Ümit Pamir
MGK Eski Genel Sekreteri


emekli büyükelçi1942 yılında İstanbul doğdu. Saint-Joseph Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi mezunu. 1965 yılında Dışişleri Bakanlığı'na girdi.
Gümülcine Konsolosluğu, Cumhurbaşkanlığı döneminde Fahri Korutürk'ün Özel Kalem Müdürlüğünü yaptı.

1990 yılında Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü(ICAO) Daimi Temsilciliği yaptı. 1991 yılında Türkiye’nin Cezayir Büyükelçisi oldu. 1995-1997 arasında Yunanistan Büyükelçiliği görevine atandı. Başbakan Bülent Ecevit ve Mesut Yılmaz'ın başdanışmanlığını yaptı.

2000’de Türkiye’nin BM nezdindeki daimi temsilciliğine getirildi. Kıbrıs’ın ele alındığı Bürgenstock görüşmelerinde Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile yakın çalışmalarda bulundu.

2004-2006 yıllarında NATO Daimi Temsilciliği yaptı. 2007 yılında Dışişleri Bakanlığı Müşavirliği görevine getirdi ve aynı yıl yaş haddinden emekli oldu. Dilek Pamir'le evli ve iki çocuk babasıdır.


AİLE

Haldun Taner'le bacanaktır.
HABER

MGK’nın ilk sivil genel sekreteri Ümit Pamir oluyor
Salih Boztaş
Zaman 06.07.2004

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) kanununu geçen yıl değiştiren hükümet, kuruma ilk sivil genel sekreteri atamayı planlıyor.
Hükümet kanadında MGK Genel Sekreterliği için Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ümit Pamir’in ismi geçiyor. Geçiş döneminde bu görevi Orgeneral Şükrü Sarıışık yürütmüştü. MGK Genel Sekreteri Cumhurbaşkanı tarafından atanıyor. Pamir’in Yüksek Askeri Şura toplantısı ardından görevi devralması planlanıyor. Büyükelçi Ümit Pamir yakın çevresinde ‘çok parlak bir memur’ diye biliniyor.

Bu arada Başbakan Tayyip Erdoğan, konuyla ilgili bir soruya “Şu an çalışmaları yapıyoruz. Neticelendiğinde göreceksiniz. Ağustos’tan itibaren MGK genel sekreterinin sivilleşmesi yönünde AB’ye verdiğimiz sözü gerçekleştireceğiz.’’ dedi.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)