Hamid Karzai
Afganistan Eski Cumhurbaşkanı


Peştun asıllı lider24 Aralık 1957 tarihinde Kandahar’da doğdu. Kabil'de ilk ve orta öğrenimini tamamladı. Hindistan'a giderek Simla Üniversitesi'ne girdi. 1982'de Sovyet askerleriyle mücadele saflarına katıldı. Ulusal Afgan Kurtuluş Cephesi'nin harekat sorumlusu oldu.

1992'ye kadar Peşaver'de sürgün hayatı yaşadı. Necibullah yönetiminin devrilmesinden sonra Kabil'e döndü. Dışişleri bakan yardımcısı oldu.

Taliban 1996’da iktidarı aldığında, çoğu Peştu aşiretinden gelme Taliban milisleriyle işbirliğine hazır gözüktü. Ancak babası Abdul Ehad Karzai’nin 1999’da öldürülmesinden sonra, bu cinayetten Taliban’ı sorumlu tuttu. Taliban’a yaklaşımı değişti.

Krala yakınlığıyla bilinen Karzai, Bonn’da belirlenen geçici Afganistan yönetiminin başbakanı oldu.

Daha sonra cumhurbaşkanı seçildi.
HAKKINDA YAZILANLAR

Afganistan’da zafer Karzai’nin
NTV 24 Ekim 2004

Afganistan’da devlet başkanlığı seçimlerinde Hamid Karzai zaferini ilan etti.İlk resmi sonuçlara göre, Devlet Başkanı Karzai, oyların yüzde 54’ünü aldı.

Afganistan’da seçimin ardından, kullanılan oyların yüzde 92’sinin sayımı tamamlanırken, ilk resmi sonuçlara göre, Devlet Başkanı Karzai, oyların yüzde 54’ünü aldı. Karzai’nin sözcüsü, seçimi kazandıklarını söyledi ve bunun resmen açıklanmasını beklediklerini belirtti.

Seçimin ikinci tura gitmemesi için Karzai’nin oyların yüzde 50’sini alması gerekiyor. Karzai’nin en yakın rakibi olan ve oyların yüzde 38’ini alan eski Eğitim Bakanı Yunus Kanuni yenilgiyi kabul etti. Hamid Karzai, 2001’de Taliban yönetiminin devrilmesinden sonra ABD’nin desteğiyle ülkenin yönetimini üstlenmişti.HABER

Karzai: Taliban ABD için çalışıyor
ntv 11 Mart 2013

Afganistan Cumhurbaşkanı, "2014 yılından sonra bir tek yabancı asker ülkemizde kalamayacak" dediği konuşmasında, ABD - Taliban birlikteliğinden bahsetti.

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, Taliban'ın ABD için çalıştığını öne sürdü.

Karzai, yurt dışında her gün Taliban ve ABD temsilcilerinin görüştüğünü söyledi.

Son günlerde artan Taliban saldırılarına da değinen Karzai, Taliban'ın, koalisyon güçlerinin 2014 yılından sonra Afganistan'ı terk etmemesi için bu saldırıları düzenlediğini vurguladı.

Karzai, ''Taliban, dün Kabil ve Host'ta düzenlediği intihar saldırılarını, ABD'ye hizmet amaçlı yapmıştır'' dedi.

Taliban'ın yüzlerce günahsız kişiyi öldürdüğünü belirten Karzai, ''Taliban bir yandan sözde koalisyon güçlerini hedef alarak Afganistan'da saldırılar düzenliyor. Diğer yandan ise ABD ile görüşmeler yapıyor. ABD bize Taliban'ın düşman olmadığını, onlarla savaşmayacaklarını söylüyor. Taliban da saldırılar düzenleyerek ABD'ye ne kadar güçlü olduğunu göstermek istemiyor. Aksine onlara hizmet ediyor. Bizim isteğimiz dışında, 2014 yılından sonra bir tek yabancı asker ülkemizde kalamayacak.''
HABER

Çankaya Köşkü'nde büyük zirve
13 Şubat 2014

Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ve Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'i Köşk'e gelişlerinde Büyük Şeref Kapısı'nda karşıladı.

Basın mensuplarına el sıkışarak poz verilmesinin ardından görüşmelere geçildi.

Cumhurbaşkanı Gül, Afganistan Cumhurbaşkanı Karzai, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Pakistan Başbakanı Şerif ile bir araya geldi.

Bu görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Gül Pakistan Başbakanı Şerif, Başbakan Erdoğan da Afganistan Cumhurbaşkanı Karzai ile görüşecek.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Gül, Afganistan Cumhurbaşkanı Karzai, Başbakan Erdoğan ve Pakistan Başbakanı Şerif dörtlü görüşme gerçekleştirecek.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)