Süheyl Batum ( 1955)
CHP Eski Milletvekili


akademisyen, hukukçu


Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Eski Dekanı1955 yılında İstanbul'da doğdu. Öğrenimini Galatasaray Lisesi'nde tamamladı. 1979 yılında Paris Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi.
1980 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Anayasa Hukuku asistanı oldu. 1985 yılında "Referandum Politik Katılımdır" teziyle doktorasını tamamladı.

1996 yılında "Avrupa İnsan Hakları Anlaşması ve Türkiye Üzerine Etkileri" isimli teziyle Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde profesör unvanını aldı.

CHP'den siyasete atıldı. Parti'de genel sekreter ve genel başkan yardımcılığı yaptı.
AYRINTI
Babası eski demokrat partili bir bakan.HABER

Batum yönetimden uzaklaştırıldı
18 Ağustos 2011

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Yönetim Kurulu'nu (MYK) büyük oranda yeniledi. Genel başkan yardımcısı sayısını 16'dan 15'e indiren CHP lideri, partide 'ikinci adam' konumunda olan 'örgütlerden sorumlu genel başkan yardımcılığı' görevini Gürsel Tekin'ten alıp SSK genel müdürlüğü döneminde bakanlığını yapan Nihat Matkap'a verdi.

Aykırı çıkışlarıyla partiyi zor durumda bırakan Süheyl Batum ve Hurşit Güneş'le birlikte toplam 9 isim MYK dışında kaldı.

MYK dışında kalan isimler arasında İsmet İnönü'nün torunu Gülsün Bilgehan da yer aldı. Daha önce MYK'da görev yapan şu isimler de yeni dönemde yönetimde yer almayacak: Volkan Canalioğlu, Umut Oran, Osman Korutürk, Engin Altay, Alaattin Yüksel, Sena Kaleli.
HABER

Batum: PKK, ODTܒde kimlik kontrolü yapıyor
Milliyet 25 Nisan 2013

ODTܒde önceki akşam yaşanan olaylar Meclis önünde protesto edildi.Türkiye Gençlik Birliği(TGB) üyelerinin protesto eylemine CHP milletvekilleri Süheyl Batum, Şevki Kulkuloğlu ve Dilek Akagün Yılmaz da destek verdi.

Meclis önünde sloganlar atıp “Özgür bilim, kahrolsun faşizm” pankartı açan grup adına konuşan TGB Genel Başkan Yardımcısı Aykut Diş, ODTܒdeki olayların sadece iki karşıt görüşlü öğrenci grubunun çatışması olayı olmadığını belirterek, “Emperyalizm ve istihbarat örgütlerinin kontrolündeki PKK ve kuyruğundaki bir grup sol maskeli çetenin bilime, üniversiteye, akademisyenlere ve üniversite öğrencilerine saldırmasıdır” dedi. CHP milletvekili Süheyl Batum ise önceki gün eşkıyanın sokağa indiğini belirterek, “Atatürkçü, Türkiye Cumhuriyeti’ni seven gençlere saldırmakla kalmadılar. PKK adına kimlik kontrolü yapılıyor” iddiasında bulundu. ODTܒde önceki akşam 13 öğrencinin yaralandığı olaylara polis müdahale etmişti. Polis, biber gazı ve tazyikli su kullanarak bastırdığı olaylardan sonra gece boyunca ODTÜ yerleşkesinde güvenlik önlemlerini sürdürmüştü.

İSTANBUL’DA EYLEM GÜNÜ

İstanbul Üniversitesi’nde Yurtsever Öğrenci Gençliği üyesi bir grup öğrenci, Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde başlayan ve birçok üniversiteye sıçrayan olayları protesto etmek ve Tekirdağ Cezaevi’nde siyasi tutukluların sürdürdüğü açlık grevlerine dikkat çekmek için eylem yaptı. İstanbul Üniversitesi’nde farklı bölümlerden toplanan öğrenciler, üniversitenin Beyazıt’taki ana girişine yürüyerek bir araya geldi. Basın açıklamasında, üniversitelerdeki saldırıların polis ve Hizbulkontra çeteleri tarafından yapıldığı ve saldırıların amacının barış sürecini baltalamak olduğu iddia edildi.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)