Enver Durmuş ( 1959)
gazeteci, yazar, tv program yönetmeni1959 yılında Bayburt'ta doğdu. 1982 yılında başladığı gazeteciliği 2000 yılına kadar sürdürdü. Yeni Devir, Milli Gazete, Tercüman ve Türkiye gazetelerinde çalıştı. Çeşitli sahalarda görev aldı. Siyaset ve sağlık muhabirliğinin yanı sıra araştırma gazetecilği de yaptı. 1993'ten itibaren İhlas Haber Ajansı'na geçti ve burada şehir haberleri sorumluluğunu yürüttü. 2000 yılında emekli oldu. Kanal 7 televizyonunda yayınlanan Ekonomivizyon programında muhabir-program yönetmeni olarak görev aldı. Evli ve dört çocuk babasıydı. 9 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul'da vefat etti. Şirinevler Ulu Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Kirazlı Mezarlığı'nda toprağa verildi.

ESERLERİ:

* İslami Seçenler
* Kanser'de Yeni Umutlur
* Yassıada'dan İmralı'ya
HABER

ENVER DURMUŞ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
9 Mayıs 2011

Gazeteci yazar Enver Durmuş, 10 Mayıs günü İstanbul'da son yolculuğuna dualarla uğurlandı. Enver Durmuş'un naaşı Şirinevler Ulu Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Kirazlı Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Cenazeye Enver Durmuş’un ailesinin yanı sıra, Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve çok sayıda gazeteci arkadaşı katıldı. İHA Genel Müdürü Fevzi Kahraman, Genel Müdür Yardımcıları Hamit Arvas, İsmail Ballı ve İlyas Kılıçarslan ile İstanbul Bölge Müdürü Oğuzhan Güven de törende hazır bulundu.

Cenaze törenine İsmail Kapan, Kamuran Abacıoğlu, Kemal Çiftçi, Mahmut Çetin, Hüseyin Sarıkoç, Mehmet Nuri Yardım, Ali Uysal, Hüdavendigar Onur, Mustafa Nadir Önay, Servet Kabaklı, Cemil Yavuz, Recep Arslan'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda basın mensubu katıldı.
HAKKINDA YAZILANLAR

Enver Durmuş ağabey

Hüdavendigar Onur / Dokuzsütun 02 Eylül 2019

İnsan, sevdiği birini kaybedince ister istemez üzülür. Çünkü, bir daha
göremeyecek, sohbet edemeyecek, sevinç ya da dertlerini paylaşamayacak
olmanın hüznü yakar insanın yüreğini. Bu anne olur, baba olur, eş
olur, arkadaş olur. Acısı da yakınlığa göre değişebilir. Size,
gazeteci Enver Durmuş'tan bazı anılar anlatacağım. Bir gönül adamı,
bir dost. Yıllar önce 'önden giden atlılar" gibi aramızdan ayrıldı.
Vefat etmeden kısa bir süre önce evimize gelmiş sohbet etmiştik.

*

Ajansta çalışırken sabah erken saatlerde yanıma gelip "Seninle bir
anlaşma yapalım" dedi, sonra hemen ilave etti: "Bundan sonra ben
ülkücüleri eleştirmeyeceğim, sen de Erbakan Hoca'yı
eleştirmeyeceksin." Ben de "Peki" diye karşılık verdim. Anlaşmaya
ikimiz de uyduk. Yaklaşık üç yıl sonra yaşama veda etti. Zaten o bana
takılmadan ben ona bir şey söylemezdim.

*

Bir gün yine yanıma gelerek "İnsanları doğru yola peygamberler davet eder, doğru yolu onlar anlatır değil mi?" diye sordu. Ben de "Evet" diye yanıt verdim. Enver abi hemen bir açığımı yakalamış gibi "O zaman siz niye, Bozkurt, Ergenekon'da atalarımıza yol göstermiş diyorsunuz.

Hiç böyle bir şey mümkün mü, nasıl yol gösterecek" dedi. Ben de hemen, "Sen Nemrud'u bilir misin" diye yanıt verdim. Hemen "Bilirim" diye karşılık verdi. Tekraren "Peki ölüm nedenini bilir misin" diye sordum.

"Sinek" diye cevap verdi. Ben de hemen "Sivrisinekle Nemrud'u helak eden Allah, bir Bozkurt'la bir milleti refaha ulaştıramaz mı" diye
söyledim. Bu sözlerim rahmetlinin çok hoşuna gitmiş, tatlı tatlı gülmüştü. Bilindiği gibi kitaplarda, "Nemrud'un burnundan başına giren
bir sivrisinek tarafından öldürüldüğü" anlatılır.

Anılarımız çok. İkisinden bahsettik. Bilgeoğuz Yayınlarından çıkan 'Türk Sağı Sözlüğü'nde Enver Durmuş'tan bahsediliyor.

*

Enver Durmuş, 1959'da Bayburt'ta doğdu. Yeni Devir, Milli Gazete, Tercüman ve Türkiye gazetelerinde çalıştı. Siyaset ve sağlık
muhabirliğinin yanı sıra araştırma gazeteciliği yaptı. 2000 yılında emekli oldu. Kanal 7 televizyonunda yayınlanan "Ekonovizyon"

programında muhabir-program yönetmeni olarak görev yaptı. 9 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul'da yaşama veda etti. Şirinevler Ulu Cami'de kılınan
cenaze namazının ardından Kirazlı mezarlığında toprağa verildi.

Geride üç kitap bıraktı.

"İslam'ı Seçenler", "Kanser'de Yeni Umutlar", "Yassıada'dan İmralı'ya".

Durağı cennet olsun...www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)