Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Şekip Avdagiç

İTO Yönetim Kurulu Başkanı


İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Eski Başkanıİstanbul'lu. 1959 yılında Zenica'da (Bosna-Hersek) doğdu. Evli ve 2 çocuk babası, iyi derecede İngilizce ve Boşnakça biliyor. Makina Mühendisi (İTÜ), İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsü İşletmecilik İhtisas Programını derece ile tamamladı (İstanbul Üniversitesi). MÜSİAD Kurucu üyesi, Genel Başkan Yardımcısı (9 yıl). 2010 Avrupa Kültür Başkenti Yürütme Kurulu Başkanı. İTO Meclis Başkanı (2013-Devam). İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet üyesi. Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi. TAYSAD (Taşıt Araçları Yansanayicileri Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi. Kompozit Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı. UTESAV (Uluslararası Teknolojik Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı) kurucular kurulu üyesi. İstanbul Teknik Üniversitesi Danışma Kurulu Üyesi. İstanbul Teknik Üniversitesi Geliştirme Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi. İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesi Danışma Kurulu Üyesi. Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi. Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi.HAKKINDA YAZILANLAR

İstanbul'un Bütün Coğrafyasına Ulaştık

Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, 2008 yılından bu yana imza attıkları 617 projeyi düşününce, geleneksel sanatlardan çağdaş sanatlara, çocuklardan gençlere, yaşlılara, kıyılardan şehir merkezine, türlü etkinlikleri farklı kitlelerle buluşturduklarını ifade ederek, ''Mübalağa etmeden söyleyelim ki İstanbul'un bütün coğrafyasına ulaştık'' dedi.

Avdagiç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı imzasıyla bugüne kadar 617 proje hayata geçirildiğini belirterek, bunlardan 276'sının tamamlandığını, 242'sinin ise hala devam ettiğini ifade etti. İstanbul'un, Avrupa Kültür Başkentliğinin son iki ayına girdiğini anımsatan Avdagiç, bu sürece dair 99 projenin de hazırlıklarının tamamlanmak üzere olduğunu anlatı. Şekib Avdagiç, ''Tamamlanan ve devam eden projelerimiz kapsamında, dile kolay 6 bin 820 etkinlik, yüz binlerce İstanbulluyla ve şehrimize gelen misafirlerle buluştu'' dedi.

Avdagiç, önümüzdeki günlerde, yüzlerce Avrupa Kültür Başkenti etkinliğinin daha İstanbullularla buluşacağını belirterek, ''İstanbul'um'' serisinin devamının geleceğini ve TÜYAP'ta kitapseverlere bambaşka eserleri sunacaklarını dile getirdi. Yayımlanacak 40 yeni kitapta, İstanbul'un 40 semtinin, yazarların özgün bakışlarıyla yeniden yorumlandığını ifade eden Avdagiç, kentin yakın tarihinin de tanıklarının dilinden anlatıldığını kaydetti.

Şekib Avdagiç, ayrıca Ajans olarak, kitap fuarında iki ayrı standlarının daha bulunduğunu, bu standlarda, 2008'den bu yana gerçekleştirdikleri çalışmalardan örneklerin sergilendiğini söyledi. Heyecanla bekledikleri projelerden birisinin de önemli sanatçıların birlikte vereceği ''Biriz'' konserinin olduğunu anlatan Avdagiç, ''Çok yakında şehrimizde bir ilke daha imza atacağız. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali 25 Kasım - 25 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek. Bienal sanat eğitiminin çocuklarımız ve gençlerimiz için önemini vurgulayacak. Geçen sene kaybettiğimiz değerli arp sanatçısı Ceren Necipoğlu'nun anısına, 1-7 Aralık tarihleri arasında yer alacak İstanbul Uluslararası Arp Buluşması'nı unutmayalım. Bu sanat gösterisi de tıpkı Ud Festivali gibi, Kültür Başkenti İstanbul'da sürmesini istediğimiz bir ilk olacak'' dedi.

Avdagiç, İstanbul halkına bir müjde daha vermek istediklerini vurgulayarak, Mübadele Müzesi ve TÜRVAK Sinema ile Tiyatro ve Televizyon Müzesi'nin, önümüzdeki dönemde kapılarını ziyaretçilere açacağını, böylece şehrin iki kalıcı kültür-sanat mekanı daha kazanacağını dile getirdi. Bu ay içerisinde Anadolu Ajansı ile birlikte hayata geçirecekleri heyecan verici bir projeleri olduğunu söyleyen Avdagiç, ''Kültür Başkentinde Haber Ajansları Buluşması projesi, Anadolu Ajansı'nın 90. kuruluş yılına tesadüf etti. Bu proje, İstanbul'un ve ülkemizin uluslararası marka değerine katkı sağlayacaktır'' diye konuştu.

Avdagiç, sinema-belgesel projelerinin yıl sonuna kadar peş peşe izleyiciyle buluşmaya devam edeceğini ve yıl sonuna damgasını vuracak, Aralık ayına özel kapanış etkinliklerinin de var olduğunu bildirdi.

