşısında da hissetmiştim. Rahmetli Hocam Ord. Prof. Dr. Ziyaettin Fahri Fındıkoğlu için çıkarılan Armağan beni çok düşündürmüş ve sevindirmişti. Bu Armağan kitabın Fakültemiz tarafından çıkarılmasının beni ve eski adıyla İçtimaiyat Enstitüsü yeni adıyla Metodoloji ve Sosyoloji Araştırmaları Merkezi mensuplarını ne kadar mutlu kıldığını tarif edemem. Aynı duygu ve düşünceleri diğer Armağanlarda da yaşamıştık. Nitekim, Fakülte mecmuamızın bazı sayılarının Prof. Dr Orhan Tuna, Prof. Dr. Sabri Ülgener, Prof. Dr. Refii Şükrü Suvla , Ord. Prof. Dr. Ömer Celal Sarç, Ord. Prof. Dr. Ömer Lütfü Barkan, Prof. Dr. Haydar Furgaç, Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil, Prof. Dr. Yüksel Ülken, Prof. Dr. Metin Kutal adlarına çıkarıldığına şahit olduk. Son yıllarda da Prof. Dr. Sabahattin Zaim , Prof. Dr. Ahmet Kılıçbay, Prof. Dr. Toker Dereli ve Prof. Dr. Turan Yazgan adına böyle anlamlı eserlerin çıktığını veya çıkacağını söyleyebiliriz.

Fakülte Dergisi dışında Fakültede yayınını sürdüren dört süreli yayın organından biri olan Metodoloji ve Sosyoloji Araştırmaları Merkezince yayınlanan Sosyoloji Konferansları kitaplarında da bu geleneği sürdürdük ve sürdürmeye devam ediyoruz. Nitekim, Sosyoloji Konferanslarının çeşitli sayıları Ziya Gökalp, Ord. Prof. Dr. Z. F. Fındıkoğlu, Ord. Prof. Dr. Hilmi Ziya Ülken, Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil, Prof. Dr. Mehmet Eröz, Prof. Dr. Amiran Kurtkan Bilgiseven, Araştırma Görevlisi Seyfettin Manisalıgil adına yayınlanmıştır. Sosyoloji Konferansları kitabının 28. si ise; Prof. Dr. Baykan Sezer’in anısına armağan edilmiştir. Bu kitap 2004 yılında yayınlanmıştır.

Prof. Dr. Turan Yazgan veya “Turan Ağabey” ile ilk tanışmamız benim ilk asistanlık yıllarımdadır. 1967’de Fakülteye asistan olunca çalıştığımız yer İçtimaiyat Enstitüsü idi. O dönemlerde İçtimaiyat Enstitüsünde iki kürsü bulunuyordu. Bunlardan birisi Metodoloji ve Sosyoloji; diğeri ise Sosyal Siyaset kürsüleriydi. Metodoloji ve Sosyoloji Kürsüsünün başkanı Ord. Prof. Dr. Z.F. Fındıkoğlu; Sosyal Siyaset Kürsüsünün başkanı da Prof. Dr. Orhan Tuna idi. O dönemde Prof. Dr. Yazgan Doçentti. Enstitünün sol girişindeki ilk odada Doç Dr. Toker Dereli ile birlikte otururlardı. Kendisi ile yıllar geçtikçe yakınlığımız ve temasımız daha da arttı.

Prof. Dr. Yazgan sadece bir üniversite hocası, eğitim ve öğretimle meşgul bir öğretim üyesi değil; müessese kuran ve kurduğu müesseseyi yaşatan, çalışma gücü ve azmini hiç kaybetmeyen, yanındakileri araştırma yapmaya ve yazmaya teşvik eden kurucu bir insandır.

Türkiye’de ve Türk Dünyasında en çok tanınan, düşündüğü gibi konuşan , samimi ve idealist bir Türk milliyetçisidir. O bir vakıf insan ve değer hükümleri bakımından halktan birisidir. O bir aristokrat ilim adamı değil; milletiyle yabancılaşmamış, halka tepeden bakmayan bir
aydındır. Günümüzde küreselleşmenin de etkisiyle dıştan kumandalı ve dışa bağımlı, teslimiyetçi, milli devlet ve Cumhuriyete karşı bazı aydınları ve unvanlıları gördükçe; Yazgan gibi yerli ve milli kalabilen aydınları daha da takdir ediyoruz. Kendisinin ihtisas alanı genelde Sosyal Siyaset özelde Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatıdır. Ancak, bilgi ve çapı ve ikna gücü yüksek bu Öğretim Üyesi sadece ihtisas alanıyla sınırlı kalmamış, çok yönlü bir kültür adamı özelliğini de göstermektedir. Hem yazan ve hem de hitabet gücü yüksek olmayı benliğinde toplayan bir ilim adamıdır. Bu iki özellik çoğu kere aynı kişi de bulunmayabilir.

