Yunus Nadi Abalıoğlu ( 1870)- (28.6.1945)
gazeteci, yazar


Cumhuriyet Gazetesi Kurucusu1880 yılında Fethiye'de doğdu. Rodos adasındaki Süleymaniye Medresesi'nde ve Galatasaray Lisesi'nde okudu. Hukuk öğrenimi gördü. Gazetecilik ve yazarlık hayatına Baba Tahir'in çıkardığı Malumat gazetesinde başladı. 1901 yılında yönetim karşıtı bir derneğe katılmak suçundan üç yıl hapse mahkum oldu. Midilli Kalesi'ne gönderildi.

Meşrutiyet'in ilan edilmesi üzerine İstanbul'a döndü. İkdam ve Tasvir-i Efkar gazetelerinde yurt sorunlarını işleyen yazılar yazdı. 1910 yılında Selanik'te çıkan İttihat ve Terakki'nin yayın organı Rumeli gazetesinde başyazarlık yaptı. Ertesi yıl Mebusan Meclisi'ne Aydın milletvekili olarak katıldı.

1918 yılında kurduğu Yeni Gün gazetesinde işgal devletlerine karşı yazılar yazdı. Tutuklanacağını anlayınca 1920 yılında Ankara'ya kaçtı. Gazetesini Anadolu'da Yeni Gün adıyla çıkarmaya devam etti. Aynı yıl Muğla milletvekili oldu.

Cumhuriyetin kurulduğunu bildiren kanun maddesini Meclis'te okudu.

7 Mayıs 1924 tarihinde İstanbul'da kurduğu Cumhuriyet gazetesinde ölümüne kadar başyazarlık yaptı.

1946 itibaren adına Yunus Nadi Armağan Yarışması düzenlenmektedir.

Tedavi için gittiği Cenevre'de 28 Haziran 1945 tarihinde vefat etti. Cenazesi İstanbul'a getirilerek Edirnekapı Şehitliği'ne gömüldü.
AYRINTI

Gazeteci Nadir Nadi ile Gazeteci Doğan Nadi'nin ve Leyla Uşaklıgil'in babasıdır.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)