Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Şafak Pavey

gazeteci


CHP İstanbul Eski Milletvekili10 Temmuz 1976 tarihinde Ankara'da doğdu. Baba adı Şahin, anne adı Ayşe Önal'dır. Zürich’de sinema televizyon bölümünde okudu. Burada okurken 17 yaşında Paul Pavey’le evlendi. İsviçre’ye yerleşti. İsviçre’de geçirdiği tren kazası sonucu sol kol ve bacağını kaybetti. Ardından takılan protezleri ile yeni bir hayata başladı. Kocası onu terk etti. Eşinden boşandı. Annesi Ayşe Önal onu destekledi. Yaşadıklarını bir kitapta topladı.

Londra’daki Westsminster Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Politikaları Bölümü’nden onur öğrencisi olarak mezun oldu. London School of Economics’de, "Milliyetçilik ve Etnik Kökenler" üzerine master yaptı.

Sonrasında BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi oldu. İngiliz Parlamentosu’nda zenci ve diğer azınlıkların oy haklarını koruyan Operation Black Vote adındaki parlamenter baskı grubu ile politika ve seçim kampanyası stajı yaptı. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği dış ilişkiler sorumlusu ve insani yardım görevlisi olarak Cezayir, Mısır, İran, Lübnan, Suriye ve Cenevre ofislerinde, Orta Avrupa sözcüsü olarak Macaristan'da ve İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinde Sekreterya Başkanı olarak çalıştı. Afganistan ve diğer çatışma bölgelerinde çözüm aktivisti olarak yer aldı.

3 kitap ve makalelerinin yanında çok sayıda belgesel filme imza attı. "Eşit Hayat Hakkı", "Tasarımda İnsani Düşünce" ve "Erişilebilirlik" hareketlerinin öncülerinden oldu. Harvard Üniversitesi, İngiltere Kraliyet Sanat Akademisi ve Norveç Tasarım Konseyi ile ortak projeler yürüttü. 3 uluslararası ve 5 ulusal ödülün sahibidir.

İstanbul’da yayınlanan Agos gazetesinde yazılar yazdı. Van Gölü’ndeki Akdamar Kilisesi’nin restorasyonuyla ilgili kampanyada aktif olarak rol aldı. Annesi Ayşe Önal ve erkek kardeşi Mehmet Önal’la birlikte Londra’da yaşadı. 12 Haziran 2011 genel seçimlerinde CHP İstanbul milletvekili seçildi. Türkiye-AB KPK ve AGİTPA üyesi oldu.

İngilizce, Fransızca, İtalyanca, orta düzeyde Almanca, Farsça ve Arapça biliyor. İşaret dili kullanabilmektedir.
HABER

CHP'li Pavey sakıncalı
Hürriyet 16 Kasım 2011

CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, GATA Rehabilitasyon Merkezini ziyaret izni verilmemesini, “Millet tarafından seçilen milletvekillerinin neden sakıncalı olduğunu bilmiyorum. Bu kararı çok üzücü buluyorum” şeklinde değerlendirdi. Pavey, düzenlediği basın toplantısında, 2 Kasımda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun GATA Rehabilitasyon Merkezi'nde gazileri ziyaret ettiğini anımsattı. Bu ziyarette gazilerin kendisinin ziyaretini beklediğini söylediklerini aktaran Pavey, daha önce de diğer yollarla Gazilerin kendisiyle buluşmak istediklerini ilettiklerini belirtti.

Gerekli resmi işlemleri başlattıklarını ve bugün ziyaret için talebi ilettiklerini ifade eden Pavey, şunları söyledi:
“Ne yazık ki 14 Kasımda Genelkurmaydan bir telefonla ziyaretimin 'siyasi hüviyet taşıyanların Gazilerimizi ziyaretinin uygun olmayacağı' gerekçesiyle reddedildiğini şaşkınlıkla öğrendim. Neden sakıncalı siyasetçi olduğumu ben de anlamadım. Millet tarafından seçilen milletvekillerinin neden sakıncalı olduğunu bilmiyorum. Bu kararı çok üzücü buluyorum.
Gazilerimizin bana yazdığına göre kendi gözlerinde herhangi bir siyasetçi değilim. Gazilerimizin bundan sonraki hayatlarına engelliler için hayli acımasız düzenlenmiş koşullarla mücadele ederek devam edecekler. Bana yaptıkları, bu davetin, muhtemelen benim benzer engellerle mücadeleme duydukları empati sonucu olduğunu düşünüyorum. Bir kez daha hayretle görüyoruz ki neyin uygun olup olmadığını insanların masum istekleri değil soğuk ve insanı unutan kurallar belirliyor. Gazilerimizin psikolojik ve sosyolojik destek beklediklerinde bunu vermeyi uygun görmüyoruz.”

Genelkurmay Başkanlığının kararını “hiç bir şekilde anlamadığını” belirten Pavey, “Ziyaret izni alıncaya kadar başvurularıma devam edeceğimi kamuoyuna ve Gazilerimize buradan bildirmek isterim” dedi.
HABER

Pavey'e Amerikan Ödülü
9 Mart 2012

CHP'li Şafak Pavey'e, ABD'de ''2012 Uluslararası Cesur Kadınlar'' ödülü verildi. Ödülünü Michelle Obama ve Hillary Clinton'ın elinden alan Pavey için Obama, ''Yaşadıklarınız diğerlerine örnek olacaktır'' dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey'e, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın ''2012 Uluslararası Cesur Kadınlar'' ödülü verildi.