Turan Ağabey ile tanışıklığımız Fatih Kıztaşı’nda bulunan KUTYAY isimli araştırma merkezinde daha da pekişmiştir. Bu Araştırma Merkezi bir çok yayın yapmış, çeşitli seminer ve toplantılar düzenlemiştir. Ama herhalde Prof. Yazgan’ın koordinatörlüğünde yayınlanan en önemli eserlerden birisi “Güneydoğu Anadolu Bölgesi Gelişme Planı” dır. Bu plan 7 cilt ve 3950 sahifeden meydana gelmektedir. Bu planın hazırlanmasında Fakültemizin bir çok mensubu ve meslektaşımız görev almıştı.

Prof. Dr. Yazgan’ın dev eseri; Türkiye ile Türk Dünyası arasında köprü kurmak üzere kurduğu Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’dır. Bu Vakıf 1978 yılında kurulmuştur. Bu kuruluş içerde ve dışarıda bir çok faaliyetler yapmakta ve Nevruz’dan Türk Dünyası Çocuk Şölenine kadar kültür birliğinin örneklerini sergilemektedir. Vakfın iki önemli yayın organı vardır. Bunlardan birisi; Türk Dünyası Araştırmaları Dergisi, diğeri ise; Türk Dünyası Tarih Dergisi’dir. Bu her iki yayın organı da Türk Dünyasıyla ilgilenen herkese ışık tutmakta ve kaynak eser rolü oynamaktadır.

Vakfın çok anlamlı bir faaliyeti de Türk Dünyasında lise, bölüm ve yüksek okul şeklinde açtığı okullardır. Bunlardan Bakü Atatürk Lisesi ve İşletme Fakültesi tarafımızdan son olarak 2003 Mayısında ziyaret edilmişti. Bu tarihte Bakü’de milletlerarası bir toplantıya bir tebliğ ile katılmıştım. Okulları ziyaretimde bu gibi kuruluşların ne kadar büyük bir hizmet olduğunu bizzat görme fırsatını elde etmiş ve öğrencilerle de görüşmüştüm. Gerek Bakü’de; gerek diğer Türk Cumhuriyetlerinde açılmış olan okullarda Türkçeye saygılı bir eğitim, öğretim yapılmaktadır. Onun bunun taşeronu olmuş ve ticari amaç taşıyan bazı
okullarla Vakfın okulları arasında büyük farklar vardır. Bu okullardaki ciddi eğitim ve öğretim talebi de arttırmıştır.

Yukarıdaki okulların dışında; Kırgızistan İşletme Fakültesi, Kazakistan’da Abay Devlet Üniversitesi bünyesinde Almaata Türk Dili Edebiyatı Bölümü , Kızılorda Korkutata Devlet Üniversitesi bünyesinde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Kızılorda’da Kazak- Türk Lisesi, Kazakistan Kentav’da Türk Dünyası Atatürk Lisesi, Tataristan’da Kazan Devlet Üniversitesi bünyesinde Pedagoji Enstitüsü ve Gumaniter Enstitüde Türk Dili Edebiyatı Bölümü, Tatar Türk Lisesi ayrıca Kazakistan, Kırgızistan ve Tataristan’da açılmış olan Kültür Merkezleri
Vakfın önemli hizmetleri arasında yer almaktadır.

Her sene İstanbul’da düzenlenen Türk Dünyası Çocuk Şenliği muhteşem görüntüler ortaya koymaktadır. Şenliğin Kadıköy ve Beyoğlu’ndaki tanıtım yürüyüşleri, Türk Cumhuriyetlerinden ve Türk bölgelerinden gelen yüzlerce çocuk ve törenin yapıldığı İnönü Stadının tribünlerini dolduran binlerce insan gözönüne getirilince; bu işin ciddiyeti ve önemi daha iyi anlaşılabilir.

Prof. Dr. Yazgan’ın başında bulunduğu Vakıf ve Kuruluşlar aslında Devletin yapması gereken önemli kamu hizmetlerini yerine getirmektedir. Ancak, bu çapta hizmet veren bir Vakfın Devlet tarafından yeterince desteklendiği söylenemez. Rakama vurulsa Turan Hoca’nın Vakfı Noel Baba Vakıflarından çok daha az bir destek aldığı görülebilir. İsmi duyulmayan, yıllık faaliyet raporu bir veya iki sahifeyi geçmeyen bir çok vakıf ve derneğe yapılan bütçe yardımlarını görünce doğrusu hayret etmemek mümkün değildir. Aslında bir söz vardır: Marifet iltifata tabidir. Ancak, burada durum farklıdır. Yeterince iltifat ve ilgi görülmemesine rağmen; marifet dikkat çekici boyutlardadır. İlgi ve desteğin yeterli olmaması Prof. Dr. Yazgan’ı yaptığı işin kutsallığı şuurundan hiçbir zaman uzaklaştırmamıştır. O şevk ve heyecanı eksilmeden inatla bu güzel hizmetleri sürdürmektedir. Türk Dünyasından gelen herkes İstanbul’da (Saraçhanebaşı) Belediye Sarayının arkasındaki Vakfa mutlaka uğrar, görüşmeler yapar, kendisine uygun ikramlarda bulunulur ve çantasına da mutlaka bir dergi veya kitap alarak Vakıftan çıkar. Aslında Vakıf sürekli ziyaret edilen bir mekandır. Cumartesi günleri özel kuru fasulye ikramları yapılır.

