Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Ebu Bekir El Bağdadi

IŞİD Kurucu Lideri1971 yılında Irak'ın Samarra kentinde doğdu. Bağdat'ta İslami Bilimler alanında doktorasını yaptığı söyleniyor. Ailesi Pakistan’da yaşıyor.

Irak Savaşı esnasında Irak'ta el-Kaide'ye bağlı örgütün temellerini attı. Suriye'de çıkan iç savaştan sonra bu ülkeye gitti. Kod adı: ‘Ebu Dua’.
Nisan 2013'te Nusra Cephesi ve kendi örgütünü Irak ve Şam İslam Devleti adı altında birleştirdiğini ilan etti.

29 Haziran 2014 günü halifeliğini ilan etti.

27 Ekim 2019 tarihinde ABD askerleri tarafından Suriye'nin İdlip kentinde öldürüldü.
HABER

Yeni 'Ladin' Ebu Bekir El Bağdadi
Haber7

Musul kentini ele geçirerek bir anda dünya gündemine oturan IŞİD’in lideri Ebu Bekir El-Bağdadi kimdir?

Özellikle son bir yılda dünya gündemini meşgul eden Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) Örgütü’nün lideri olarak bilinen Ebu Bekir El Bağdadi örgütün yeni ‘Usame Bin Laden’i olarak tanımlanıyor. 2004 yılında kurulan örgütün başına birçok lider geçtiyse de birçoğu Bağdadi kadar başarı sağlayamadı, iki lider ABD tarafından öldürüldü. Özellikle Suriye’deki iç karışıklığı fırsat bilerek Şam topraklarına adım atan IŞİD, orada Rakka başta olmak üzere birçok kenti ‘kolay’ bir şekilde ele geçirmeyi başardı ve Esed yönetimine petrol satacak seviyeye geldi. IŞİD’ın minimum seviyede güç kullanarak Şam topraklarında ilerleyebilmesi ise akıllarda soru işaretleri bıraktı. Peki dünya gündemine bir anda oturan ve ABD’nin başına 10 milyon dolar koyduğu bu örgütün lideri kimdir? Ebu Bekir El Bağdadi’yi tanıyalım.

KOD ADI ‘EBU DUA’

İbrahim bin Avad bin İbrahim el Bedri el Radavi el Hüseyni el Samarrai isminin sonuna bir de ‘Kureyşi’ sözcüğünü ekleyip Peygamber soyundan geldiğini iddia eden Bağdadi’nin lakabı ise ‘Ebu Dua’. Ailesi Pakistan’da yaşayan Bağdadi’nin gerilla eğitimi aldığına kesin gözüyle bakılıyor.

İNANCI
Bağdat İslam Üniversitesi’nde doktora yapan ve geçmişte Dr. İbrahim Avad diye tanınan vaiz, şeriat, fıkıh, İslam tarihi ve şiir uzmanı olarak da biliniyor.

Bağdadi'nin yükselişi, Irak'taki El Kaide'nin liderleri öldürüldükten sonra başladı, örgütün başına geçti.

O dönem örgüt çok zayıflamıştı. Suriye'de 2011'de isyan başlayınca örgüt yeniden dirildi.
Aynı zamanda ABD ordusunun 2011 sonunda Irak'tan çekilmesiyle oluşan boşluk da ona ve örgütüne yaradı. 2011'de 800 olan militan sayısı, 2012'de 2 bin 500'e, 2013'te 10 bine ulaştı.

EL KAİDE’YE REST ÇEKTİ
El Kaide lideri Eymen El Zevahiri geçen yaz Bağdadi'ye bir mektup yazarak, IŞİD'in lağvedilip El Nusra Cephesi'ne katılmasını emretti. Bağdadi ise Zevahiri'ye başkaldırdı.

Şu an örgütü Suriye'de hem rejime, hem Özgür Suriye Ordusu'na hem de El Nusra'ya karşı savaşıyor. Lübnan'da da Şiilere karşı intihar saldırıları düzenliyor ve Irak'ta Maliki hükümetine karşı silahlı isyanın başını çekiyor.

Arkadaşlarına göre Bağdadi, az konuşan biri. Gizliliğe büyük önem veriyor. Çok az kişi nerede olduğunu biliyor. Birlikte çalıştığı örgüt üyeleri bile onu tanımıyor. Görüşmelerde yüzüne maske takıyor.

Örgütün yeni ‘Usame Bin Laden’i olarak tanımlanan Bağdadi’nin diğer örgütlere karşı sert ve inatçı kimliği öne çıkıyor. Girdiği her toprakta bulunan gruplardan kendi örgütüne biat etmesini isteyen Bağdadi’nin örgütü, kendisi dışındaki çoğu grubu ‘murted’ olarak tanımlıyor.

