Ayşe Arman
gazeteci9 Aralık 1969 tarihinde Adana’da doğdu. Annesi Veronica Arman, babası Mehmet Kutman Arman'dır. Tarsus Amerikan Lisesi'ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu'na devam etti. Mezun olmadan eğitimini yarım bıraktı. Gazetecilik hayatına, 18 yaşında Nokta dergisinde başladı. Daha sonra Aktüel ve Tempo dergilerinde çalıştı. 1989 yılında Cumhuriyet Gazetesi Bülent Dikmener Ödülü'nü aldı. Haldun Dormen ve Betül Mardin'in oğlu Ömer Dormen'le evli. Alya adında bir kızları var. Eşi ve çocuğu ile birlikte Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Dubai'de yaşıyor. Halen Hürriyet gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.

ESERLERİ:

Kimse Okumazsa Ben Okurum
Kimse Sormazsa Ben SorarımHAKKINDA YAZILANLAR

Teşhirci, saydam pervasız dürüst ve cesur
OKTAY EKŞİ
Hürportreler Hürriyet 2002 İlavesi

O'nu anlatan doğru kelime teşhircidir olmalı. Ama o olumsuz anlamlar çağrıştıracağı için saydam demek daha uygun. Ayşe
Arman'ı Ayşe Arman yapan pervasızlığıdır. Bu dürüstlük ve cesaret karşısında şapka çıkartılır.

O öyle olduğu için mi dikkati çekiyor, dikkati çekmek istediği için mi öyle, çözebilene rastlamadık. Ama kesin olan şu:

Ayşe Arman mutlaka dikkati çeker.

Yazdıklarıyla dikkati çeker, -öyle anlaşılıyor ki- arkadaş çevresinde veya kendisini hiç kimsenin tanımadığı ortamda da o dikkati çeker.

Ne yapar da dikkati çeker sorusuna yanıt vermek kolay değil. Gerçi o tipik bir ‘‘controversal figure’’dür. Yani her zaman tartışılır.

Bu zaten yeter diyebilirsiniz.

Ama asıl önemli olan kişiliğinin onu tartışılır yapan çizgisidir.

Bu satırların yazarı, Ayşe Arman'ı, aynı çatı altında çalışan ve birbiriyle günlük düzeyde hemen hiç ilişkisi olmayan iki kişinin tanıyabileceği kadar tanıdığı için Ayşe Arman'ı tartışılır yapan şeyin ne olduğunu doğru şekilde saptayıp söylemesi kolay değil.

Ama bu açıdan inanılmaz bir kolaylık söz konusu:

Ayşe Arman'ın yazılarını okuyan herhangi biri, onun hakkında çok şey öğrenir. Çünkü o özel yaşamıyla ilgili en gün görmemiş gerçekleri bile okuyucunun önüne koyar. O yüzden Ayşe Arman'ı okurken, saklısı gizlisi olmadığı izlenimi edinirsiniz.

Hatta bazen ‘‘birazını da kendine saklasa iyi eder’’ diyebileceğiniz kadar...

O'nu anlatan tek kelime nedir?

Doğru kelime teşhircidir olmalı. Ama o olumsuz anlamlar çağrıştırabilir. O nedenle saydamdır demek galiba daha uygun düşer.

Belki de onu saydam yapan aslında özgürlügüne bağlılığıdır.

Gerçekten kendi özgürlüğüne Ayşe Arman kadar bağlı ve saygılı bir kadın, bir yazar, bir kişi bulmak özellikle bizim toplumumuzda imkansız denecek kadar zordur.

Yazılarından anlaşıldığına göre Ayşe Arman'ın belki tüm bunlardan daha önemli tarafı, kendisine veya başkalarına karşı hiçbir zaman ikiyüzlülük yapmayacak kadar dürüst ve özgüven sahibi bir kişi olmasıdır.

Düşünün siz... Hangi kadın -veya erkek- yazarımız (üstelik halen evli olduğunu da vurgulayarak) eski yıllarda bir akşam yemeğe çıktığı erkek arkadaşı restoranın tuvaletine gidince, içinden geleni yapmak için onun ardından erkekler tuvaletine girdiğini, bir süre sonra dışarı çıkmaları gerekince kapı kilidinin dili düştüğü için birlikte içeride kalarak yardım istediklerini... Ve çıkarken fevkalade utandıklarını tüm açıklığıyla yazabilir.

Bunlar toplumumuzun alışmadığı kadar pervasız yazılardır. Zaten Ayşe Arman'ı Ayşe Arman yapan bu pervasızlığıdır.

Bu dürüstlük ve cesaret karşısında şapka çıkartılır.

Sadece özgür ve bağımsız kişiliği Ayşe Arman'ı anlatmaya yetmez. O'nu başkalarından çok farklı kılan özelliklerinden biri, çalışkan, verimli ve titiz bir yazar olması, ayrıca akide şekeri gibi tatlı bir üsluba sahip bulunmasıdır. O yüzden Ayşe Arman'ın yazdığını hiç okumayabilirsiniz ama okumaya başlayınca bitirmeden bırakamazsınız. Çünkü yazdıklarında kendi iç dünyasını veya günlük gerçeklerini anlatıyormuş gibi yaparken bakarsınız ki sizi de anlatıyor.

Zaten iyi yazar insanı iyi yazar, iyi gazeteci olayı iyi yazar. Ayşe Arman ikisini de iyi yaptığı için iyi bir ‘‘gazeteci-yazar’’dır. Bu çizgileriyle Ayşe Arman gazeteciliğimizin, hem çağımızı hem de geleceğimizi temsil eden örneklerinden biridir.HABER

Ayşe Arman'ın babası toprağa verildi
6 Ocak 2009

Hürriyet gazetesi yazarı Ayşe Arman'ın, Adana'daki evinde dün geçirdiği kalp krizi sonucu vefat eden babası Mehmet Arman'ın (67) cenazesi toprağa verildi.

Hürriyet Gazetesi yazarı Ayşe Arman'ın, kalp krizi sonucu 67 yaşında yaşamını yitiren babası Mehmet Kutman Arman, memleketi Adana'da bugün törenle toprağa verildi.

Geçen 4 Ocak'ta Adana kent merkezindeki Profesörler Sitesi’ndeki evinde yaşamını yitiren Mehmet Kutman Arman’ın Adana Asri Mezarlık'taki cenaze törenine eşi Bale Dans Merkezi sahibi Veronica Arman, çocukları Ayşe Arman, Suna Apa, Nevzat Arman, Nevzat Arman’ın nişanlısı olan ‘Hayat Bilgisi’ adlı dizinin de oyuncularından Yeliz Doğramacılar, diğer akrabaları, dostları ve Hürriyet çalışanları katıldı. Mehmet Kutman Arman’ın cenazesi, mezarlıkta öğlen vakti kılınan cenaze namazının ardından, bir süre omuzlarda taşındıktan sonra aile kabristanında, babası eski Adana Milletvekili Dr. Nevzat Arman’ın mezarının yanına defnedildi.
Büyük üzüntü yaşayan Arman ailesi, cenazenin toprağa verilmesinden sonra yine mezarlıkta taziyeleri kabul etti. Cenaze töreninde gözyaşlarına hakim olamayan Ayşe Arman’ı ablası teselli ederken, annesi Veronica Arman metanetini korumaya çalıştı.

3 çocuk babası olan Mehmet Kutman Arman, üniversite eğitimi sırasında tanıştığı Veronica Arman ile evlenmişti. Adana eski milletvekili Dr. Nevzat Arman’ın oğlu olan Mehmet Kutman Arman, Adana'da çiftçilik yapıyordu.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)