Alper Orhon - (27.6.2001)
KKTC siyaset adamı


Planlama ve Koordinasyon Eski Bakanı


akademisyen1940 yılında Lefkoşa’da doğdu. Lise tahsilini Kıbrıs'ta tamamladı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Ekonomi ve İstatistik lisansı aldı. ABD’nde, Planlama ve Ekonometri dallarında doktara çalışmalannda bulundu. Aynı ülkenin Vanderbilt Üniversitesi ve Dartmouth College'inde 4 yıl öğretim üyeliği yaptı. 1968-1974 döneminde Boğaziçi ve Hacettepe Üniversitelerinde öğretim üyeliği ve ziyaretçi profesör görevlerinde bulundu.

Barış Harekatının ardından Kıbrıs Koordinasyon Komitesi’nde görev aldı. Planlama ve Koordinasyon Bakanlığı yaptı.

Kıbrıs Türk Federe Devleti’nde, Partiler Yasası uyarınca kurulan ilk parti olan Halkçı Parti’nin kurucuları arasına katıldı ve üç kurultayında da Genel Başkanlığa seçildi.

1976 seçimlerinde, Genel Başkanı bulunduğu Halkçı Parti’den aday olarak milletvekili seçildi.

İngilizce bilen Orhon, evli olup bir çocuk sahibiydi. 27 Haziran 2001 tarihinde vefat etti. Lefkoşa'da toprağa verildi.
HABER

Kıbrıslı eski bakan vefat etti
Hürriyet 28 Haziran 2001

Boğaziçi Üniversitesi eski öğretim görevlilerinden olan ve 13 Şubat 1975 ile 5 Temmuz 1976 tarihleri arasında Kıbrıs Türk Federe Devleti Planlama Koordinasyon Bakanlığı da yapan Prof. Alper Orhon, 27 Haziran 2001 tarihinde vefat etti. Yakanlandığı amansız hastalık nedeniyle bir süredir İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gören 61 yaşındaki Prof. Alper Orhon, 1974 Kıbrıs çıkartması öncesinde ve sonrasında da Rauf Denktaş ile birlikte çalışmıştı. Prof. Alper Orhon, Lefkoşa'da toprağa verildi.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)