Jan Have Tosunyan ( 1907)
işadamı


elmas kralı1907 yılında İstanbul'da doğdu. Ailesi elmas işlemeciliğiyle uğraşıyordu. 1925 yılında Paris'e gitti. 1945 yılında Afrika'da elmas madeni aramaları gerçekleştirdi. 1948'de Fildişi Sahili’nde Segulea bölgesi civarındaki Sassandra gölünün yakınında bir elmas madenini keşfetti. Bu, dünyanın en büyük elmas madenlerinden biriydi. Yanında da petrol çıkıyordu. Devlet nişanı Legion d'Honneur verildi. Bir şirket kurup elmas çıkarmaya başladı.

Ancak İngiliz istihbaratının desteklediği İngiliz mafyası madenin tapusundan vazgeçmesini istedi. Kendisine sabotajlar yapıldı ama kurtuldu. 1958 yılında madeni kaybetti.

1962 yılında 'Club Turc de Paris" adlı bir Türk Kulübü'nü kurdu. Sadi Koçaş'la birlikte Ermeni meselesiyle ilgili kitap hazırladı. T.C. Milli Savunma Bakanlığı tarafından Şeref Madalyası'na layık görüldü.HAKKINDA YAZILANLAR

Ermeni Portreleri
Hüdavendigar Onur
Burak Yayınları
İstanbul 2000

Tosunyan, kendisiyle yapılan bir ropörtajda, Fransa'ya gelen her Türk işçisine yardım ettiğini, birçok Türk'ün çalıştığı Simca otomobil fabrikalarına bir cami yaptırdığını, 1962 yılında tüm giderlerini kendi cebinden karşıladığı 'Club Turc de Paris" adlı bir de Türk Kulübü kurduğunu, bu kulüpte Türkçe öğrenmek isteyen Fransızlara Türkçe, Türk işçilerine Fransızca ders verildiğini belirtiyordu. Kulüpte Türk filmlerinin oynatıldığını, hatta Paris'teki Türk Turizm bürosunun ilk broşürünü kendisinin bastırdığını ifade etmiştir.

Cumhurbaşkanı Demirel'in Paris'e her gelişinde kendisini mutlaka gördüğünü ve "Benim buradaki sefirim sensin" dediğini belirtiyor.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)