Leh Walesa
Polonya Cumhuriyeti Eski Cumhurbaşkanı


Dayanışma Sendikası Eski Başkanı29 Eylül 1943 tarihinde Polonya'nın Popowo şehrinde doğdu. İlköğrenim ve mesleki eğitim gördü. 1970'te Gdańsk'ta sokağa dökülen göstericilerin bağımsız sendikalar kurma mücadelesine katıldı. 1980 yılında kurulan Dayanışma Sendikası'nın başkanı oldu. Sıkıyönetim döneminde gözaltına alındı. Yer altına çekilen Dayanışma Hareketi'nin liderliğini üstlendi. 1982 Kasım ayında serbest bırakıldı.

1983 yılında Nobel Barış Ödülü ile ödüllendirildi. 1988 yılı grevlerinin ardından, hükümetle ilk görüşmeleri başlattı. 22 Aralık 1990 tarihinde Polonya Cumhuriyeti'nin ilk demokrat cumhurbaşkanı seçildi.HABER

Andrzej Wajda Walesa'yı anlatacak
24 Kasım 2011

Oscar ödüllü Polonyalı yönetmen Andrzej Wajda, eski Polonya Cumhurbaşkanı ve İşçi Partisi lideri Lech Walesa konulu filminin çekimlerine başlıyor.

Wajda, Polonya'nın Baltık kıyısındaki Gdansk kentinde, "Walesa" filminin çekimlerine 1 Aralık'ta başlayacaklarını ve bunun, 55 yıllık yönetmenlik kariyerinin en zorlu işi olacağını söyledi.

Filmde, 1970'lerdeki sokak gösterileri, Walesa'nın 1989 yılı sonbaharında Kongre'de yaptığı konuşma, sonrasında komünist yönetimin devrilmesi ve Walesa'nın cumhurbaşkanı olmadan bir yıl öncesi ele alınacak.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)