Dursun Güleryüz ( 20.7.1959)
RATEM-Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği-Yönetim Kurulu Başkanı
20 Temmuz 1959 tarihinde Kastamonu'da doğdu.
Eğitim: Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu-Lisans
Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi-Sinema Tv.-Yüksek Lisans.
1978 yılında Eğitim Yayınlarında editör olarak çalışma hayatına başladı.
1980'li yıllarda dergi, kitap yayıncılığı reklamcılık yaptı. Ankara’da yayınlanan Hamle, Doğuş Edebiyat gibi dergilerin İstanbul temsilciliği görevini yürüttü. Çizgi Film yönetmenliği, yapımcılığı yaptı. TRT için çekilen belgesel filmlerde metin yazarlığı, danışmanlık ve video filmleri yapımcılığı yaptı.

Form Ajans, Animatek, Tele Çizgi, Küre İletisim A.Ş. gibi yapım ve reklam şirketlerinin kurucusu, yöneticisi oldu.

İlk özel radyolarin devreye girmesiyle Balins Fm, Veys Fm ve Nehar Fm'den oluşan radyo grubunda kurucu genel koordinatör olarak görev yaptı. Radyo Tatlises’i kurdu ve genel müdürlük görevini yürüttü. Genç Radyo, Radyo Yeditepe ve Radyo Megayi ve 160 yerel radyodan olusan RADYONET şirketini bünyesinde bulunduran Radyo Merkezi’nde Radyolar Grup Koordinatörü olarak çalıştı. 50 Yerel Televizyonun katılımıyla oluşan YURTNET de proje koordinatörlüğü görevini yürüttü. BRT FM I kurdu. Radyo Müdürlügü görevini yürüttü. Power Fm-Power Türk-Power Xl radyolarini bünyesinde bulunduran Power Group’ta genel koordinatörlük görevini yürüttü.

İlk özel radyo televizyonların kuruluşundan bu yana örgütlenme çalışmalarının içinde oldu. TÜRTEB-Tüm Radyo Televizyon Yayıncıları Derneği'nde genel sekreter ve yönetim kurulu başkanı olarak görev yaptı.

Türkiye’nin her yanından 41 yayıncı meslektaşı ile birlikte sektörün ilk ve tek meslek birliği olan ve 5846 sayılı yasa çerçevesinde ve ilgili mevzuatın radyo televizyon sektörüne verdiği hak çerçevesinde kurulmuş bulunan RATEM-Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği’ni kurdu. Kuruluş aşamasında geçici olarak üstlendiği yönetim kurulu başkanlığı görevini ilk genel kurulda seçilerek yürütmeye devam etmektedir. Basın Konseyi Yüksek Kurul üyesidir.

Öğretim görevlisi olarak görev yaptığı Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yüksek lisans ögrencilerine Radyo ve Televizyon İşletmeciliği ve Yönetimi konusunda dersler vermektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)