DUVARLARI YIKMAK
Daha önce sadece bir ses kaseti yayınlanan Bağdadi, 2012 yazında ikinci mesajını verdi. “Duvarları Yıkmak” başlıklı mesaj, bir yıl sürecek saldırı fırtınasını haberveriyordu. Bundan sonraki 12 ay içinde Bağdadi, Irak’ta 24 bombalı araç saldırısı ve 8 hapishane baskını organize etti.

EBU GARİB BASKINI
Bağdadi’nin en kritik kararı , 21 Temmuz 2013’te Irak’ın en iyi korunan hapishanesi olan Ebu Garib’e yüzlerce militanla saldırmak oldu. ABD’nin 2011 öncesinde hapsettiği, aralarında bomba yapımcılarının da bulunduğu 500 kadar El Kaideci böylece serbest kaldı ve hemen hepsi Bağdadi ile birlikte Suriye’ye aktı.


MEZHEP SAVAŞINI KÖRÜKLEYENLERDEN
Silah arkadaşlarına göre Bağdadi, az konuşan biri. Hava saldırısı sırasında bile “sakin ve ikna edici bir sesi” olduğu söyleniyor. Herkesin para ile satın alınabileceğini düşündüğünden kimseye güvenmiyor. Hatta örgütteki ilk yıllarında hep maske takarak yüzünü en yakınlarından bile gizlediği belirtiliyor. Batılı uzmanlar, El Kaide içinde mezhep savaşını körükleyenlerin lideri olarak sivrilen Bağdadi’yi, “örgütün yaramaz çocuğu” diye anıyor. Mezhep savaşına karşı olan Zevahiri’nin başına 25 milyon dolarödül koyan ABD, Bağdadi’yi yakalatana ise 10 milyon dolar öneriyor.

IŞİD’IN YÖNETİM KADROSU
IŞİD (her ne kadar küresel cihad hareketine mensup olduğunu iddia etse de) yönetim konseyinde bulunan 13 kişinin tamamı Iraklılardan müteşekkil. Çünkü Bağdadi, Iraklılardan başkasına güvenmediği için kimseyi üst kadroda istemiyor. Bu Iraklılardan 3 tanesi, Saddam dönemi Irak ordusu komutanları…


Bu konsey, Irak ordusunda eski bir albay olan Hacı Bekir lakaplı kişi tarafından idare olunuyor. Hacı Bekir, (2010 yılında öldürülen) Ebu Ömer el-Bağdadi zamanında IŞİD’e katılmış bir isim ve Irak ordusu hakkında sahip olduğu askeri detaylar nedeniyle ona danışmanlık yapmış birisi.

Ebubekir el-Bağdadi, Ebu Ömer el-Bağdadi zamanında Felluce’de savaşan ama IŞİD’in yönetim konseyinde bile olmayan “sıradan” bir isimdi. Ama Ebu Ömer’in ve yardımcısının öldürülmesinden sonra Hacı Bekir, örgütün yeni emiri olması için Ebu Bekir el-Bağdadi’yi desteklemişti.

Örgüt, her ne kadar yapı olarak Ebu Ömer el-Bağdadi zamanındakinden farklı bir yapılanmaya gitmiş ve alt kadrolardaki savaşçılarla kurulan ilişkiler bakımından değişim göstermişse de finansal kaynak noktasındaki sıkıntıyı giderme noktasında Ebu Ömer’in kurduğu sistemi devam ettiriyor ve kendilerine tabi olmayanların mallarına (Sünni olsalar bile) el koyma yolunu tercih ediyordu. Kendince vergi toplayıp, otoyollar üzerinde haraç kesiyordu.
HABER

Türk Ocakları'ndan IŞİD PANELİ: IŞİD Kurgu mu, Gerçek mi?

Türk Ocakları Genel Merkezi Ortadoğu coğrafyasının güncel olarak en önemli meseleleri arasında olan IŞİD terör örgütü ve bu bağlamda Ortadoğu'da Selefilik ve Müslümanların şiddet sarmalındaki durumunu dini, tarihi ve siyasi açıdan bir panel ile masaya yatırıyor.

PANEL

IŞİD Kurgu mu, Gerçek mi?

Ortadoğu'da Şiddet Sarmalı ve Müslümanların Geleceği

Tarih: 15 Kasım 2014 Cumartesi

Saat: 13.30

Yer: Milli Kütüphane Konferans Salonu

Panel Yöneticisi:

Prof. Dr. Recep Kılıç (Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi)

Konuşmacılar:

Prof. Dr. Hilmi Demir (Çorum Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi)

Prof. Dr. Hasan Onat (Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi)

Prof. Dr. Cemal Tosun (Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi)

Bütün Halkımız Davetlidir

HABER

'IŞİD'le El Nusra anlaştı
14 Kasım 2014

'Suriye'de IŞİD'le El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi'nin uzlaşarak aralarındaki savaşa son verdikleri belirtildi. IŞİD lideri Bağdadi'ye ait olduğu iddia edilen 17 dakikalık bir ses kaydı da yayınlandı.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com