Selçuk Erenerol
Bağımsız Türk Ortodoks Eski Patriği1926 yılında doğdu. 1991 yılında Bağımsız Türk Ortodoks Patriği oldu.

20 Aralık 2002 günü kalp krizi geçirerek 76 yaşında vefat etti.

22 Aralık 2002 pazar günü Karaköy Merkez Panayia Kilisesi’nde düzenlenen dini ayinden sonra Şişli Rum Ortodoks mezarlığındaki Türk Ortodokslarına ait özel bölümde toprağa verildi.

Selçuk Erenerol’un ölümünden sonra yerine oğlu Paşa Erenerol geçti. Kızı Sevgi Erenerol, uzun süre Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi’nin basın sözcülüğünü yaptı.
Bağımsız Türk Ortodoks Eski Patriği'nin Hikayesi

Selçuk Erenerol’un dedesi Türk Ortodoks Kilisesinin kurucusu Papa Eftim I, Anadolu hıristiyanlarından Yozgat Akdağmadenli Karahisarlıoğlu ailesindendir.

Papa Eftim I, Keskin Metropoliti iken Fener Rum Patrikhanesi’nin Anadolu’da bir Pontus Devleti kurulması yolundaki çaba ve kışkırtmalarına karşı çıkarak Fener Patrikhanesi’ni tanımadığını ilan etti.

Anadolu’nun çeşitli kentlerinde bulunan 72 Ortodoks ruhban temsilcisini Kayseri’de biraraya getirdi. Papa Eftim I, Kurtuluş Savaşını bütün imkanlarıyla destekledi. Çıkardığı dergi ve yayınlarla Anadolu’da yaşayan hıristiyan halkın Yunan kökenli olmadığını ısrarla savundu.

30 Kasım 1921’de Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi’ni kurdu.

Atatürk’ün büyük desteğini gördü. İstiklal Madalyası sahibi idi. Papa Eftim I’in yerine, oğlu Turgut Erenerol 1968 yılında Papa Eftim II ismi ile patrik oldu. Onun yerine de Selçuk Erenerol geçti.
HAKKINDA YAZILANLAR

Türk patriğe son görev
Milliyet 23 Aralık 2002

Kalp krizi geçirerek yaşama veda eden Bağımsız Türk Ortodoks Patriği Selçuk Erenerol toprağa verildi...

Kalp krizi sonucu ölen Bağımsız Türk Ortodoks Patriği Selçuk Erenerol’un cenazesi, Karaköy Merkez Panayia Kilisesi’nde düzenlenen törenin ardından Şişli Rum Ortodoks Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Erenerol (76) için Karaköy Panayia Kilisesi’nde düzenlenen dini törende, mumlar yakılarak dualar edildi. Törene katılan Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zekeriya Beyaz, "Allah rızası için Selçuk Erenerol’un ruhuna el fatiha" diyerek ayrıca dua okudu.

Erenerol’un kızı Sevgi Erenerol, patrikhanenin kurulduğu 1922 yılından beri Türklük davasına, Türk devletine hizmet ettiğini kaydetti. Patrik Selçuk Erenerol’un cenazesi daha sonra Şişli Rum Ortodoks Mezarlığı’ndaki özel bölümde toprağa verildi.

Cenaze törenine, Patrik Erenerol’un ailesi ve yakınları, MHP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Bülent Yahnici, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Turan Yazgan, çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve vatandaşlar katıldı.
HAKKINDA YAZILANLAR

Papa Efrim'in Muhtıraları ve Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi
Erol Cihangir
TURAN KÜLTÜR VAKFI
Yayın Yılı: 1996
322 sayfa
3.HAMUR
13,5x19,5 cm
KARTON KAPAK
ISBN: 9757171166
Dili: TÜRKÇE

"Papa Eftim'in Muhtıraları ve Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi" adını taşıyan bu çalışma 1970'li yılların ortalarında tanışıp, vefatına kadar çevresinde bulunduğumuz "Türk Ortodoks Patrikhanesi, Papa II. Eftim" Turgut Erenerol Bey tarafından anlatıldı ve tarafımızdan kaleme alındı. Bunların bir kısmı dönemin sürekli yayınlarında neşredildi. Daha sonra "Turgut Erenerol Bey'in vefatı üzerine patriklik makamına geçen III. Eftim Selçuk Erenerol Bey'in kontroluyla geçmiş yıllarda İstiklal Harbinde Türk Ortodoksları ve konu hakkında diğer çalışmalar taranıp, konunun ruhuna uygun gerekli tadilat ve ilaveler yapılarak Erol Cihangir tarafından neşre hazırlandı....

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)