Oktay Vural ( 1956)
MHP İzmir milletvekili1956 yılında Diyarbakır'da doğdu. İstanbul Hukuk Fakültesi mezunu. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde yüksek lisansın ardından iktisat doktorasını verdi. Aynı Üniversitenin İİBF'sinde Yardımcı Doçent oldu. Yurtdışında BM bursu ile ABD Pennsylvania Üniversitesi'nde doktora eğitimi aldı. BOTAŞ Genel Müdür Yardımcılığı, Genel Müdürlük, Enerji Bakanlığı Müşavirliği, Cumhurbaşkanı Devlet Denetleme Kurulu Üyeliği, TÜGSAŞ Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 21'inci Dönemde Meclis'e girdi. İngilizce biliyor. Evli ve iki çocuk babası.
HAKKINDA YAZILANLAR

Öksüz'ün yerine Vural
Nevin BİLGİN
Sabah 31 Ağustos 2001

Ulaştırma Bakanlığı'ndan Telekom krizi sonrası istifa eden Enis Öksüz'ün yerine Oktay Vural atandı. Vural, bakan olduğunu televizyondan öğrendi ve ilk tebriği de Devlet Bahçeli'den aldı
Ulaştırma Bakanlığı'na MHP Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Oktay Vural atandı. Vural'ın kararnamesi dün akşam üzeri hazırlanarak Cumhurbaşkanlığı'na gönderildi ve hızla onaylandı. Vural, SABAH'a verdiği ilk demeçte, "Aldığımız bayrağı devam ettireceğiz. MHP'nin ulaştırma ve demokrasi alanında başlattığı ve yürüttüğü hizmetleri sürdüreceğiz. Güzel hizmetlere yenileri eklenerek yürüyecek. Allah utandırmasın" dedi.

MHP içinde bakanlık kulisi sürerken, 15 gün önce İzmir'e giden Vural, bakan olduğunu da televizyondan öğrendi ve arka arkaya gelen telefonlara cevap verdi.

İKİNCİ İZMİR BAKANI
Bahçeli, partideki herhangi bir gruba dahil olmayan doğrudan kendisiyle çalışan ve bürokrat kökenli Vural'ı bakanlığa getirerek, parti içindeki gruplar arasında dengeyi de kurmuş oldu. Bahçeli, MHP'nin daha önce oylarının az olduğu ancak 1999 seçimlerinde MHP'ye 3 milletvekili gönderen İzmir'e de Sanayi Bakanı Kenan Tanrıkulu'nun ardından ikinci bakanlığı vermiş oldu.

Başbakan Yardımcısı ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "İzmir'e iki bakanlık verdiniz" eleştirilerine ise, "Vural'ın Diyarbakır doğumlu olmasını" gerekçe gösterdi. İzmir'e iki bakanlık verilmesi, MHP'ye 8 milletvekili gönderen ve bakanlık bekleyen İstanbul teşkilatını küstürdü. Vural'ın, Öksüz döneminde Ulaştırma Bakanlığı'nda uluslararası kuruluşlar ve hükümetin diğer ortaklarıyla kavga eden üslubunun ardından, daha "dengeli" bir üslupta bakanlık yapması bekleniyor.

1995'DE SEÇİLEMEDİ
AB Genel Sekreteri Volkan Vural da, yeni bakan Oktay Vural'ın amcaoğlu oluyor. Vural'ın MHP'yle tanışması ise merhum Genel Başkan Alparslan Türkeş'in son döneminde danışmanlar grubu içinde çalışmasıyla oldu. 1995 seçimlerinde aday olduğu MHP'den seçilemedi. Ardından 1999'da yeniden aday oldu. İzmir Milletvekili seçilen Vural, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji Tabii Kaynaklar Komisyon Başkanlığı ardından MHP Grup Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Vural, NATO Asamblesi üyesi, Demokraside Birlik Vakfı Kurucu üyesi, Türkiye UNESCO Klübü üyesi, Kamu İşletmeleri Birliği Genel Sekreteri, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, İzmir Yüksek Ticaretliler Derneği üyesi, Doğalgaz, Uluslararası Enerji Teknoloji ve Tesisat Dergisi Yayın Danışma Kurulu üyesi.

BAHÇELİ: HAYIRLI OLSUN
MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Ulaştırma Bakanlığı'na atanan Oktay Vural'ı dün telefonla arayıp ilk kutlayan kişi oldu. Bahçeli, atamayı televizyonlardan öğrenen Vural'a "Allah yüzünü kara çıkartmasın. Hayırlı olsun. Bu görevde üstün başarılar elde edeceğinize inanıyorum. Sayın Enis Öksüz'ün bıraktığı yerden hizmetleri daha ileri bir noktaya götüreceğinizi düşünüyorum" dedi. Vural ise Bahçeli'ye "Teşekkür ederim" yanıtını verdi.
HABER

Oktay Vural'ın acı günü
16 Kasım 2014

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural’ın kanser tedavisi gören eşi Tuba Vural, 52 yaşında vefat etti.

Prof. Dr. Tuba Vural'ın cenazesi yarın Kocatepe’de ikindi namazına müteakip Gölbaşı Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

GATA’da tedavi gören Tuba Vural, bu akşam 20.45’te hayatını kaybetti. Meme kanseri olan Vural’ın hastalığının belirtisi ilk olarak 2011 seçimleri öncesinde ortaya çıkmıştı. Bir dönem hastalığı iyileşme gösterirken, geçen yaz büyük oğlunun askere gitmesinin ardından yaşadığı stres nedeniyle tekrar kötü bir sürece girdi. Tedavi için Amerika’ya da giden Vural’ın son olarak tedavisi GATA’da devam etmişti.

HABER

Oktay Vural'dan Bahçeli'ye tavır!
Hürriyet 22 Haziran 2016

Oktay Vural'dan flaş karar... MHP Grup Başkanvekilliği görevinden ayrılacağını açıklayan Vural, "Partinin içinde bulunduğu durumun, yönetim anlayışının yaralayıcı olduğunu gördüm" dedi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'la ilgili flaş gelişme... Vural, MHP grup başkanvekilliğinden istifa etti. Görevinden ayrılacağını açıklamasının ardından hazırladığı dilekçeyi TBMM Başkanlığı’na vereceği öğrenilen Vural'ın Meclis'teki odasını topladığı öğrenildi. Kongre sürecinin yanlış yürütüldüğünü düşünen Oktay Vural'ın bir süredir parti yönetimiyle görüş ayrılığı içinde olduğu konuşuluyordu.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)