Mozart .
besteci


Wolfgang Amadeus Mozart27 Ocak 1756 tarihinde Avusturya'nın Salzburg kentinde doğdu.

Babası Leopold Mozart, Salzburg Başpiskoposluğu Saray Orkestrası'nda keman çalan, bir çok beste ve keman için bir metod yazan bir müzik adamıydı.

Mozart, çocukken müzik dersleri aldı. Bu dönemde bazı eserler besteledi.

Babası onun üstün kabiliyetini tanıtabilmek için Avrupa'nın başkentlerinde uzun bir konser turnesine çıkardı. Londra'da keman için 6 sonat besteledi. Ayrıca ilk senfonisini de tamamladı.

1762 yılında Münih'te, Bavyera Kurfüstü (Elektör prensi) lll. Maximillian'ın sarayında konser verdi. Aynı yıl Prag ve Viyana'da imparatorluk saraylarında konser verdi. Konser turu, üç buçuk yıl sürdü.

Üç kez İtalya'ya yolculuk yaptı. 1769-1773 yılları arasında üç opera besteledi: Mitridate Rè di Ponto (1770), Ascanio in Alba (1771) ve Lucio Silla (1772).

Mozart 21 yaşında Almanya'ya gitti. Bir yandan yeni eserler besteledi diğer yandan da geçimini sağlayabilmek için piyano dersleri verdi.

Weber adında bir müzikçinin evinde kiracı olarak oturdu. Evin büyük kızı Aloysie'ye aşık oldu. Kızın sesi güzeldi ve opera sanatçısı olmak istiyordu.

Mozart ona müzik dersleri verirken ileride evlenmek için de sözleşti. Kısa bir süre sonra Mozart konserler vermek üzere Paris'e gitti. Bu aşk sona erdi.

Üzüntü içindeki Mozart Salzburg'a döndü. Bir çok eser besteleyerek üzüntüsünü unutmaya çalıştı.

1781'de Weber'lerle Viyana'da karşılaştı. Bu defa da ailenin küçük kızı Constanze'ye aşık oldu. Mozart'ın babası Constanze'nin bencil bir kız olduğunu anladı. Onu bu aşktan vazgeçirmek istedi. Ama Mozart babasını dinlemedi. İki genç evlendi.

Evlendikten sonra maddi durumu hiç düzelmedi. Yaptığı evlilikte mutlu olamadı. Bu dönemdeki bestelerde başarıya ulaşamadı. Giderek kötüleşen maddi durumu nedeniyle babası gibi Mozart da sarayda müzikçi oldu.

36 yaşını doldurmadan 5 Aralık 1791 tarihinde Viyana'da öldü

HAKKINDA YAZILANLAR

Wolfgang Amadeus Mozart Hakkında

(Salzburg, 1756 - Viyana, 1791)

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük müzik dehalarından biri olarak kabul edilen Wolfgang Amadeus Mozart, 27 Ocak 1756’da Salzburg Başpiskoposu’nun Yardımcı Müzik Direktörlüğü görevini yapan, kemancı ve besteci Leopold Mozart’ın oğlu olarak dünyaya geldi.

Müzikte çok erken bir gelişme göstererek 3 yaşında piyano çalmaya ve 5 yaşında beste yapmaya başladı. Ablası Maria Anna da (1751–1829) başarılı bir yorumcuydu. Leopold yetenekli çocuklarını Avrupa’ya tanıtmaya karar verdi. İlk olarak 1762’de Münih ve Viyana’ya gittiler. Mozart bu tarihte ciddi bir eğitim almamasına karşın keman çalmaya da başlamıştı. 1763’ten 1766’ya değin süren ilk uzun turnede Münih, Augsburg, Frankfurt, Cologne, Brüksel, Paris ve Londra’ya gittiler. Paris’te Versailles Sarayı’nda 15. Louis ve Londra’da III. George tarafından kabul edildiler. Mozart Londra’da J.C Bach, Abel ve Manzuoli ile çalışma imkânı buldu. Hollanda ve Avusturya ziyaretlerinin ardından, Mozart ailesi 1766’da Salzburg’a geri döndü. 1767’de ikinci kez Viyana’ya gitti. 1769’a değin Bastien und Bastienne ve La Finita Semplice adlı iki opera besteledi. 1769’da, babası Mozart’ı İtalya’ya götürdü. Artık Mozart’ın dehası herkes tarafından kabul ediliyordu. Martini, Nardini ve Jomelli ile çalışma imkanı buldu. Allegri’nin Miserere adlı eserini ilk kez dinledikten sonra eksiksiz olarak yazması İtalya’da Mozart’a olan hayranlığı daha da artırdı. Aralık 1770’te Mitiridate, re di Ponto operası Milano’da gösterildi ve büyük başarı kazandı.