Vakfın Süleymaniye Külliyesini imar ettiği ve bu tarihi eseri canlandırdığı da unutulmamalıdır. Doğumevinin yanındaki bu Külliyede haftalık toplantılar yapılan , törenler düzenlenen bir de Süleymaniye Kültür Merkezi vardır.

Turan Ağabey beni görünce bana takılmaktan da vazgeçemez. Hoca bana Selânikli Mustafa Paşa diye hep takılır. Yemez ve içmez Mustafa Bey diye şaka yapar. Kendisiyle Vakıf içinde epey masa tenisi maçı yaptık. Yazgan Hoca ile Enez Kampında da güzel günler geçirmiştik. Hizmet ve faaliyetlerinde çok ciddi ve inatla işini sürdüren Prof. Dr. Yazgan nedense doktorların dediğini tam yapmamakla ünlüdür. Benim gibi “antituzcular” karşısında tuzlu yemekleri savunur ve benimle mücadele eder.

Yıllardır çok yönlü hizmetleriyle haklı ün kazanan rahmetli Ord. Prof. Dr. Z. F. Fındıkoğlu Hocamızın milli endişe sahibi aydın tarifine tam anlamıyla giren Prof. Dr. Turan Yazgan’a hizmetleri dolayısıyla şahsen teşekkür eder, saygılar sunar; hayırlı ve sağlıklı bir ömür temenni ederim.
HABER

Yazgan dualarla uğurlandı
25 Kasım 2012

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı kurucusu Prof. Dr. Turan Yazgan, son yolculuğuna dualarla uğurlandı. Eski ve yeni çok sayıda siyasetçinin katıldığı cenazede, Yazgan'ın Türk dünyasına yaptığı hizmetlere vurgu yapıldı.

Turan Yazgan'ın cenaze namazı Fatih Camii'nde kılındı. İkindi namazını müteakiben kılanan cenaze namazına Yazgan ailesinin yanı sıra TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, eski siyasetçilerden Hasan Celal Güzel, Lütfullah Kayalar, sanatçı Orhan Gencebay ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Namaz öncesi Yazgan ailesi taziyeleri kabul etti. Namazın ardından merhum Yazgan için helallik istendi. Yazgan, Eski Kozlu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Yazgan'ın fikirlerinden her zaman istifade ettiğini dile getiren sanatçı Orhan Gencebay da, "Üstadımızı, büyük br insanı kaybettik. Ülkemize ve dünyamıza çok emeği geçmiştir. Allah gani gani razı olsun, rahmet eylesin. Bütün görüşlerini takip ettiğim, yazılarını okuduğum, her zaman saygı duyduğum, insan yönü son derece güçlü olan, herkesin çok evdiği ve güzel değerleri misyon etmiş bir insandı. Tanışıklığımız vardı. Son zamanlarda göremediğim için üzgünüm. Onun fikirlerinden her zaman istifade ettik ve ediyoruz" ifadelerini kulandı.

HABER

Türk Dünyasının 'ak saçlısı' Turan Hoca vefat etti
22 Kasım 2012

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Turan Yazgan vefat etti. Prof. Dr. Turan Yazgan'ın cenazesi, 24 Kasım Cumartesi günü ikindi namazını müteakiben Fatih Camii'nden kaldırılacak. Cenaze namazının ardından Kozlu Mezarlığı'na defnedilecek.HABER

Turan Yazgan anıldı
23 KASIM 2013

Prof. Dr. Turan Yazgan’ın ölüm yıldönümü münasebetiyle 23 Kasım Cumartesi günü öğle namazını müteakiben Şehzade Camii’nde Mevlid-i Şerif okutuldu ve ardından yemek ikram edildi.

Aynı gün saat 14.00’te İstanbul Üniversitesi Avrasya Enstitüsü Konferans Salonu’nda (İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Beyazıt Cephesi Yanı; Kimyager Derviş Paşa Sokak. Nu 16, Vezneciler) “Türk Gençlerinin Gözüyle Turan Yazgan” başlıklı bir açık oturum düzenlendi.
Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com