Muhammet Emin Tokcan
aktivist1969 yılında Düzce'de doğdu. 1992’den itibaren Abhazya ve Çeçenistan cephelerinde Ruslar’a karşı savaştı. ‘Yalnız Kurt’ lakaplı Çeçen komutan Şamil Basayav’in en yakınında yer aldı.

Trabzon-Soçi seferini yapmaya hazırlanan Avrasya Feribotu’nu 8 adamı ile kaçırmasıyla oldu. Tokcan, 17-19 Ocak 1996’de 72 saat süren eylemlerini, Çeçenlerin mücadelesine destek olarak açıkladı.

Çeçen lider Cahar Dudayev ile telefonla görüştü. Dudayev'in, "Gerekli mesajı verdiniz, kan dökülmesini istemiyorum" sözleri üzerine teslim oldu.

İstanbul 3 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından 8 yıl 10 ay 20 gün ağır hapis cezasına çarptırıldı.

22 Aralık 2000 tarihinde yürürlüğe giren 'Şartla Salıverilme Yasası'ndan yararlanarak cezaevinden çıktı.

HAKKINDA YAZILANLAR

Muhammet Emin Tokcan Hakkında

16 Ocak 1996'da Rusya'nın Çeçenistan'ı işgalini protesto etmek amacıyla sekiz arkadaşıyla birlikte Trabzon-Soçi seferini yapmaya hazırlanan Avrasya adlı feribotu 211 yolcu ve mürettebatıyla kaçırdı. 72 saat sonra teslim olan Tokcan, gönderildiği Dalaman Cezaevi'nden firar etti.

Ancak sahte pasaportla Kosova'ya gitmek üzereyken güvenlik güçleri tarafından yakalandı. İstanbul DGM'ce 8 yıl 10 ay 20 gün hapis ve 1 milyon 166 bin lira para cezasına mahkûm edildi. Tokcan, 1997 Ekim'inde firar ederek Çeçenistan'a geçti. Geçen yıl İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan sahte kimlik ve pasaportla Soçi'ye gitmek isterken yakalandı.

4.5 yıl hapis ve 7 cezaevi

DGM'nin 8 yıl hapis cezasına çarptırdığı Tokcan ve arkadaşları önce Bilecik Cezaevi'ne gönderildiler. Tokcan ve eylemci arkadaşları bir süre sonra Eskişehir Kapalı Cezaevi'ne, daha sonra Eskişehir Açık Cezaevi'ne nakledildiler. Daha sonra Tokcan'ın firarı üzerine ise dört Çeçen eylemci, yeniden Eskişehir Kapalı Cezaevi'ne gönderildi. Bir süre sonra Kocaeli ve Bolu Cezaevi'ne nakilleri gerçekleşti. İnfaz Yasası gereği cezaları 4.5 yıla inen Çeçen eylemciler, bu yılın başında istekleri doğrultusunda Bolu'nun Seben ilçesindeki Kapalı Cezaevi'ne nakledildiler.

Af yasasından yararlandı

Avrasya Feribotu'nu kaçırmak suçundan hükümlü Tokcan da 22 Aralık 2000'de Eskişehir Özel Tip Cevaevi'nden tahliye edildi. Tokcan, "İçeride bir sürü mahkûm kaldı. Aslında bu af filan değil. Çok büyük bir adaletsizlik var" demişti.

12 adamıyla Swissotel'i bastı

Tokcan, 22 Nisan 2001 gecesi İstanbul Beşiktaş'taki Swissotel'i 12 adamıyla birlikte işgal etti. Otelde bulunan 120 kişiyi rehin alan Tokcan ve adamları, 12 saat sonra İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'ın otele gelmesi üzerine eylemlerine son verdi. Rehineleri serbest bırakan işgalciler, ellerindeki pompalı tüfek ve kaleşnikofları bırakarak polise teslim oldu.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)