Pavey, ödülünü, Dünya Kadınlar Günü'nde ABD Dışişleri Bakanlığında yapılan törenle aldı.

TBMM'ye seçilen ilk engelli kadın olan Şafak Pavey, tüm dünyada savunmasız topluluklar, mülteciler ve engellilerin hakları için yaptığı çalışmalar dolayısıyla ödüle layık görüldü.

Pavey'in de aralarında bulunduğu 10 kadına ödüllerini, ABD Başkanı Barack Obama'nın eşi Michelle Obama ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton verdi.

Obama, yaptığı konuşmada, önce Hillary Clinton'ı överek, ABD Dışişleri Bakanının tüm dünyadaki kadınlara esin kaynağı olduğunu söyledi.

Cesur Kadınlar dülüne layık görülen 10 kadından övgüyle söz eden Obama, bu kadınların karşılaştıkları risklere ve zorluklara rağmen yollarına devam ettiklerini, çünkü sadece kendi hak ve özgürlükleri için değil, pek çok kişinin hak ve özgürlükleri için mücadele ettiklerini bildiklerini vurguladı.

Obama, fiziksel engellerine rağmen Şafak Pavey'in, sadece parlamentoda sandalye kazanmakla kalmayıp, tüm dünyada başka ülkelere seyahat ederek, BM Engelli Hakları Sözleşmesi için destek kazandığını belirtti.

Michelle Obama, sözlerinde Pavey'in yaşam felsefesine atıfta bulunarak, ''Yaşadıklarınız diğerlerine örnek olacaktır'' dedi.
HABER

Ankara'da 'şaibeli' resepsiyon
ntv 22 Mart 2012

ABD Büyükelçiliği'nde Şafak Pavey onuruna bir resepsiyon düzenlendi. Resepsiyonun; Nedim Şener, Rakel Dink, Sırrı Sakık, Hasip Kaplan gibi sürpriz konukları da vardı.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın ''2012 Uluslararası Cesur Kadınlar'' ödülüne layık görülen CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey onuruna resepsiyon verdi.

Resepsiyona, geçen hafta tahliye olan gazeteci Nedim Şener, Hrant Dink'in eşi Rakel Dink, CHP lideri Kılıçdaroğlu, BDP'li Sırrı Sakık ve Hasip Kaplan da katıldı.

Şafak Pavey, geçtimiz günlerde Amerikan Dışişleri Bakanlığı'nın "Uluslararası Cesur Kadın Ödülü"nü, Washington'da Hillary Clinton ve Michelle Obama'nın elinden almıştı.

Ricciardone, bu akşam saatlerinde Pavey onuruna bir resepsiyon verdi.

BÜYÜKELÇİ'DEN PAVEY'E ÖVGÜ

Türkçe yaptığı konuşmasında Pavey'e övgüler yağdıran Ricciardone, "Şafak Hanım geldiğiniz ve evimize onur verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Kadınlar adına, özel ihtiyaç sahibi insanlar adına, hepimiz adına yaptığınız ilham verici çalışmalarla sadece benim değil, buradaki ve istanbul'daki diğer Amerikalı diplomatların da hayranlık duyduğu bir kişisiniz" diye konuştu.

Şafak Pavey de bu ödüle layık görüldüğü için çok memnun olduğunu dile getirerek, ''Cesaret ödülü almam sadece benimle ilgili değil, ben bu ödülü Türkiye'nin bütün cesur yürekli kadınları için aldığımı düşünüyorum. Her ödülün özelliği ve öneminin aslında sorunlara dikkati çekmek olduğunu ve sadece o kişiyle ilgili olmadığını düşünüyorum'' diye konuştu.
HABER

Pavey, BM İnsan Hakları Komitesi'nde
13 Eylül 2012

CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, BM İnsan Hakları Komitesi Üyeliği'ne seçildi.

BM'de yapılan seçimde en çok oyu alan iki adaydan biri olan Pavey, bu göreve seçilen ilk Türk parlamenter oldu. Türkiye, Pavey ile birlikte ilk kez Komitede temsil edilecek.

Şafak Pavey, insanın daha iyi bir geleceğe taşınması yolculuğunun bir parçası olmaktan ötürü çok mutlu olduğunu ifade etti.

BM İnsan Hakları Komitesi üyeliğine katılımı çok yüksek bir oy güveniyle almış olmanın, çalışma azmine daha da büyük enerji kattığını vurgulayan Pavey, ''Gelecek yüzyıla yeni ve daha sağlam değerlerin aktarılmasına küresel bir platformda katkıda bulunmak duygusu, çok heyecan verici... Dünyanın her köşesinde karşılaştığımız ve karşılaşacağımız her türlü yanlış uygulamaya karşı doğrusunun varolduğunu hatırlatmak için çalışacağım'' dedi.
HABER

PAVEY: POLİTİKAYA DEVAM ETMEYECEĞİM
14 Kasım 2013

CHP Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey, dün Abbas Güçlü ile Genç Bakış programına konuk oldu, Başkent Üniversitesi öğrencilerinin sorularını yanıtladı.

Ailem bana hep iyi bir insan ol, politikacı olma demişlerdi. Ben politikanın bir nöbet değişimi olduğunu düşünüyorum. Herhalde devam etmem.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com