1777’de babasının sağlığı el vermediği için, Mozart turnelerine annesi ile devam etti. Münih, Augsburg ve Mannheim’in ardından 1778’te Paris’e geldiler. Annesi aynı yılın Temmuz ayında öldü. Paris o dönemde Piccini ile Gluck arasındaki çekişmeye odaklanmış olduğu için, Mozart’a fazla ilgi gösterilmedi.

Mannheim’da bulunduğu sırada 18 yaşındaki Aloysia Weber’e aşık oldu. Aloysia ile İtalya’ya gitmek istedi; ancak reddedildi. Morali bozuk ve sinirli bir şekilde Salzburg’a dönen Mozart artık keman çalmayacağını, sadece klavyeli enstrümanlar ve aryalar üzerinde çalışacağını söyler; ancak Sinfonia Concertante isimli keman ve viyola için konçertoyu besteler.

1781 yılında Salzburg Başpiskoposu’nun oyunları sonucu görevden alınır. Buna çok sinirlenen Mozart, hakarete uğradığını ve intikamını alacağını söyler; ama böyle bir durum olmaz. Viyana’ya yerleşen Mozart bu kez Weber ailesinin ortanca kızı Constanze’ye aşık olur ve evlenir. Weber ailesi Bohem tarzı yaşamaktadır. Constanze de aynı Mozart gibi elinde para tutmayı beceremez. Yine de bu evlilik Mozart’ı babasının baskısından kurtardığı için iyi olmuştur. Evliliğinin ardından Mozart verimli bir döneme girer. Her türde şaheser eserler verir. Le Nozze di Figaro (1786), Don Giovanni(1787) ve Cosi fan tutte (1790) operalarını besteler. Bu dönemde iyi gelir elde etmesine rağmen parayı elinde tutmayı bilemez. 9 yılda 11 kez ev değiştirir. Ayrıca mason olur. Müziğinin en güzel örneklerinden biri olan The Magic Flute operasını besteler.

Mozart ömrünün son dönemlerinde yine sıkıntılı günler geçiriyordu. Requiem üzerinde çalıştığı sıralarda böbrek yetmezliğinden 5 Aralık 1791’de öldü. Mezarının üzerine herhangi bir yazı yazılmadığı için tam olarak nereye gömülü olduğu bilinmemektedir. Requiem ise, öğrencisi Franz Xavier Sussmayr tarafından tamamlandı.

Mozart çok küçük yaşlardan itibaren saraylarda konserler vermiş, normal bir çocukluk yaşayamamıştır. Müzikte çok erken olgunluğa ulaşmasına karşın diğer konular göz önüne alındığında çocuk kalmıştır. Bunda yeteneklerini sömüren babasının da büyük payı vardır. Herkesten daha yetenekli olduğu için, diğer müzisyenler tarafından pek sevilmemiş, ömrünün büyük bölümünü iyi maaşlı bir iş arayarak geçirmiştir. Disiplinden uzak bir şekilde büyüyen Mozart’ın elindeki para da su gibi akıp gitmiştir.

Mozart’ın müziğinde mükemmel bir denge, berraklık ve duygusal yoğunluk vardır. Özellikle sonatlarında başka hiçbir bestecinin eserlerinde bulunmayan düzeyde tema bolluğu görülür.

Mozart eşsiz yeteneğiyle bütün müzik formlarında eserler verdi. 41 senfonisi, 27 piyano, 5 keman, 2 flüt, 4 korno, 1 klarinet konçertosu, 20 piyano sonatı vardır. Buna karşın Mozart’ın en başarılı eserleri operalarıdır. Canlı opera kişileri oluşturmakta başarısını ise ondan sonra yalnızca Verdi yakalayabilmiştir.
HABER

Mozart'ın bilinmeyen bir eseri bulundu
2 Mart 2012

Avusturyalı besteci Wolfgang Amadeus Mozart'ın (1756-1791) şimdiye kadar bilinmeyen bir piyano partisyonu bulundu. Mozarteum Vakfı'ndan yapılan açıklamada partisyonun, Avusturyalı müzikolog Hildegard Herrmann-Schneider tarafından Avusturya'nın Tirol bölgesinde Uluslararası Müzik Kaynakları Repertuvarı araştırmaları çerçevesinde bulunduğu belirtildi.

1780 dönemine ait partisyonun 23 Martta, Mozart'ın Salzburg'daki evinde, balo salonunda bestecinin piyanosuyla Avusturyalı piyanist Florian Birsak tarafından yorumlanacağı bildirildi.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)