Nail Güreli ( 1932)
gazeteci1932 yılında İstanbul’da doğdu. Gazeteciliğe, 1952 yılında Hizmet gazetesinde muhabir olarak başladı. Son Posta, Son Telgraf, Tan, Akşam, Vatan, İkdam, Hürriyet Haber Ajansı, Hürriyet, Güneş ve Milliyet gazetelerinde çalıştı. 1959 yılında, yılın gazetecisi seçildi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin çeşitli kademelerinde çalıştı. 18 Mart 1994’ten 3 Nisan 2001 tarihine kadar cemiyetin başkanlığını yaptı. Mine Güreli ile evli ve bir çocuk babası. Basın Şeref Kartı sahibi. 26 Ekim 2016 tarihinde İstanbul'da vefat etti.
HAKKINDA YAZILANLAR

Nail Güreli istifa etti
Hürriyet 4 Nisan 2001

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli, görevinden istifa etti. Başkanlığa Cumhuriyet Gazetesi yazarı Orhan Erinç, yönetim kurulunun oy birliğiyle seçildi.

TGC'den yapılan yazılı açıklamada, cemiyetin önceki gün yaptığı Yönetim Kurulu toplantısında alınan kararlar için şöyle denildi:
‘‘Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli, önce başkanlıktan, yeni görev bölümü sonrasında da Yönetim Kurulu üyeliğinden ayrıldı. Güreli, Yönetim Kurulu'na, aylar önce vermiş olduğu ayrılma kararını görev döneminin ilk yarısı tamamlandığı için uygulamaya koyduğunu belirten yazılı başvurusunu da verdi.’’ Güreli'nin en yaşlı Yönetim Kurulu üyesi sıfatıyla toplantıyı yönettiği, TGC Başkanlığı'na Orhan Erinç'i, Başkan Vekilliği'ne Seçkin Türesay'ı, Başkan Yardımcılığı'na da Umur Talu'yu önerdiği bildirildi. Yeni görev dağılımı, bu öneri doğrultusunda oybirliğiyle alınan kararla oluştu.
HABER

Nail Güreli yaşamını yitirdi
26 Ekim 2016

Türk basınının duayen ismi, gazeteci-yazar,Türkiye Gazeteciler Cemiyeti eski başkanı Nail Güreli yaşamını yitirdi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti önceki Başkanlarından Nail Güreli bugün İstanbul'da vefat etti. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Olcayto Nail Güreli'nin ölümünün ardından başsağlığı mesajı yayınladı.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)