Hayata geçirilemeyen en önemli proje AKM'nin yenilenmesi

İstanbul'un Avrupa Kültür Başkentliliği sürecinde hayata geçemeyen en önemli projenin, AKM'nin uluslararası standartta yenilenmesi ve modern bir kültür-sanat merkezi haline getirilmesinin olduğunu kaydeden Avdagiç, başlangıçtan beri gerçekleşmesi için büyük enerji ve zaman harcadıkları bu projenin ellerinde olmayan sebeplerle eksik kaldığını ifade etti. Avdagiç, sadece İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansının değil, tüm İstanbulluların ortak projesi olarak gördükleri AKM'nin, yenilenmiş çağdaş bir kültür sanat mekanı olarak İstanbullulara kazandırılması için her türlü girişime öncülük edeceklerini söyledi.

Avrupa Kültür Başkentliliği sürecinin çok kimlikli bir yapı arz eden bu şehirde doyasıya yaşanabilmesi için, Ajans çalışmalarının da çok renkli ve çeşitli olmasına gayret ettiklerini ifade eden Avdagiç, ''2008 yılından bu yana imza attığımız 617 projeyi düşününce, geleneksel sanatlardan çağdaş sanatlara, çocuklardan gençlere, yaşlılara, kıyılardan şehir merkezine, türlü etkinlikleri farklı kitlelerle buluşturduk diyebiliriz. Mübalağa etmeden söyleyelim ki İstanbul'un bütün coğrafyasına ulaştık'' dedi.

Hedeflerinin başında, kültür sanat faaliyetlerini, kentin belli semtlerine hapsolmaktan kurtarıp, tüm ilçelere ulaştırmak ve İstanbulluların etkin katılımlarını sağlayabilmek olduğunu anlatan Avdagiç, sosyoekonomik sebeplerle kültür sanat faaliyetlerine uzak kalmış İstanbulluların etkinliklere erişimlerini sağladıklarını ve bu etkinlikleri Tuzla'dan Silivri'ye, kentin dört bir yanına ulaştırdıklarını belirtti.

Şekib Avdagiç, eğitim projeleri ve özellikle ''2010 Okullarda'' projesiyle, İstanbul'un ilk ve orta öğretim düzeyindeki 3 milyon öğrenciyle buluştuklarını ifade ederek, alaylı-mektepli ayırt etmeden, üniversite öğrencilerinin dünyaca ünlü sanatçılarla birlikte, Kadırga Sanat Üretim Merkezi ve Sanat Limanı gibi mekanlarda, çalışma, üretme ve eserlerini sergileme imkanı bulduklarını anlattı.

Bütün bu proje ve etkinliklerin ötesinde belki de İstanbul'un kültür-sanat camiasının en önemli kazançlarından birinin de Ajansın kültür yöneticileriyle, sanatçılarla, öğrencilerle, yerel yönetimlerle, kamu kurumlarıyla birlikte projeler üreten, hayata geçiren, önemli deneyimler edinmiş insan kaynakları olduğunu vurgulayan Avdagiç, bu tecrübeli gençlerin, İstanbul'un kültür sanat camiasına 2010 sonrasında da ciddi katkılarda bulunacaklarını bildirdi. Avdagiç, İstanbul'un Avrupa Kültür Başkentliliği unvanının son iki ayına girdiğini, ajans olarak, 2010 yılında geride bırakılan sürenin başarıyla geçtiğini ve hedefledikleri pek çok konuda öngörülen noktalara ulaşıldığını söyledi.

Restorasyon projelerinin tamamlanması ve tasfiye süreci

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı olarak, projeleri değerlendirirken, devamlılığın en başta gelen kıstaslarından birisi olduğunu kaydeden Avdagiç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bu sebeple söyleyebiliriz ki hayata geçirdiğimiz projelere, bizler Ajans olarak bir hayat suyu verdik. Ajansımızın yasal görev süresi, 2010 yılı sonunda tamamlanmaktadır. Restorasyon projelerinin tamamlanması ve tasfiye süreci 2011'in Haziran ayında noktalanacaktır. Fakat 2008 yılından bu yana, kültür-sanat ve kentsel projeler alanlarında yoğunlaşan projelerimizin etkileri ve yansımaları, 2010 sonrasındaki yıllarda da İstanbullularla birlikte olacak ve dünya kültür-sanat ajandalarında yerini korumaya devam edecek inancındayız.''

Avdagiç, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı olarak, kamu, sivil toplum, sanatçılar, yerel yönetimler ve özel sektör bir araya geldiğinde ortaya nelerin çıkabileceğini göstermiş olduklarını söyleyerek, bu verimlerin kalıcı olması, gelenekselleşerek yaratıcı kültür üretimine önemli katkılar sağlaması ve her bireyin farklı deneyimler yaşamasının İstanbulluların kendi elinde olduğunu sözlerine ekledi.


Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com