Sevgi Esen ( 1947)
eski milletvekili, hukukçu


DYP Kayseri Eski Milletvekili1947 yılında Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinde doğdu. Babası Avni Bey, annesi Fatma Hanım. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Sendika, banka ve anonim şirketlerde hukuk müşaviri olarak çalıştı. Belediye Meclis Üyesi, Encümen Üyesi ve Başkan Yardımcısı seçildi. Serbest avukatlık yaptı. Dul ve 4 çocuk annesi. İngilizce biliyor.
HABER

Hacı adayı ilk kadın vekil
Hakan Denger/
MEKKE Hürriyet 28 Şubat 2001

Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir kadın milletvekili hacı olacak. DYP Kayseri Milletvekili Sevgi Esen, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın organizyonunda uçakla Suudi Arabistan'a gitti.

Esen, dini açıdan tek başına hacca gitmesi ‘caiz’ olmadığı için kutsal topraklara erkek kardeşinin refakatinde gitti. Esen, hacca gitme kararını DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'e bildirdi. Çiller, Esen'in hacı olmak için kutsal topraklara gitmesini uygun buldu. Esen, şunları söyledi: ‘‘İlk bayan siyasetçi hacıyım. Siyasetçi olduğum için vatandaşlarımızın büyük ilgisine maruz kaldım. Ancak bir siyasetçi olarak hacca giderken karşılama ve uğurlama gibi şeylerin yapılmasına karşı olduğumu bildirdim. Teşkilatlarımla da vedalaştım. Genel Başkanım Tansu Hanım'ın da iznini aldım. Bu bizim dini vecibemiz. İnşallah hayırlı olur.’’

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın en ucuz organizasyonuyla kutsal topraklara giden Esen, 1800 dolar ödedi. Esen, Suudi Arabistan'da hac ibadeti süresinde Diyanet tarafından kiralanan evlerde kalacak.

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)